LPG Lİ ARACA YAĞ SEÇİMİ..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG Lİ ARACA YAĞ SEÇİMİ..

İleti patchadams2 » 03 Arl 2012, 18:15

LPG Lİ ARACA KONULACAK OLAN YAĞ, NORMALDEN FARKLIMIDIR? BEN DE 97 MODEL AEE MOTOR FELİCİA VAR. HER ZAMAN 10 40 KOYUYORUM. YAĞI DEĞİŞTİRİCEM ANCAK NORMAL YAĞ MI KOYMALIYIM EMİN OLAMADIM..

patchadams2
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ufuk koç
Nereden: Yalova
Arabanız: skoda felıcıa

İleti Ömer Fatin » 03 Arl 2012, 20:59

LPG yada Benzinli kullanım için ayrıştırma yapmadan motoru zorlamaması açısından kışın daha ince olan 10/40 yada 15/40 yazın ise 20/50 kullanıyorum.

Marka olarakta Castrol gtx magnatec tercih ediyorum.

LPG li araçlarda benzindeki gibi kararma çok fazla olmadığı için yağın özelliğinin kaybolmadığını düşünüp değişim zamanını uzatmayın ve zamanında değiştirmeyi ihmal etmeyin derim. Yağ kararmasada özelliğini yitirmekte diye düşünüyorum.

Bu konuda forumda birçok konu mevcut incelemeni önderirim.
Mesela 1 tanesinin linkini aktarayım. favorit-forman/favorit-motor-yagi-kac-numara-olmali-t25887.html
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti AhmetH » 03 Arl 2012, 21:03

Aee için 10 40 iyidir lpg için yağ değişmez
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti seco » 05 Arl 2012, 13:40

patchadams2 yazdı:LPG Lİ ARACA KONULACAK OLAN YAĞ, NORMALDEN FARKLIMIDIR? BEN DE 97 MODEL AEE MOTOR FELİCİA VAR. HER ZAMAN 10 40 KOYUYORUM. YAĞI DEĞİŞTİRİCEM ANCAK NORMAL YAĞ MI KOYMALIYIM EMİN OLAMADIM..

Araçta etiket bilgisi ( eğer etiket duruyorsa ) motor yağı 15/50 koyulması gerek diyor.Ben ilk aldığımda 20/50 yağ koyulmuştu zamanı bitince 10/40 sentetik yağ koydum etiket 15/50 diyor ustalar gerek yok diyor.Lpg li aracım fakat lpgli motor yağı koymanın mantığını kuramadığım için sıcak bakmıyorum.Şu sebeple lpg yanma odası ısıl değerleri benzinden farklı daha yüksek bu sebeple motor daha fazla ısınıyor deniyor.Bu ısıda da normal yağ iyi yağlama yapamıyor deniyor mantık buysa , aracımızın yanma odasının soğumasını sağlayan soğutma sıvımız termostatımız radyatörümüz 65-88 derece arasında fan açan termostatımız motor sıcaklığını 90 derecede tutamıyorsa vay halimize. LPG li araçta işletme sıcaklığı alıp başını gitmiyor zira yanma odasına arıza yoksa yağ vermiyoruzki yağı LPG ye uyumlu yağ ile değiştirelim.Etiket resmini paylaşıyorum yağ konusuna son noktayı koyalım hep beraber.
Eklentiler
Görüntü1050.jpg
99 Model felicia nın orjinal etiketinde yazan bilgiler.
Kullanıcı avatarı
seco
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: seçkin hoşgör
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 99 felicia glx combi

İleti MadloveR » 05 Arl 2012, 15:46

Benim favoda yaz kış 15W-40 Castrol magnatec kullanıyorum. Felicia nında favodan çok farkı olduğunu sanmıyorum.Ayrıca LPG li araca konulacak yağ da diğerlerinden farklı olmaz. Bir de normal yağ derken neyi kasdettiniz onu anlamadım.
Yağ konusunda son noktayı koyalım demişsiniz ya o biraz zor :). Formda yağ konusunu aratırsanız ne demek istediğimi anlarsınız.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti AhmetH » 05 Arl 2012, 17:01

Yanma odası sıcaklığı EGT ile ilişkilidir soğutma sıvısı EGT değerine etki etmez.
Lpg ninde benzinden sıcak yandığı söylenir ama öyle değildir. Dolayısı ile lpg ye özel yağa sıcak bakmıyorum.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir