FELICIA LPG YAKIT ÖLÇÜMLERİM (Her dolumda güncellenecek!)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FELICIA LPG YAKIT ÖLÇÜMLERİM (Her dolumda güncellenecek!)

İleti Kindred Brujah » 18 May 2012, 18:08

Arkadaşlar herkese merhaba, bildiğiniz üzere uzun süre kararsız kaldıktan sonra aracıma Lovato marka LPG montajı yaptırdım, sızdırmazlığımıda geçenlerde aldım :) Yakında muayeneye de gireceğim hayırlısıyla inşallah tek seferde geçeriz :)

Şimdi gelelim konumuza, Lpg montajından sonra ilk yakıt ölçümümü paylaşıyorum :) Her dolum yaptığımda yeniden ölçüp yazacağım güncel tüketimi, gazı istanbul yolundaki türkiye petrollerinden alıyorum, 2.21 lira, ipragaz, 9 numaralı pompa :P (ilk montaj sonrası depomu orda fulletmiştim o zaman 19 kuruş tüketim çıkmıştı, 9 numaralı pompadan, ikinci fullemeye göre yazıyorum bu değerleri, ilk değerler çok doğru çıkmaz diye düşünüyorum sonuçta ilk aldığım 20 liralık gaz farklı yerden alınmaydı)

Tüketim değerlerim:
----------------------------------------------------------
Araç tipi = FELICIA 1.3 GLXi (MPi motor)
-- Kullanım Tarzı :
Şehir içi-dışı karışık ( Malum Ankara, İstanbul yolu vs.. şehir içi sayılmaz ölçümde )

-- Yakıt Türü : GAZ
-- Katedilen Yol : 270 KM
-- Yakıt Tüketimi (Litre) : 21,93 LT.
-- Yakıt Tüketimi (TL) : 48,47 TL.
-- Yakıt Değerleri (litre/kilometre) : 8,12 LT / 100 KM.
-- Yakıt Değerleri (kuruş/kilometre) : 18 kuruş / 1 KM

Tüketim bu şekilde arkadaşlar, LPG'den şimdilik acayip memnunum, benzinden tek farkı daha sessiz çalışması, evet yanlış yazmadım, benzindeki haline göre daha sessiz çalışıyor araç, belki lovatonun enjektörleri bizim aracın orjinal enkektörlerinden daha sessizdir tam sebebini bilmiyorum ama kesinlikle seste bir azalma var bir kaç kişi tarafından doğrulandı :)

Çokca bahsedilen rölantide dalgalanma, boşa atınca stop etme olayları henüz baş göstermedi, umarım da göstermez ve bu şekilde mutlu mutlu yolumuza devam ederiz.

Çekişe gelince, benzine göre yaklaşık 250 devir daha yüksek kullanmanız lazım LPGyi bunu anladım, tüketim içinde aynı şeyler geçerli, benzinde ben en az 2100 civarı devirde yakarken(6,43LT/100 km yakaladığım zaman), lpgde 2400 devir civarında daha az yakıyor ölçümlerime göre aklınızda bulunsun. Onun dışında çekiş mükemmel, araç benzinden farksız, şunu çok net söylüyorum şu anki hali ile, bilmeyen adama bu araçta gaz yok benzinle gidiyoruz deseniz aracı sürünce inanır :)

NOT : Gaza geçiş süresini merak eden arkadaşlar için, araç motoru ılıkken 15 saniye sonra gaza basarken devir 1200-1300 civarına gelince geçiyor, bir gün beklemiş halde çalıştırınca, yani motor soğukken, hava eğer sıcaksa araç güneş görmüşse yaklaşık 400 metre eğer önceki gece hafif esmiş birazda yağmur falan attırmışsa, o zamanda 600-700 metre sonra gaza geçiyor araç.

The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti AhmetH » 18 May 2012, 18:15

güzel değerler. :)

yakıtın Isı sığası mı nedir arttıkça yanarken çıkardığı ses artıyor. Dizelin ne yapsalar sesi benzinli kadar olamaz. karakteristik sesi değişmez. aynı şekilde benzinde ne olursa LPG kadar sessiz yanamaz.

Fuelly.com a üye ol bu işleri o senin yerine yapsın :lol:
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Kindred Brujah » 18 May 2012, 18:19

Şöyle hızlıca bir baktım da site çok güzel ve kullanışlı bir şeye benziyor teşekkürler :) Ama ben uğraşırım yine bununla :p Hem sıkılıp bırakana kadar forumdakilere de referans olur ölçümler :p

AhmetH yazdı:güzel değerler. :)

yakıtın Isı sığası mı nedir arttıkça yanarken çıkardığı ses artıyor. Dizelin ne yapsalar sesi benzinli kadar olamaz. karakteristik sesi değişmez. aynı şekilde benzinde ne olursa LPG kadar sessiz yanamaz.

Fuelly.com a üye ol bu işleri o senin yerine yapsın :lol:
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti serhat_a89 » 18 May 2012, 20:07

lpg.de en son bende 19.4 krş yakalamıştım(seninkine benzer bir yol kullanıyorum ş. içi dışı karışık) ama mlsf lpg sisteminde bir arıza meydana geldi :( Arabam lpg.de silkeleniyo. Bunun için gazcıya gittim benlik birşey değil bujilerini değiştir dedi motorcuya gittim bujilerden olsa benzinde de yapar başka gazcı.ya git dedi başka gazcıya gittim o'da 3. lpg enjektörün bozuk değişmesi lazım dedi zavoli enjektör 125 TL 150.ye takarız dedi bende taktırmadım benzinde kullanıyorum(31krş/km :( )
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti Kindred Brujah » 18 May 2012, 20:34

Geçmiş olsun :( Bende son zamanlarda 31 kuruş yakıyordum araçlarımız yaklaşık aynı kondisyonda demek ki :)

serhat_a89 yazdı:lpg.de en son bende 19.4 krş yakalamıştım(seninkine benzer bir yol kullanıyorum ş. içi dışı karışık) ama mlsf lpg sisteminde bir arıza meydana geldi :( Arabam lpg.de silkeleniyo. Bunun için gazcıya gittim benlik birşey değil bujilerini değiştir dedi motorcuya gittim bujilerden olsa benzinde de yapar başka gazcı.ya git dedi başka gazcıya gittim o'da 3. lpg enjektörün bozuk değişmesi lazım dedi zavoli enjektör 125 TL 150.ye takarız dedi bende taktırmadım benzinde kullanıyorum(31krş/km :( )

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 22 May 2012, 16:34

Arkadaşlar merhaba, bugün aracım 255 km oldu, lamba teke düştü bende gittim yine aynı istasyon aynı pompa hatta aynı pompacıdan aynı şekilde depoyu doldurdum :) Gelelim değerlere :

Tüketim değerlerim:
-- Kullanım Tarzı :
Şehir içi-dışı karışık ( Malum Ankara, İstanbul yolu vs.. şehir içi sayılmaz ölçümde )

-- Katedilen Yol : 255.8 KM
-- Yakıt Tüketimi (Litre) : 19,32 LT.
-- Yakıt Tüketimi (TL) : 43,08 TL.
-- Yakıt Değerleri (litre/kilometre) : 7,55 LT / 100 KM.
-- Yakıt Değerleri (kuruş/kilometre) : 17 Kuruş / 1 KM.

Bu arada bugün gittim LPG'yi ruhsata işlettim :) Tek seferde geçti felişim muayeneden :) 150 lira muayene, 135 lira ruhsatın 2 yaprağı için verdim sabah, öğleden sonra da yeni yapraklarımı aldım artık LPG ile ilgili işlemlerin hepsi tamam mutluyuz sevinçliyiz :) Tüketim değerleri de hep böyle olursa sevinçli olmaya devam edeceğiz :)

Not : Gazın litresi 2.21di geçen sefer, bu alışımda 2 kuruş zam yapmışlar 2.23ten aldım :P 9 numaralı pompa :)

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 23 May 2012, 03:30

şahane valla polo bluemotion dan az yakıyorsun :lol:
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Kindred Brujah » 23 May 2012, 06:46

Ahahaha :) Yok yahuu polo blue motion 16 kuruş yakmıyor mu :) benim elimde o araç 14 kuruş yakar tahmini :p

AhmetH yazdı:şahane valla polo bluemotion dan az yakıyorsun :lol:

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cobweb » 24 May 2012, 09:51

Güle güle kullan yeni kitini

Anıl ne kadar tuttu toplam maliyet?

Bir de lpg yi taktırdığın yerde atiker varmıydı, fiyatına ne dediler?

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti Kindred Brujah » 24 May 2012, 10:14

Teşekkür ederim şu aralar yüzüm gülüyor :)
Toplam maliyet şöyle, 1250 lira kitin fiyatı, 150 lira muayene, 135 lira ruhsat (benim 2 yaprakta değişti muayene için yer kalmamış), 25 lira sızdırmazlık, 20 lira 2 adet ek1 belgesi derken bide ilk gaz takılınca bi 20 liralık gaz alınıyor :) 1600 lira tuttu her şeyiyle, ruhsat vs.. herşey dahil maliyet bu şekilde :)

Atiker için konuşayım, Ben LPG dönüşümünü Ankara Damla otogazda yaptırdım, kendileri Lovato'nun Türkiye distribütörü, yani Lovato'dan başka kit yok ellerinde, olmaması da lazım zaten :) Bu arada ben nakit taktırdım o yüzden fiyat bu şekilde. Atiker için herkes farklı fiyat veriyor, ilk gittiğim yer Arılı otogaz, 900 lira 10 taksit dedi, daha sonra 2 farklı yere daha sordum onlar 1000 lira 10 taksit dediler, bir yerde 850 ye takarım ben atikeri ama bu arabaya olmaz dedi. Zaten katalog fiyatıda 990 lira 10 taksit atikerin. Ama hiçbir atiker bayisi bana stop etme sorununa karşı garanti vermedi, hatta bir çoğu bu araca takarsak zaman zaman stop edebilir bunları bilerek tak, sonradan biz kötü olmayalım dedi. Bende stop etme sorununa karşı garanti veren ve hortumlarına kadar italyan olan Lovato'dan yana kullandım tercihimi. Çok memnunum şu an, değerler ortada, performans deseniz aracın benzinden farkı yok, daha öncede demiştim tek farkı daha sessiz çalışması benzine göre :) İşçilikte ortada resimleri koydum, netten atikerin montaj resimlerine de bakabilirsiniz, motor bloğunun üstünde 4 tane kırmızı yapışık çirkin çirkin şeyler var acaba motor üst kapağını mı deliyorlar bilmiyorum :) Benim enjektörler zaten 2 li 2 li, direk benzin enjektörlerinin yanına konumlandırıldı, yani benzin nerden püskürtülüyorsa benim LPG de ordan püskürtülüyor işçilikten çok memnun kaldım :)

Atiker-Aldesa-Vikars-BRC-Lovato nun parçalarını görme şansım oldu uzun araştırma sürecimde, parça kalitesi olarak büyük farklar var 1000 liralık kitlerle arasında bence, bunları sıralamak gerekirse BRC-Lovato-Aldesa-Atiker-Vikars derim ben, elle ve gözle olan kontrolümle :) Neden aldesayı atikerden önde tuttunuz derseniz, atikerde plastik olan parçaların bir çoğu aldesa'da metal, beyinde aynı şekilde metal, lovato brc vs.. nin beyni plastik mesela :) Ha ustalara sorarsanız sizin eğilimli olduğunuz yöne göre şerbet veriyorlar, baktılar siz plastik beyinli kitlere daha yakınsınız o zaman "abi zaten plastik daha iyi metal şase yapar" oluyor adı, baktınız siz metal beyni çekici buldunuz, o zamanda "abi bunun beyni metal kolay kolay bişey olmaz, bak mesela bu plastik arabayı bir vurdun mu beyin gitti" derler :)

Atiker yerine Gasitaly diye bir marka çıkmış, onun içinde iyi diyorlar, fiyatıda uygundu yanlış bilmiyorsam, canlı canlı görmedim ama geri bildirimi iyi bir markaymış.

Ben montaj konusunda Ankara Damla otogazı öneriyorum, Lovato türkiye distribütörü olan (bir sürü damla var da) :)

cobweb yazdı:Güle güle kullan yeni kitini

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 24 May 2012, 10:17

Bolu yakın aslında atlayın gelin burada yaptırın montajınızı Ankara'da bu işler daha güzel görülüyor :)

cobweb yazdı:Güle güle kullan yeni kitini

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cobweb » 24 May 2012, 12:39

Sağol Anılcım cevapların için, uzun uzun açıklamışın ellerin dert görmesin :) Sanırım Ankara'da yaptırabilirim dediğin gibi yakın hem de bi tarafımız eş durumundan oralı oldu :D Benim motor 1.6 enjeksiyonlu biliyosun, polonun forum sayfasından bi gezinti yaptım atikerden memnunum diyen var ancak olmayanlarda var.Eniştemin 98 model opel vectra var 2000 motor olanlardan arabada atiker var km de 17 krş yakıyor gayette memnun :)

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 25 May 2012, 01:07

Rica ederim :) Aslına bakarsanız kitler birbirine çok benziyor, malzeme kalitesi dışında işlevsel olarak aynılar, ama atikerin montajcıları genelde kötü bu yüzden kaybediyor, kasap gibiler atikerciler :P İyi montaj ve iyi ayarla en dandik kit bile sorun yaşatmaz zaten, sadece malzeme ömrü kısa olur, belki biraz daha çabuk bozulan kırılan cinsten olur :) yoksa yazılımlar hep yabancı türk yok, o ucuz markalarda hep toplama ürün, biri bilmem hangi markanın regülatörü, biri AEB firmasının beyni vs.. vs.. :) İyi bir montaj ve ince bi ayarla her şey güzel olur :)

cobweb yazdı:Sağol Anılcım cevapların için, uzun uzun açıklamışın ellerin dert görmesin :) Sanırım Ankara'da yaptırabilirim dediğin gibi yakın hem de bi tarafımız eş durumundan oralı oldu :D Benim motor 1.6 enjeksiyonlu biliyosun, polonun forum sayfasından bi gezinti yaptım atikerden memnunum diyen var ancak olmayanlarda var.Eniştemin 98 model opel vectra var 2000 motor olanlardan arabada atiker var km de 17 krş yakıyor gayette memnun :)

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cobweb » 27 May 2012, 16:17

Kindred Brujah yazdı:Rica ederim :) Aslına bakarsanız kitler birbirine çok benziyor, malzeme kalitesi dışında işlevsel olarak aynılar, ama atikerin montajcıları genelde kötü bu yüzden kaybediyor, kasap gibiler atikerciler :P İyi montaj ve iyi ayarla en dandik kit bile sorun yaşatmaz zaten, sadece malzeme ömrü kısa olur, belki biraz daha çabuk bozulan kırılan cinsten olur :) yoksa yazılımlar hep yabancı türk yok, o ucuz markalarda hep toplama ürün, biri bilmem hangi markanın regülatörü, biri AEB firmasının beyni vs.. vs.. :) İyi bir montaj ve ince bi ayarla her şey güzel olur :)

cobweb yazdı:Sağol Anılcım cevapların için, uzun uzun açıklamışın ellerin dert görmesin :) Sanırım Ankara'da yaptırabilirim dediğin gibi yakın hem de bi tarafımız eş durumundan oralı oldu :D Benim motor 1.6 enjeksiyonlu biliyosun, polonun forum sayfasından bi gezinti yaptım atikerden memnunum diyen var ancak olmayanlarda var.Eniştemin 98 model opel vectra var 2000 motor olanlardan arabada atiker var km de 17 krş yakıyor gayette memnun :)

işte iyi ustayı bulabilmek esas mesele .Senin fiyatlara bakarsak atiker ortalama 1000 tl, lovato 1250 tl. arada uçurum yok.ama motorlar aynı motor değil.1,6 motor için lovato bayii garanti verebilir mi konuşmak lazım.

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 28 May 2012, 00:34

Ama bu Lovato'nun nakit fiyatı, taksitli derseniz 1390, onuda 1300 yaparlar heralde, dediğim gibi birde atikeri 850 liraya 10 taksit yaparım diyen de gördüm ben atikerin fiyatları kime ne tutturursa :) 1.6 lar 1.3 lere göre daha sorunsuz diye biliyorum ben AEE kodlu polo motoru, lpg için bi sıkıntısı yok, ustalar montajı beceremeyip yok olmuyor uyum sağlamıyor diyorlar ama, uyum sağlamayan motor kodu AEE değildi farklı bir motordu, ben öyle biliyorum, önüne gelen LPG montajı yaptığı için, beceremeyen bak baştan konuşalım stop edecek diyor :) Birde benim Lovato'yu tercih etme sebebim diğer lpgcilere göre daha elit güven veren bi yerleri var, öyle pazarda lpg satar gibi değiller, yetkililer ilgili, mekan deseniz diğer yerlerle hiç alakası yok, daha kurumsal bir yer görüntü olarak, insana güven veriyor. Diğer montajcıların yerleri sanki iş montajı yapana kadar sonra gitseniz sizi tanımayacaklarmış gibi :) Yine de bir görüşün bence garanti verirler benim ilk 1000 kilometre dolmak üzere halen çok memnunum :)

cobweb yazdı:
Kindred Brujah yazdı:Rica ederim :) Aslına bakarsanız kitler birbirine çok benziyor, malzeme kalitesi dışında işlevsel olarak aynılar, ama atikerin montajcıları genelde kötü bu yüzden kaybediyor, kasap gibiler atikerciler :P İyi montaj ve iyi ayarla en dandik kit bile sorun yaşatmaz zaten, sadece malzeme ömrü kısa olur, belki biraz daha çabuk bozulan kırılan cinsten olur :) yoksa yazılımlar hep yabancı türk yok, o ucuz markalarda hep toplama ürün, biri bilmem hangi markanın regülatörü, biri AEB firmasının beyni vs.. vs.. :) İyi bir montaj ve ince bi ayarla her şey güzel olur :)

işte iyi ustayı bulabilmek esas mesele .Senin fiyatlara bakarsak atiker ortalama 1000 tl, lovato 1250 tl. arada uçurum yok.ama motorlar aynı motor değil.1,6 motor için lovato bayii garanti verebilir mi konuşmak lazım.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 28 May 2012, 16:08

Akşama bugünkü ölçümü yazacağım bekleyin geliyorum :)

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kindred Brujah » 28 May 2012, 20:56

Taze ölçüm geldi mis gibi sıcacık :)

Tüketim değerlerim:

-- Kullanım Tarzı :

-- Katedilen Yol : 250.0 KM
-- Yakıt Tüketimi (Litre) : 20,24 LT.
-- Yakıt Tüketimi (TL) : 45,15 TL.
-- Yakıt Değerleri (litre/kilometre) : 8,09 LT / 100 KM.
-- Yakıt Değerleri (kuruş/kilometre) : 18 Kuruş / 1 KM.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti feliş » 28 May 2012, 21:00

Kindred Brujah yazdı:Taze ölçüm geldi mis gibi sıcacık :)

Tüketim değerlerim:

-- Kullanım Tarzı :

-- Katedilen Yol : 250.0 KM
-- Yakıt Tüketimi (Litre) : 20,24 LT.
-- Yakıt Tüketimi (TL) : 45,15 TL.
-- Yakıt Değerleri (litre/kilometre) : 8,09 LT / 100 KM.
-- Yakıt Değerleri (kuruş/kilometre) : 18 Kuruş / 1 KM.

Abi dediğin gibi fazlada şehir içi değilse gayet normal yakıyor ,sen arabayı kullanırken resmen tavlıyorsun herhalde...
Kullanıcı avatarı
feliş
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus KÖKSAL
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: SKODA FELİCİA 1.3MPİ COMBİ GLXİ

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir