99 model felicia karbüratörlü aracım benzin eksiltiyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

99 model felicia karbüratörlü aracım benzin eksiltiyor

İleti seco » 30 Kas 2012, 16:47

Forumda arattım bulamadım sorunumla ilgili yardıma ihtiyacım var.99 model felicia karbüratörlü aracım benzin eksiltiyor.Yaptığım kontrolleri yazayım.Aracımda brc marka gaz sistemi mevcut gaz ve benzin seçici 3 yollu bir selonoid var. Kaçırıyormu diye hortumu söküp kontrol ettim aracı çalıştırdım.Gaz verip devri yükselttim ama nafile kaçak yok sonra hortumları kontrol ettim şüphelendiğim bir parça hortumu değiştirdim kılcal çatlaklar vardı.Bu arada kaçak avcılığına ara ara kontrol ediyorum.En son şüphelendiğim benzin otomatiğinin altında plastik renginde takoza benzeyen bir yapı var.Bu bölüm ıslak yağlı ve ezilip çatlamış gibi görünüyor. Lpg de kullanıyorum ama benzinim gezdikçe eksiliyor.Bu conta mı takoz mu ondan bulabilirmiyim? Benzin otomatiğini sökmek için neler yapmam gerekiyor?( Motor yağını boşaltmam gerekirmi , Benzin kaçırıp kendime tehlike yaratırmıyım vs.) Bilgili abilerin paylaşımlarına ihtiyacım var. Resim isterseniz çekip ekleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
seco
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: seçkin hoşgör
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 99 felicia glx combi

İleti MadloveR » 30 Kas 2012, 16:53

Karbiratör kapış diyaframını kontrol ettir bir de. Ordan da kaçırma ihtimali var.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti seco » 30 Kas 2012, 17:29

Benzin karbüratöre gelmeden yolunu kesen selanoid var.Kapış diyaframına benzin geliyormu lpg ile kullanırken?
Kullanıcı avatarı
seco
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 30 Kas 2012, 17:39

Ben lpg de kullanıyorum yazısını görmemişim. Doğru sürekli lpg de kullanıyorsan diyaframa kadar gelmez benzin. Boruların kaçırmadığına kesin eminsen geriye bir tek benzin otomatiği kalıyor. Fakat nasıl söküldüğü konusunda bir fikrim yok.

Forumda daha önce açılmış bir konu var "arkadaş benzinotomatiği karbüratöre sürekli benzin pompalar bu arabanın ihtiyacından fazladır onun için fazlası bir hortumla depoya geridöner bu hortum tıkalı olunca benzinotomatiğinin içindeki diyafram yırtılır otomatik orjinal olsa tamiri çok basittir diyafram değişir." şeklinde bir ibare var. Bir incele istersen.

Bu da konunun linki:http://www.skodam.com/viewtopic.php?f=4&t=4895
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti AhmetH » 30 Kas 2012, 20:48

10 liralık mı benzin alıyorsunuz ?
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti seco » 01 Arl 2012, 17:33

Hayır 10 liralık benzin almıyorum en son 30 tl lik aldım benzin ışığı yandımı gazı doldururken takribi 70 tl ye doluyor 100 e tamamlarım üstüne benzin koyarım.Soğuk çalıştırmalarda benzinde çalıştırırım termostat yapınca gaza geçerim.Daha önceki nokta enjeksiyonlu arabamdan kalma bir alışkanlık ve motor ömrü için işe yarar diye düşündüğümden böyle kullanıyorum.
Eklentiler
Görüntü1041.jpg
Benzin göstergem de şu seviyelerde ışık yanmıyor.
Görüntü1044.jpg
Benzin otomatiğinin üst görünümü
Görüntü1045.jpg
Dikkatli bakınca resimde görünen lastik takoz civata bölümünden çatlak gibi duruyor.Çevremde bu takozu karşılaştıracağım başka felicia yok.Normalde nasıl olduğunu bilmiyorum.Karşılaştırma için bakanlar cvp yazarsa kolaylık olur bana .
Görüntü1048.jpg
benzin filtresinin altında sanki bir ıslaklık izi var sıcak bölge ve benzin uçucu olduğundan emin olamıyorum.
Kullanıcı avatarı
seco
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 01 Arl 2012, 18:07

Az koyarsanız depodan uçuyor ondan dedim buharlaşıyor bir şekilde.
Ön kapak contasıda gitmiş bu arada yağ kaçırıyor.
Madem resim çektiniz karbüratörün civarınıda çekermisiniz muhtemelen emme egzoz manifolduna akabilir durum onu gösteriyor
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti seco » 01 Arl 2012, 18:28

Ahmeth emme ve egzost tarafı üst bağlantı hortumunu değiştirdim orada kaçak vardı.Giderdim fakat sanki kaçak devam ediyor onu arıyorum.Daha geride var herhalde.
Kullanıcı avatarı
seco
CLASSIC
CLASSIC

İleti ademim68 » 01 Arl 2012, 20:23

kardeşim yağ seviyeni kontroş et eğer yükselme varsa benzin otomatiğinin diyaframı yırtılmıştır ordan benzinin yağa karışıyordur
ademim68
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: felicia2002

İleti AhmetH » 01 Arl 2012, 20:31

oraya kadar yağ çıkması imkansız.. ha içeri 10 litre 15 litre doldurdurursunuz o ayrı :)

demek ki sizin karbüratörün içindeki diyaframlar yırtık ben bir konu açmıştım ordan resimler kaldıysa görebilirsiniz.

konu eskiydi baya
kendin-yap/komple-jikov-karburator-bakimi-temizligi-t5643.html
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti Ömer Fatin » 03 Arl 2012, 21:30

Benzer bir sorunda ben yaşamıştım. Benimde benzin eksiltmesi vardı. Her ne kadar kontrol etsemde kaçağı bulamamış ve en son depodan uçtuğuna karar kılmıştım ki bi okuduğum bir yazı bütün fikrimi değiştirdi.

Benzin otomatiğinden sonra bir dinlendirme ünitesi var. Bu üniteden normalde kaçak olmuyordu bende.
Ancak araç yüksek devirde iken oradan nemlendirme oranında sızdırabildiği belirtilmişti. 7 TL gibi bir rakama değiştirmiştim ve eksiltme sorunu gerçekten sona ermişti.

Sizde bi kontrol edin derim.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti AhmetH » 03 Arl 2012, 21:52

Evet dinlendirme kabı çatlıyor bakmak lazm onada.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti seco » 03 Arl 2012, 23:07

Arkadaşlarım dinlendirme kabı hava filtresinin altında beyaz 3 uçlu plastik bir parça dır. Yanılıyorsam beni düzeltin ben bu parçayı hiç kontrol etmedim yani çatlak anlamında.
Kullanıcı avatarı
seco
CLASSIC
CLASSIC

İleti Ömer Fatin » 03 Arl 2012, 23:40

seco yazdı:Arkadaşlarım dinlendirme kabı hava filtresinin altında beyaz 3 uçlu plastik bir parça dır. Yanılıyorsam beni düzeltin ben bu parçayı hiç kontrol etmedim yani çatlak anlamında.

Araç çalışmadığı sürece (benzin/lpg farketmez) dinlendirme ünitesindeki çatlağın farkına varamazsınız. stop ettiğinizdede nemlendi ise bile bir süre sonra kuruyor. Kontrol edin ve hatta değiştirin derim.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti seco » 04 Arl 2012, 00:07

Ömer Fatin yazdı:
seco yazdı:Arkadaşlarım dinlendirme kabı hava filtresinin altında beyaz 3 uçlu plastik bir parça dır. Yanılıyorsam beni düzeltin ben bu parçayı hiç kontrol etmedim yani çatlak anlamında.

Araç çalışmadığı sürece (benzin/lpg farketmez) dinlendirme ünitesindeki çatlağın farkına varamazsınız. stop ettiğinizdede nemlendi ise bile bir süre sonra kuruyor. Kontrol edin ve hatta değiştirin derim.

Bahsettiğimiz parça o hava filtresi altında kalan 3 uçlu parça değilmi ?
Bu arada benzin filtresinide değiştirmeyi düşünüyorum oda beni şüphelendiriyor.
Kullanıcı avatarı
seco
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 04 Arl 2012, 00:41

Rengine bakın yeter bu renkse kaçırıyordur

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti phenomx3 » 04 Arl 2012, 01:02

Ben Kurban bayramı öncesi benzin hortumları ve filtreyi değiştirdim. dinlendirme ünitesi bu renge yakın renkte olduğu için değişelim dedim ama usta sağlam gerek yok zaten yenisi de 2 ay sonra aynı rengi alacak deyince değişmedik. Bence hortumların hepsini, filtreyi ve dinlendirme ünitesini hepsini değiştir en son otomatiğe bak. Abimin Şahin'in benzin otomatiğini kendimiz değiştirdik. İki civata vardı söktük aradaki plastik takoz ve takozun her iki tarafındaki contaları aldık taktık hortumları da bağladık işlem tamamdı Zor bi yanı yok. Bizim araçlarınki de çok benziyor. Sürekli Gazda kullanırken araçta benzin bulunmazsa ve arada benzinle çalıştırılmazsa benzin otomatiği bozuluyormuş ona göre. Bu arada ben Gölcükteyim sen neredesin Seçkin kardeşim.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti seco » 04 Arl 2012, 19:45

Erdal bey ben Gebze'de ikamet ediyorum. Beninkinde renklenme yok ama söküp kontol edip değiştireceğim sanırım.
Kullanıcı avatarı
seco
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir