Bu civatayı nasıl sökerim?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bu civatayı nasıl sökerim?

İleti fencolic » 12 Kas 2012, 17:43

işaretlediğim kısmı, yani ateşleme bobinini iki civata tutuyor. Alyen anahtarla sökülüyor bunlar ancak birinin içi aşınmış, anahtar boşa dönüyor. Bunu nasıl sökebiliriz arkadaşlar?
4 farklı tornacıya gittim, kimi uğraşamam dedi, kimi radyatörü söküp kaynak yapıp çıkarırız dedi, kimi alt korumayı söküp uğraşırız dedi. Kaynak ile uğraşmadan bunu sökemez miyim? Benim aklıma demir testere ile civata başına düz bir yarık açıp düz tornavida ucu ile çevirerek çıkarmak geldi. Akıl akıldan üstündür, sizlere de bir danışmak istedim.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti wehby » 12 Kas 2012, 18:10

elektrikçileri kullandığı yan keski denen pense ile sökebikirsiniz...
DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

İleti furunotr » 12 Kas 2012, 20:11

Eğer oraya giriyor ise papağan pense dedikleri arkadan ayarlanabilir aletle sökülebilir belki; bunlar iyi sıktığından sıyırmaz ve kolaylık ile güç uygulayabilirsiniz... Bu tip bir imkanınız yok ise sizin firkirin de ideal... Demir testeresi ile düzgün ve derince bir kesik yapıp uygun bir düz tornavida ile açabilirsiniz; bunlar çözüm olmaz ise söktürüp kaynak ile cıvata başı kaynatarak çözebilirler sorunu...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti seco » 12 Kas 2012, 20:19

Evet fencolic arkadaşım Haluk beyinde dediği gibi aletler kullanarak açabilirsin.Ama dikkat edeceğin iki husus var!
Motorun soğuk olsun kesinlikle sıcakken sökmeye çalışma civata dipten kesebilir daha çok uğraştırır.Mümkünse sökmeden önce pas sökücü sıkarak (WD 40) civatanın kafasına sertçe çekiçle vur sanırım rahatlıkla sökülür.Civatayı ısıtıp aniden soğutarak da sökme ihtimalin olabilir imkanlar dahilinde tabi.
Kullanıcı avatarı
seco
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: seçkin hoşgör
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 99 felicia glx combi

İleti osmanakkaya » 12 Kas 2012, 20:32

alyan anahtarla beraber ince düz bir tornavida ile vidayı sıkıştırıp çevirmeyi deneseniz olabilir sanıyorum
osmanakkaya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman akkaya
Nereden: Eskişehir
Arabanız: skoda felicia 1.3 lxi pickup

İleti AhmetH » 12 Kas 2012, 20:36

1 numara daha büyük alleni çekiçle kaktırıp yeni allen yuvası yapmanız mümkün.

şunu anlamaya çalışın ;

http://www.mototuneusa.com/power_news_- ... emoval.htm
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti fencolic » 12 Kas 2012, 21:41

Tavsiyelerinizi uygulayacağım arkadaşlar. Sonucu buraya yazarım. Peki diyelim ki söktük. Aynı civatadan nalburlarda bulabilir miyim?

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 12 Kas 2012, 22:05

muhtemelen bulunur, cıvatacılarda bulunur ama nalburdan ziyade.

bide "super wrench" diye bir dava var eskiden televizyonlarda satıyorlardı artık koçtaşta falanda var ve bayada ucuz en olmadı ondanda edinip en küçük boyu ile açabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti jawacı » 13 Kas 2012, 12:46

cıvatanın kafasına testere ile bir çentik aç ,eline keski-çekiç al, tıklayarak gevşet. sonra gelir zaten.
cıvatanın yenisi hırdavatçı veya cıvatacıda bulunur.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti hakangemini » 13 Kas 2012, 14:18

Civata kafasına elektrod ile bir mil veya çubuk kaynak ile tutturularak civata çıkarılabilir. Akü kutup başı sökülmesi uygun olur. Elektrod ile kaynak yapıp sökülmesi 5 dakika gibi bir süre alır. Diğer yöntemlerde civata sıkı ise 15-30 dakika arası uğraştırabilir. Civata kopar ise matkap sokmak da soz olduğundan daha uğraştırır.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti fencolic » 13 Kas 2012, 17:40

Beyler bugün tavsiyelerinizi denemek için çok uğraştım ama yapamadım. Civata başına yarık açmayı denedim ama olmadı, çünkü resimden de anlaşılacağı gibi o kısım çok dar, baskı uygulayamıyorum. Hemen önünde radyatör var. Hareket alanı kısıtlı. Zaten tornacıların kaynak yapamama sebebi de civatayı doğrudan görememeleri. Radyatörü söküp direkt karşıdan civatayı görmek istiyor adamlar, öyle olunca herkes söker. Maharet bu şekilde sökmekte. Artık bakaağız bir çaresine..

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakangemini » 13 Kas 2012, 17:47

Fotoğrafta aralık var gözüküyor. Hemşehriliymişiz bu arada. Würth civata sökme setleri var. Ama buna sahip tamirci pek olmaz. Benim çalıştığım fabrikada biz kullanıyoruz. Ama dışarı çıkaramam. Ters klavuz ile de çıkarmayı deneyebilirler.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti Bülent Elibol » 14 Arl 2012, 20:21

Ben skodacı bülent.onları beş alyan tutar.altı alyan ucunu biraz yanda taşlayın.altı alyanı oraya çak.tel:05355216500
Tekirdağ/Çorlu Skoda'cı Bülent Elibol Zafer Mah.Yeni Sanayi Sit.Şehit Yüzbaşı Yücel Kenter Cad.No:2 A8-11 Blok
GSM:05355216500
www.skodacorluservis.com
ototeknikcorlu@hotmail.com
Bülent Elibol
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Elibol
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia Combi 1.3 Mpi

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir