Yağ Lambası...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yağ Lambası...

İleti gökhanduman53 » 21 Ağu 2012, 10:20

Arkadaşlar aracım 20 km gitdikden sonra. ronaltıde yağ lambası yanıyor gaz verdimmi sonuyor önceden hafifden yanıp gidiyordu simdi süreklı yanıyor yağı var ama ronaltıdeyken yanıyor. motor soğukken yanmıyor neden yapar ?

gökhanduman53
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökhanduman
Nereden: Rize
Arabanız: skoda Pickup

İleti hetepe » 27 Ağu 2012, 12:21

Pompa arızasına benziyor.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti termineytir » 06 Eyl 2012, 09:33

pompa değil. aynı sıkıntı bende 1,5 senedir var. Yaptığım işlemleri aşağıda yazıyorum. İlgilenirsin belki.

1- Emme manifoldu değişti.
2- Bujiler Buji kabloları değişti.
3- Boğaz kelebeği ORJİNAL 0 takıldı.
4- Motorun üst yarısı yaptırıldı. Egzantirik mili aşınmış değiştirildi, Subap kayıtları değişti.
5- Distrübütör kapağı değişti.
6- Yağ filtresi, hava filtresi değişti 10/40 Castrol yağ koyuldu.
7- Yağ pompası değişti.

Daha yapılan bir sürü şey vardı da hatırlıyamıyorum. Yalnız bir ara ORJİNAL YAĞ FİLTRESİ takıldığında lamba yanmıyordu, 5000 KM kadar gittikten sonra yeniden yanmaya başladı tekrardan orjinal yağ filtresi taktık ama yanmaya devam ediyor. Şu an motoru söktük. Parçalanmış halde yatıyor. Bütün keçeleri contaları değiştiriyoruz. Bakalım topladığımızda karşımıza ne çıkacak.

İstersen arızanın düzeltilmesi yolunda benden haber almaya çalış.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti sainz » 06 Eyl 2012, 09:40

gökhanduman53 yazdı:Arkadaşlar aracım 20 km gitdikden sonra. ronaltıde yağ lambası yanıyor gaz verdimmi sonuyor önceden hafifden yanıp gidiyordu simdi süreklı yanıyor yağı var ama ronaltıdeyken yanıyor. motor soğukken yanmıyor neden yapar ?

Benim Favorit' te de benzeri oluyordu. Yağ müşürünü değiştirince düzelmişti.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AhmetH » 06 Eyl 2012, 09:58

biraz rölantiyi kaldırın bitsin gitsin :D

onun dışında motor bitmiş yapacak bişey yok..

emme manifolduyla yağ basıncı ışığının ne alakası var hafsalam almıyor. bu kadar masraf yerine yeni bir pompa dişlileri alıp farka bakmak varken.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti termineytir » 06 Eyl 2012, 10:23

AhmetH yazdı:biraz rölantiyi kaldırın bitsin gitsin :D

onun dışında motor bitmiş yapacak bişey yok..

emme manifolduyla yağ basıncı ışığının ne alakası var hafsalam almıyor. bu kadar masraf yerine yeni bir pompa dişlileri alıp farka bakmak varken.

Sorun başına gelmezse anlayamazsın. Araç ile normal şekilde yolda gidiyorsun. Işıklara geldiğinde ya da trafik sıkıştığında aracı boşa atınca rolanti aşırı düşüyor yağ lambası yanıyor ve araç stop ediyor. Emme manifoldu değişti stop etmesi kesildi. Ama yağ lambası hala yanıyor.

Ha bu arada şöyle birşey daha var. Motor çok sıcakken yağ lambası yanıyor ama her zaman yakmadığı gibi farları yakınca ya da radyatör fanı çalışınca yağ lambası yandığı da oluyor. Bu yüzden de distrübütör kapağı ve bujiler değişmişti.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 06 Eyl 2012, 10:30

sorun benimde başımda rölantiyi kaldırdım. LPG ayarlarını adam ettim düzeldi

ancak yağ pompası değişecek ilk çalıştırmdada yağ lambası sönmüyor 1-2 saniye.

bunun önüne geçmek pratik olarak zor.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti termineytir » 06 Eyl 2012, 10:36

Üstadım Rolantiyi kaldırmak bizi çözüme ulaştırmıyor. Rolanti 900 Normaldir diye biliyorum. Bizn 1100 - 1200 arasına getirdiğimizde lamba sönüyorsa bir yerde sorun var demektir. Şu an motoru parçalamışken Elektrik tesisatına da bir göz atacam.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti gökhanduman53 » 06 Eyl 2012, 17:39

Benım aracım yağ lambası yanıyor ama istop etmıyor bide motor mpi dir ronaltı ayarı veremıyorsun
gökhanduman53
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 06 Eyl 2012, 20:03

ya işte yağ lambanız yanıyorsa ilk çalıştırmadada geç sönüyorsa motor tırt rektefiyeye doğru gidiyor bir ayağı çukura düşmüş..

bu işin temel sorunu yağ pompası

gereken devirde gereken basıncı yapamayan yağ pompası iken devir düşüyor diye ateşlemeden sağdan soldan parça yenilemek safi boşa masraf diye düşünüyorum.
dert yağ ışığının göz kırpması yanması falansa tek ilacı yağ pompasını yenilemekten geçiyor.
keşke zincir değiştirirken yenileseydim şimdi onun için karteri indirtmek conta masrafı vs üşeniyorum açıkçası.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti jawacı » 06 Eyl 2012, 20:20

AhmetH yazdı:ya işte yağ lambanız yanıyorsa ilk çalıştırmadada geç sönüyorsa motor tırt rektefiyeye doğru gidiyor bir ayağı çukura düşmüş..

ben favonun motorunu 3 ay önce sıfırladım. piston, gömlek, yatak, kol bacak, sübaplar ve lastikleri, kapak taşlaması alayı değişti. önceden yağ lambası 2 sn sonra sönüyordu, yine aynı 2 sn sonra sönüyor.

bence pompa sorunu var.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti AhmetH » 06 Eyl 2012, 20:28

yağ pompası değişmeden rektefiye yada sıfırlama olmaz ki.

rektefiye yada sıfırlamada ilk iş yağ pompasını çıkarıp hurdaya atmak incelemeden hurdaya atmak hemde.. :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti jawacı » 06 Eyl 2012, 20:35

şimdi ben yaptım oldu demiyeceğim ama, tamiri yapan arkadaşımıza itimadım tamdır. eğer gerekli görseydi mutlaka yenisini isterdi. ben de bu gibi hayati parçaları kesinlikle biraz daha idare etsin demem.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti ayurdagul » 12 Eyl 2012, 09:42

Aynısı benim feliş de de oldu yağ müşürünü değiştik ve 10 km yol aldıktan sonra ışık söndü.
Kullanıcı avatarı
ayurdagul
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Aziz
Nereden: Gaziantep
Arabanız: Fellica Glx

İleti gökhanduman53 » 12 Eyl 2012, 11:16

aracımı bilgisaraya bağlatdım başka bi sorundan sepep ama hiç bir şey cıkmadı herşey faal calişiyor demişdi usta aracın km suan 209 binde yağ yakma vb bişesi yok perfonması cok güzel yağ muşurunu değiştircem ozaman
gökhanduman53
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 12 Eyl 2012, 13:07

Yalnız şöyle bir sorun daha var. Yağ lambası yanık kaldığı süre içinde motor yatak vuruyor mu? Yani motorun sesi değişik mi? Yatak vuruyorsa müşiri değiştirmek işe yaramaz illaki pompa dişlileri değişecek. Aynı sıkıntı bende de var. Soğukken arabayı çalıştırdığımda 5 sn kadar lamba sönmüyor ve bu 5 sn içinde yatak vuruyor araç. Dişlileri değiştirecem ama usta bulamadım kaç ustaya sordum ben favoritin pompasını kurcalamam diyor. O kadar zor bir şeymi ki bu. Şeytan diyor indir karteri hem zinciri hem pompayı değiştir ama cesaret edemiyorum işte.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti gökhanduman53 » 12 Eyl 2012, 21:04

lamba yandıgında her hangi bi ses değişikligı yok bide marşa bastımmı 5 10 sn snra sonuyor yağ lambası onun sebebi yağ muşurumudur ?
gökhanduman53
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 13 Eyl 2012, 07:52

Yaağ müşirini bir değiştirin lamba sönecektir büyük ihtimal.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir