FELİCİA KONFOR KAYBI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FELİCİA KONFOR KAYBI

İleti wehby » 22 May 2012, 16:06

97 model skoda felicia aracım var...konforu yeterli düzeydeydi... ama son zamanlarda çok konforsuz...birisi lastiklerin sert diyor , birisi amortisörlerin bitmiş diyor , helezonların bozulmuş diyen var , bu araçlar böyle diyen var...kafam karıştı...

aracımda 165-70-13 ceat spider( prelli nin yan ürünü) lastik var...üretim tarihi 2010 un 11. haftası.. 40 bin km yaptı...amortisörler değişeli 60 bin km oldu...

belirtiler:

1- araça 5 kişi + yük binince eskisi gibi konforlu oluyor...

2-araç boşken fren mesafem uzun

3- araç boşken kasisleri bırak , fındık kadar taşın üstünden geçsem hissediyorum...

4- araç boşken virajda çok yatıyor...

5-amortisörlere baktım , herhangi biyerinden yağ falan akmamış , sağlam gibi

bu arabanın sorunu nedir?

DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

İleti mustklc » 22 May 2012, 17:30

vehbi hocam mersedes 180 clk ya binmiyorsun ki 97 model B sınıfı bir araca biniyorsun. aracın 15 yaşında. benim aracım bile 2007 model orası burası oynuyor.

bence normal bunlar kafana takma. benim öğrencilerde mersedes, bmw , passat falan var. ara sıra ellerinden anahtarı alıp sürerim. araba bu be derim, kendi aracım pisiklet gibi gelir.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti osti01 » 22 May 2012, 18:52

Kardeş ben Prelli hiç kullanmadım ama prelli kullananların yorumu yol tutamadığı çok sert olduğu yönünde.
prelli için böyle denirken prellinin yan ürünü bir marka için yol tutamıyor denilmesi gayet normal.

kasisler ve taş için lastiklerin basıncını da kontrol etmeni tavsiye ederim.

aracın virajda yatması ise amortisörlerin bitik olmasından kaynaklanabilir. Bunu aracı yaylandırarak öğrenebilirsin aracın hızlı bir şekilde yaylanmaması gerekir.

Ben kendi arabam için söyleyeyim.
Yol bozukluklarını ve kasisleri içerden fazlasıyla hissediyorum.
ama bu durumun avantajı olarak yol tutuşunun 96 model bir arabaya göre fazlasıyla iyi olduğunu söyleyebilirim.
(aynı zamanda kırmızı yazılar 2005 model aracı olan arkadaşımın sözleridir.)

Sonuç olarak amortisörler sağlam ve lastikler iyi ise dediğin problemleri yaşamayacağını tahmin ediyorum.
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti kale » 22 May 2012, 19:16

lastiklerinizin havasını kontrol ettinizmi eğer havası olması gerekenden fazlaysa anlattığınız durumlar oluşabilir tavsiyem 4 lastiğede 30 psi hava basmanız.
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti firarim19 » 22 May 2012, 19:34

Aracın yana yatmasının lastıkle bir alakası yok,

Aracın yaylarını değiştirin devam ederse amortisörleri monroe gazlı ile değiştirin.

Ceat spider bende kullandım eskı feliciamda, gayet de yeterli bir lastik. Felicia ya turanza takacak halimiz yok :)

neyse kısacası belirtiler süspansiyon sitemini işaret ediyor.

Ayrıca tabla fişeği denen lastik takozların da mutlaka değişim gelmiştir. ufak tefek lokurt varsa altta onlarıde elden geçirin tanesi 5-10 liralık birşey zaten.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti wehby » 22 May 2012, 21:25

firarim19 yazdı:Aracın yana yatmasının lastıkle bir alakası yok,

Aracın yaylarını değiştirin devam ederse amortisörleri monroe gazlı ile değiştirin.

Ceat spider bende kullandım eskı feliciamda, gayet de yeterli bir lastik. Felicia ya turanza takacak halimiz yok :)

neyse kısacası belirtiler süspansiyon sitemini işaret ediyor.

Ayrıca tabla fişeği denen lastik takozların da mutlaka değişim gelmiştir. ufak tefek lokurt varsa altta onlarıde elden geçirin tanesi 5-10 liralık birşey zaten.

hocam anlattığınız olay bana çok mantıklı geldi...lastiklerimden kaynaklı bi sorun değil gibi... ayrıca yazmayı unuttum yumuşak hamurlu kışlık lastiklerimi takınca bile araç yinede sert yani...

o zaman önce yaylarımı değiştireyim yoksa amortisörlerimi?
DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti firarim19 » 22 May 2012, 23:11

yaylarin görevi aracın yatmasını önlemek bence önce yaylar değişmeli .
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 23 May 2012, 03:18

yayların görevi değil o :)

amortisörün görevidir. amortisör yayların salınımını emer, ne demek bu diyeceksiniz.

amortisör olmadan sadece yay ile kullansaydık aracı gerçekten çok konforlu olurdu ancak sallanması hiç durmazdı zıp zıp gezerdik :) her frende araba öne yığılır her gaz verişte arkası basılır buda hep sürerdi..

amortisörler işte bu fazlalığı alıp araca gerektiği kadar bir sertlik veriyor.

muhtemelen amortisörler gene bitmiştir. orijinal olmayan her parça emin olun orijinali kadar ömürlü olmuyor.
Monroe gibi işi sadece amortisör yapmak olan firmaların ürünleri istisna.. zaten firmalar bu markalara ürettirip kendi amblemini basıyor.

sizin derdiniz amortisördür, zaten araç yüklüyken basılacağından amortisöre fazla iş kalmıyor demek kalan kısmıda sizi tatmin ediyor. Siz çok kaliteli 4 tane amortisör alın ilk fırsatta derim ben.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti firarim19 » 23 May 2012, 08:01

Benim anlatmak istediğimde o zaten:)

Yaylar aşırı yumuşamışsa araç çok fazla yaylanır ve yana yatar.

Zaten bu şekilde biraz daha kullanılırsa amortisorlerde de sorun yaşanacaktır. bir elden geçirmekte fayda var.

Aslında spor yay takımı bulabilseniz felicia ya :) yatma namına birşey kalmazdı.

Bazen diyorum ki fabianın setleri ucuzlamışken spor yay kiti mi alsam ? : )
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti wehby » 23 May 2012, 08:54

şimdi ünal ticaretle görüştüm... sachs marka (en kaliteli) 4 tane amortisör için 210 lira fiyat aldım... 50 lirada işçilik versem 260 liraya hepsi tamam olur...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PİCK-UP » 23 May 2012, 11:51

wehby yazdı:şimdi ünal ticaretle görüştüm... sachs marka (en kaliteli) 4 tane amortisör için 210 lira fiyat aldım... 50 lirada işçilik versem 260 liraya hepsi tamam olur...

50 lira işçilikle kimse 4 amortisör değişimi yapmaz tanıdık yoksa veya esnaf değilseniz...

AhmetH yazdı:yayların görevi değil o :)

amortisörün görevidir. amortisör yayların salınımını emer, ne demek bu diyeceksiniz.

amortisör olmadan sadece yay ile kullansaydık aracı gerçekten çok konforlu olurdu ancak sallanması hiç durmazdı zıp zıp gezerdik :) her frende araba öne yığılır her gaz verişte arkası basılır buda hep sürerdi..

amortisörler işte bu fazlalığı alıp araca gerektiği kadar bir sertlik veriyor.

muhtemelen amortisörler gene bitmiştir. orijinal olmayan her parça emin olun orijinali kadar ömürlü olmuyor.
Monroe gibi işi sadece amortisör yapmak olan firmaların ürünleri istisna.. zaten firmalar bu markalara ürettirip kendi amblemini basıyor.

sizin derdiniz amortisördür, zaten araç yüklüyken basılacağından amortisöre fazla iş kalmıyor demek kalan kısmıda sizi tatmin ediyor. Siz çok kaliteli 4 tane amortisör alın ilk fırsatta derim ben.

ahmet'e bu konuda katılıyorum sorununuz tamamen amortisör kaynaklı.

amortisör yumuşak olması veya çok sallanması sizin konforunuz değil aksine yolu daha çok hissetmenize

veya konforsuz gitmenize yol açar.

mesela geçenlerde sattıgım opel corsa aracımda arabayı sallamaya çalışsanız sallayamazdınız o kadar sert

amortisörleri ve kesinlikle yoldaki hafif eğim kasis vs. araç içinde hissedemezdiniiz çok az. ancak sert

amortisörün kötü yanlarıda var tabi ki stablize yollarda kabin içine ses ve sarsıntı hissedilir derecede idi.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti PİCK-UP » 23 May 2012, 11:58

bu arada fren mesafenizin uzama sebebi kesinlikle kullandıgınız yan sanayi disk veya balata kaynaklı...

beşer vb. gibi dandik yan sanayi ürünlerden yapıyor... orjinal bulamazsanız trw de kullanabilirsiniz 1.sınıftır.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti wehby » 23 May 2012, 12:51

PİCK-UP yazdı:
wehby yazdı:şimdi ünal ticaretle görüştüm... sachs marka (en kaliteli) 4 tane amortisör için 210 lira fiyat aldım... 50 lirada işçilik versem 260 liraya hepsi tamam olur...

50 lira işçilikle kimse 4 amortisör değişimi yapmaz tanıdık yoksa veya esnaf değilseniz...

50 olmazsa 60-70 liraya yapılır... toplamda 300 lirayı bulmadan tüm amortisörler değişir...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti feliş » 27 May 2012, 19:54

wehby yazdı:
PİCK-UP yazdı:

50 olmazsa 60-70 liraya yapılır... toplamda 300 lirayı bulmadan tüm amortisörler değişir...

Biz dört amortisörü 200TL'ye anlaştık, 50TL işçilik ve rot ayarına falan girdi toplam 280TL'ye hallettik, tabiki ustadan ustaya işçilik değişir
Kullanıcı avatarı
feliş
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus KÖKSAL
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: SKODA FELİCİA 1.3MPİ COMBİ GLXİ

İleti firarim19 » 28 May 2012, 11:19

İşlem tamam mı?

Araç normale döndü sanırım?
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti wehby » 28 May 2012, 11:28

firarim19 yazdı:İşlem tamam mı?

Araç normale döndü sanırım?

henüz başlamadım işe... gelecek hafta gideceğim sanayiye...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir