ARKA FREN AZ TUTUYOR...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ARKA FREN AZ TUTUYOR...

İleti wehby » 30 Ekm 2012, 16:40

aracımın arka frenleri az tutuyor , balatalarda değişmesine rağmen (valeo marka) yinede zayıf... ani fren yaptığımda ön fren inanılmaz derecede kızaklıyor.... söyle bişey farkettim , el frenini azıcık çekip fren yaptığımda harika tutuyor....kısaca arka fren balatalarınına ayar yapılması lazım... bunu nasıl yapabilirim...

DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

İleti AhmetH » 30 Ekm 2012, 18:34

14 yıldır araba bizde bunun ayarını yapan 1 usta tanıdım.

zor bişeymidir o kadar bilmiyorum
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti PİCK-UP » 30 Ekm 2012, 19:26

bir sıfır aldıgımızda o kadar güzel tutuyordu ondan sonra ne ayar ne balata hiçbirşey o kadar güzel tutmasında fark etmedi.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti forman37 » 30 Ekm 2012, 21:31

genel olarak konsuuyorum ! aracların fren sıstemlerınde on ve arka tekerleklere gonderılen fren basıncı aynı degıldır . ornegın on tekerlere % 70 oranında basınc gonderılır arkalara % 30 basınc gonderılır bunun sebebı ani yapılan frenlerde on tekerler kılıtlenır arkalar kılıtlenmez aracın savrulmaması ıcın arkalara basınc gerektıgı kadar gonderılır. egerkı on ve arka tekerlere % 50 % 50 gonderılse arac ani frenlerde savrulur onu arkası kayar gıder . :) bunu bır bısıklette deneyebılırsınız hızlanın ve on arka frene aynı anda basın bakalım ne oluyo. :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti lkwdriver » 30 Ekm 2012, 23:11

arka kampananların sökülmeden ayar yapabilen usta bulabilirsen daha iyi ayar oluyor. zira arka kampanalar aşındıkça dış tarafında set oluşuyor ayar yapsada tam ayar olmuyor. teker sökmeden yapıyor benim ustam. bir tek bijonu üstünden söküyor delikten düz tornavida sokarak yapıyor ustam sende bir sor ustalara
Kullanıcı avatarı
lkwdriver
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: coşkun aytan
Arabanız: skoda felicia 1,9 glx

İleti Ahmet BALKANCI » 13 Kas 2012, 14:07

Forman 37 arkadaşımızın ifade ettiği gibi, aynı sorun benim felicia da var, ustaya sordum. ön frenler arka frenlerden fazla tutar dedi. problem yok yani.Saygılar.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti wehby » 13 Kas 2012, 16:25

madem konu güncellendi yazıyım bari... birkaç gün önce bi ustaya gittim... arka tekerlekleri söktü , tornavida ile bi ayar gibi bişey yaptı... tekerkeri geri taktı , sonuç inanılmaz... el freni 1. dişte tutmaya başladı , frenlerim muhteşem oldu. ben felicia nın frenlerini böyle olduğunu bilmezdim... 10 lira para aldı sadece... ustanın elini öpecektim nerdeyse , ben bu zamana kadar frensiz arabaya binmişim resmen...
DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir