KAFAM KARIŞIK LPG KONUSU 1.3 GLX FELİCİA 1997 MODEL

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KAFAM KARIŞIK LPG KONUSU 1.3 GLX FELİCİA 1997 MODEL

İleti fırat3637 » 10 May 2012, 13:44

İYİGÜNLER ARKADAŞLAR ARACIM 1997 MODEL FELİCİA GLX 1.3 MOTOR ORJİNAL 37 BİNDE YENİ ALDIM AMA ŞU LPG KONUSUNDA KARARSIZIM TAKTIR DİYENDE VAR TAKTIRMA BAŞIN AĞRIMAZ BÖYLE KULLAN DİYENDE VAR ASLINDA HAFTA SONLARI KULLANMAK İÇİN ALDIM AMA YAZIN UZUN YOLDA YAPICAM NE DERSİNİZ SORUN YAŞARMIYIM TEŞEKKÜR EDERİM.

fırat3637
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: fıratGGS
Nereden: İstanbul (And.)

İleti bolulu » 10 May 2012, 14:02

Hiç kafanı karıştırma ısını sağlam yapan bı LPG çi bul taktir kafan rahat etsin.hic yoktan harcadığın montaj parasını en kısa zamanda amorti edersin kazasiz belasiz sürüşler
1.4 mpi comfort 68 hp 2001 lpg'li
bolulu
CLASSIC
CLASSIC

İleti fırat3637 » 10 May 2012, 14:08

BOLULU KARDEŞİM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SANADA KAZASIZ BELASIZ GÜNLER TÜM SÜRÜCÜ KARDEŞLERİMİZE AYNI TEMMENİDE BULUNUYORUM. HAYIRLI GÜNLER...
fırat3637
CLASSIC
CLASSIC

İleti fırat3637 » 10 May 2012, 20:36

bi yorum yapsanız nolur du he nolur duuu :)
fırat3637
CLASSIC
CLASSIC

İleti Kindred Brujah » 11 May 2012, 07:49

Hocam aracınız GLX değil mi ? Kim diyormuş sorun yaşarsınız diye, karbüratörlü araç değil mi bu, buna lpg takamayan adama usta demem ben, beyin yok birşey yok araçta, takın gitsin, ne taktığınızında bir önemi yok, atiker,aldesa,vikars falan en ucuz en dandik ne varsa takın yine sorun yapmaz bu araçta, ben karbüratörlülerde aldesa iyi diye duymuştum, zamanında en az yakan sistem oymuş karbüratörlü araçlarda, gidin bir aldesa taktırın mesela, sorun morun yaşasanız gidin ustayı dövün ne biçim montaj yapmışsın diye, başka türlü bu araçta sorun olmaz. Ha deseniz ki MPİ motor, o zaman evet, benim aracım mesela MPİ motor, ustalar takmaya korkuyor, stop eder boştayken bilmem ne diyorlar. karbüratörlü araçta böyle sıkıntılar olmaz, her şey manuel, beyin yok enjektör yok bir şey yok ne sorunu :) Birde aracın orjinal kilometresi mi o ? Pek bir azmış güle güle kullanın :)

fırat3637 yazdı:bi yorum yapsanız nolur du he nolur duuu :)
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti fırat3637 » 11 May 2012, 08:27

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. aldesayı araştırıcam araç karbüratörlü ve motor falanda tertemiz aslında yeni aldım zaten 1 gün içinde karar verdim ve aldım çok temiz gerçekten garajda saklanmış diyebilirim içi falan yeni gibi daha 36600 de falandı bakım yaptırmak için ustaya falan götürdüm yağını filtreleri buji falan değiştirdim biraz pimprikliyimde bakımsız binmiyim dedim 37 binde şuan şehir içi şehirdışı nekadar yakıyo onu bile daha hesap edemedim ama malum benzin pahalı gaz taktırmak için konuştuklarımda açıkçası korkuttu beni o yüzden bilen arkadaşlara soriyim dedim tekrar teşekkür ederim görüşmek üzere kolay gelsin...
fırat3637
CLASSIC
CLASSIC

İleti Kindred Brujah » 11 May 2012, 09:05

Rica ederim, karbüratörlü araçta gaz korkunuz olmasın, bu araçlar kara düzen olduğu için skodaya has birşey olma ihtimali yok, şahinde aynı mazda da bmw'de skoda da aynı lpg uyumunda eğer karbüratörlüyse :) Tahmini yakıtınız eğer araç dediğiniz gibiyse birazda pimpirikli olduğunuzu düşünürsek şehir içi 8 şehirlerarası 6 litre civarında olur diye tahmin ediyorum, tabi lpg takılınca bu şehir içi 9-10 litre şehirlerarası 7-7,5 litre gibi birşeye dönüşür, yani şehir içinde tahminen 20-22 kuruş şehirlerarası da 16-17 kuruş yakarsınız (tabi 80-90 km hızla giderseniz eğer basarsanız yine 20 kuruş yakar :) ),

fırat3637 yazdı:öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. aldesayı araştırıcam araç karbüratörlü ve motor falanda tertemiz aslında yeni aldım zaten 1 gün içinde karar verdim ve aldım çok temiz gerçekten garajda saklanmış diyebilirim içi falan yeni gibi daha 36600 de falandı bakım yaptırmak için ustaya falan götürdüm yağını filtreleri buji falan değiştirdim biraz pimprikliyimde bakımsız binmiyim dedim 37 binde şuan şehir içi şehirdışı nekadar yakıyo onu bile daha hesap edemedim ama malum benzin pahalı gaz taktırmak için konuştuklarımda açıkçası korkuttu beni o yüzden bilen arkadaşlara soriyim dedim tekrar teşekkür ederim görüşmek üzere kolay gelsin...
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fırat3637 » 11 May 2012, 09:23

teşekkür ederim , birde bilginiz varmı bilmiyorumda aracı aldığım kişi 80 i pek geçmeden kullandım falan dedi motoru hiç yormamış hani motor açmak dye bişey konuşulur ya hep kısa zamanda böyle bişe yapmak istiyorum ama tavsiye edermisiniz bi fayda sağlarmı acaba biraz dendeim 140 yaptım daha yaparmıydı bilmiyorum ama yol müsait değildi nedersiz yada siz eskisiniz bu sitede kime sormak lazım acaba kolay gelsin.
fırat3637
CLASSIC
CLASSIC

İleti Kindred Brujah » 11 May 2012, 09:55

AhmetH nickli arkadaş bu konularda daha bilgili, benim çok fazla teknik bilgim yok, bekocan nickli arkadaşta LPG konusunda yardımcı olabilir size. Motor açmak denen şey hakkında fikrimi sorarsanız zaten rodaj süresi, bu sürecide aracınız çoktan atlatmıştır, yani aracın çok yüksek hızlara çıkması gerekmiyor ki çıksa ne çıkmasa ne 140 görmüşsünüz gayet güzel bir hız. Zaten hız olarak bence 140'ı geçmeyin güvenliğiniz açısından sonuçta bu araçlar 13 jant ve ekonomi sınıfı araçlar, daha çok şehir içinde ve düşük hızlara göre tasarlanmışlar yüksek hıza gerek yok :) Ha ama basarsanız max 160 civarı görebilmeniz lazım, fazlasını görüyorsanız %100 hız göstergeniz yanlış gösteriyordur, %10 hatalı gösterebilir zaten normaldir. Hani ben karbüratörlü aracımla 170-180 yapıyorum diyenlere inanmayın, bu işin fiziği matematiği var, bu aracın o hızlara çıkması fabrika çıkışı haliyle mümkün değil vites dişli oranları belli hesaplayabilirler :) Motoru yormamış olması güzel birşey, bence sizde aynı şekilde yormadan devam edin 80 çok güzel bir hız bizim araçlarda yaklaşık 2500-2600 devirlere denk geliyor olması lazım, ki bizim araçların max tork ürettiği devir 2600 zaten :) Araca uzun soluklu bineceğim, satmayı düşünmüyorum, en az bi 100.000 km yaparım diyorsanız, genellikle 2500-2600 deviri geçince vites atın, yani mümkünse araç hep yeşil bölgede seyretsin, özellikle 3-4-5 . viteslerde böyle gitmenizi tavsiye ederim, neden derseniz o yeşil bölgeler aslında aracın yağ basıncının en ideal olduğu aralıklar, yani siz yeşil bölgede sürdükçe araç daha iyi yağlanıyor, motor ömrünü uzatıyor, o bölgenin altında sürerseniz de motor elinizde kalmaz tabii ama ömrü kısalır bu bir gerçek. Zaten yokuş aşağı falan boşa atmayın denmesinin sebeplerinden birisi de budur, güvenliğin yanı sıra aracın yağlama sistemi düşük devirlerde en iyi basınca ulaşamaz. Eğer ekonomi yapmak istiyorsanız yokuş aşağı olarak vitesi büyütüp ayağınızı gazdan çekin, yani mesela 3. viteste gidiyorsunuz hızınız 50 diyelim, yokuş aşağı yol geldi, 60 a çıkıp vitesi 4e atın, o tekrar 50 km hıza inene kadar siz yokuşu tamamlarsınız. Bu yöntem özellikle enjeksiyonlu araçlarda daha anlamlı oluyor çünkü belli devirlerde araç cut-off yapıyor, yani benzin tüketmeden yol alıyor :) Karbüratörlü araçlarda böyle bir durum yok diye biliyorum (emin değilim belkide mevcuttur) ama çokta mühim değil, boşa atmaktan daha güvenli olduğu kesin :) İyi günler :)

fırat3637 yazdı:teşekkür ederim , birde bilginiz varmı bilmiyorumda aracı aldığım kişi 80 i pek geçmeden kullandım falan dedi motoru hiç yormamış hani motor açmak dye bişey konuşulur ya hep kısa zamanda böyle bişe yapmak istiyorum ama tavsiye edermisiniz bi fayda sağlarmı acaba biraz dendeim 140 yaptım daha yaparmıydı bilmiyorum ama yol müsait değildi nedersiz yada siz eskisiniz bu sitede kime sormak lazım acaba kolay gelsin.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fırat3637 » 11 May 2012, 10:04

tekrar teşekkür ederim tavsiyeleriniz gerçekten kafam yattı doğru söylüyorsunuz hız bu tip araçlar için biraz lüks hani lükslükten öte gereksiz dediğiniz gibi zaten ben hep hızlı kullanıcam demek istemedim de bir iki sefer biraz zorlasak motor daha rahat çalışır yakıttanda sonraları tasarruf olur falan dedikleri için yapsammı dye soruyim dedim kolay gelsin hayırlı cumalar...
fırat3637
CLASSIC
CLASSIC

İleti Kindred Brujah » 11 May 2012, 10:06

Sağolun size de hayırlı cumalar :) Güle güle binin tekerinize taş değmesin :)

fırat3637 yazdı:tekrar teşekkür ederim tavsiyeleriniz gerçekten kafam yattı doğru söylüyorsunuz hız bu tip araçlar için biraz lüks hani lükslükten öte gereksiz dediğiniz gibi zaten ben hep hızlı kullanıcam demek istemedim de bir iki sefer biraz zorlasak motor daha rahat çalışır yakıttanda sonraları tasarruf olur falan dedikleri için yapsammı dye soruyim dedim kolay gelsin hayırlı cumalar...

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti security25 » 11 May 2012, 10:12

s.a. arkadaşlar lpg karbütarlü araçlarda kesinlikle olmalı yakıtı yarı yarıya düşürür ama şehir içi şehir dışı yakıt oranı arkadaşların dediği gibi değil felicia lar şehir içi tüketimi 30 krş civarıdır belki bulunduğunuz konum itibari ile 1-2 kuruş oynayabilir aslında bu günümün gaz lt fiyatları baz alındığında çok yüksek bir oran değildir eğer benim arabam bundan az yakan diyen varsa bilki ya gazı kıstırmıştır yada motora gelen sıcak hava girişini kapatmıştır aksi takdirde bunun altı zor ama lpg tabiki benzine göre çok avantajlı taktırmanı şiddetle tavsiye ederim
security25
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir
Arabanız: 1999 felicia glx

İleti fırat3637 » 11 May 2012, 10:17

a.s. kardeşim aldesa tavsiyesi geldi sizin alternatif bi marka şu da iyi diyebileceğiniz ne olabilir açıkçası taktırırım sorun olursa araçtan soğuyup satarım dye endişeleniyorum temiz arabam satmak da istemem keşke basit bişe olsada taktırsak beğenmezsek söktürsek:) iyi olurdu bence teşekkür ederim hayırlı cumalar...
fırat3637
CLASSIC
CLASSIC

İleti security25 » 11 May 2012, 10:30

fırat kardeşim bu arada hayırlı cumalar dilerim kardeş bende 99 felicia 1,3 glx var arabamdan gayet memnunum gaz sistemi olarak atiker var bir sıkıntı yaşamadım şu ana kadar ama dediğim gibi şehir içi 30 krş yakıyor benim bulunduğum konum hep bayır yukarı şehrin tepesinde oturuyorum 2-3 vitesle gidip geliyorum bana normal gibi geliyor düz bir konumda belki biraz daha düşebilir yalnız ustaya git deki abi benim araç şehir içi 50 krş yakıyor vallahi şehir içi normal aha benim araba 50 krş yakıyor diyor bunada anlam vermiş değilim tabi o öyle diyince bende az yakıyor benim aracım diyorum atiker iyi gibi benim açımdan dediğin marka yı tanımadığım için birşey diyemiyorum
security25
CLASSIC
CLASSIC

İleti fırat3637 » 11 May 2012, 10:35

çok teşekkür ederim daha öncede yazmıştım daha benzinde ne kadar yakıyo onuda hesap edemedim ona bi bakıyımda ona göre karar vericem İnşallah iyi günler dilerim...
fırat3637
CLASSIC
CLASSIC

İleti security25 » 11 May 2012, 11:07

Kindred Brujah yazdı:Sağolun size de hayırlı cumalar :) Güle güle binin tekerinize taş değmesin :)

fırat3637 yazdı:tekrar teşekkür ederim tavsiyeleriniz gerçekten kafam yattı doğru söylüyorsunuz hız bu tip araçlar için biraz lüks hani lükslükten öte gereksiz dediğiniz gibi zaten ben hep hızlı kullanıcam demek istemedim de bir iki sefer biraz zorlasak motor daha rahat çalışır yakıttanda sonraları tasarruf olur falan dedikleri için yapsammı dye soruyim dedim kolay gelsin hayırlı cumalar...

hocam tekere taş değmeden bu araba nasıl gidecek yada sen hiç köy yoluna girmedin
security25
CLASSIC
CLASSIC

İleti fırat3637 » 11 May 2012, 11:10

:)=)
fırat3637
CLASSIC
CLASSIC

İleti Kindred Brujah » 11 May 2012, 16:18

Orda ne demek istediğimi anladığınızı umuyorum kalıplaşmış bir sözdür kendisi öyle kullanılır :) Yoksa ben köy yollarını daha çok severim, özellikle ağaçlar şemsiye gibi üstünü örtmüş, tek gidiş tek geliş, hafifte bozuk olan yollar harika :) Yavaş yavaş saatlerce sıkılmadan sürebilirim öyle yollarda :)

security25 yazdı:
Kindred Brujah yazdı:Sağolun size de hayırlı cumalar :) Güle güle binin tekerinize taş değmesin :)

hocam tekere taş değmeden bu araba nasıl gidecek yada sen hiç köy yoluna girmedin

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir