Rölanti sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Rölanti sorunu

İleti fencolic » 04 Arl 2012, 21:43

Aracıma yeni atiker fast sıralı sistem taktırdım. 1 haftadır araç rölantideyken devirde dalgalanma oluyor. Boğaz kelebeği temizletip adaptasyon yapıldı, bujiler bosch 3 tırnaklı ile değişti, ateşleme bobini değiştirilip kontrol edildi fark olmayınca eskisi geri takıldı. Bu sorunu yaşayan ve çözebilen varsa beri gelsin:)

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti emre18 » 05 Arl 2012, 02:15

aynı sorun bendede var çözemedik 1 ay olacak taktıralı lavato taktırdım herşeyimiz dört dörtlük ama yapacak bişey yok sanırım stop etmesinde napalım belki basına gelen varsa çözmüsse yardımcı olurlar
emre18
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: skoda felicia
Nereden: Ankara
Arabanız: felicia glx i

İleti kiyakfeli » 05 Arl 2012, 09:11

Bende de var o dalgalanma. Atiker fast olması lazım benimki de. bir ara videosunu çekip atmak istiyordum kaldı. soğukken daha fazla yapıyor ısınınca hemen hemen kesiliyor.

Bazen stop ediyordu kırmızı ışıkta veya debriyaja bastığımda. genelde soğukken yapıyordu. boğaz kelebeğini yerinden çıkarmadan temizledim. gaz telim gevşekmiş onu biraz sıkınca bir daha rolantideyken kendi kendine stop etmedi.
Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti fencolic » 05 Arl 2012, 19:48

Rölantiyi ayarlayan bir parça yok mu bu araçlarda? Bununla ilgili bir ayar yapılabilir belki. Daha önceden yoktu bu sorun bende. Şimdi hem gazda hem benzinde rölantideyken hafif bir dalgalanma yapıyor. Sanıyorum ki bu sorunu yaşayan ve çözümünü bulan olmuştur forumda. Yardımlarınızı bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bar_min » 05 Arl 2012, 22:36

ben iki yıldır biniyorum felişime, aldım alalı var bu rolantideki dalgalanma,boğaz kelebeğinin değişmesinden başka da bi çözümü yok dediler bende bi daha ilgilenmedim,o dalgalanır ben sürmeye devam ederim,,,
bar_min
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: barış okatan
Arabanız: skoda felicia

İleti Bülent Elibol » 14 Arl 2012, 20:07

Ben skodacı bülent.benzinde de aynı sorun var mı * gaz takıldıktan sonra mı oldu ? Bana yaz. Telefon numaram 05355216500
Tekirdağ/Çorlu Skoda'cı Bülent Elibol Zafer Mah.Yeni Sanayi Sit.Şehit Yüzbaşı Yücel Kenter Cad.No:2 A8-11 Blok
GSM:05355216500
www.skodacorluservis.com
ototeknikcorlu@hotmail.com
Bülent Elibol
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Elibol
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia Combi 1.3 Mpi

İleti fencolic » 14 Arl 2012, 23:03

Bülent Elibol yazdı:Ben skodacı bülent.benzinde de aynı sorun var mı * gaz takıldıktan sonra mı oldu ? Bana yaz. Telefon numaram 05355216500

Bülent Ustam, benzinde yok denecek kadar az, lpg de ve motor tam ısınmamışken daha çok oluyor. Rölantide yapıyor bunu, giderken sorun yok. Boğaz kelebeği temizlendi, adaptasyon da yapıldı ama sorun devam ediyor.

Aracı bilgisayara bağlattım karbon filtre selenoid valfi ve oksijen sensörü hatası verdi.

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti myege35 » 14 Arl 2012, 23:19

benim de 98 fellica benzinli var aldığımdan beri rolanti sorunu var.. boğaz kelebeği benden önceki sahibi değiştrimiş. cin malı taktırmış ve bir türlü adaptasyon olmuyor. bilgisayara bağladık yine olmadı. en tamircim bana akşam eve gidince akü kutup başını sökmemi söyledi ve 1 gün sonra takıp dene dedi. olmassa değiştircez boğaz kelebeğini söyledi. italyan oluyormuş 2 yıl garantili dedi. kurban bayramı arifesinde söylediğini yaptım ve ogün den beri rolanti bozukluğu gitti. dün iti bariyle tekrar başladı 600 devirde calışyor.. ufacık bir şeyde hemen stop ediyor.. sanırım boğaz kelebeğini değiştircez. isterseniz sizde bir deneğin belki sizde tutar ....
myege35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökhan erdogmus
Nereden: İzmir
Arabanız: 1997 skoda felicia 1.6 glxi

İleti fencolic » 08 Oca 2013, 21:30

Beyler bu sabah ilk çalıştırmada havanın da soğuk olmasının etkisi vardı sanırım biraz vuruntulu çalıştı motor, lpgye geçene kadar bekledim rölantide hissedilir bir sıkıntı yok. Tam lpg'ye geçti rölanti dalgalanmaya başladı. Boğaz kelebeği temizlettik daha önce adaptasyon yapıldı. Bayadır yoktu sorun, bu sabah tekrar başladı. Gittim dolaştım 2-3 km ara sokaklarda, motor ısınıp fan açtı kapadı motor ısınınca dalgalanma % 90 kesiliyor. Stop etme falan yok. İşin kötüsü bunun çaresini anlayan usta da yok. 3 usta gezdim hepsi farklı şeylerden bahsetti ve açıklamaları beni tatmin etmediği için birşey yaptırmadım.

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cirmak » 08 Oca 2013, 22:01

Merhabalar, uzun süredir forumu takip ediyorum. Bugün üye olmak kısmet oldu.
Rolanti sorunu kendi aracımda da bulunmaktadır. Çok enteresan zamanlarda (soğuk sıcak fark etmiyor.) 0,7 ile 1,1 arasında gidip gidip geliyor. Motorda sarsıntı oluyor. Önceden tam gaz yapınca uzun bir süre sorun çıkmıyordu. Artık oda yetmiyor. Benzine alınca kısa bir süre devam ediyor. Ama sarsıntı daha az oluyor.(0,8 ile 1.0 arasında) . Benzinde 1-2 km gidiyorum sonra gaza alıyorum. Sorun çoğu zaman düzeliyor. Özet olarak sorun sürekli karşıma çıkıyor.

Rolanti sorunu tüm araçlarda genel bir sorun. yaklaşık 1 yıldır internet üzerinden okumadığım yazı, izlemediğim video kalmadı. Genel olarak kanatim motorun hava akışını doğru sağlayamadığında yaptığını düşünüyorum. Direk boğaz kelebeğini değiştir ve düzelsin demek yanlış olacaktır. Sonuçta boğaz kelebeğinin bu hatalı çalışmasını tetikleyen başka bir sorunda söz konusu olabilir.
Özellikle şuana kadar nokta atışı çözüm yapan aşağıdaki linkteki arkadaş sanırım.
http://www.vwturk.com/forum/showthread. ... -hallettim

Genelde motora müdahale edilen araçlarsa sık görünüyor. (Lpg takılan gibi.)

Şimdilik düşüncelerim bunlar. Bu sorunu çözen illaki vardır. Ama o kim merak ediyorum :)
İyi akşamlar. Görüşmek üzere.
cirmak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem
Arabanız: Fabia 1.4 74 kw Elegance

İleti myege35 » 08 Oca 2013, 22:25

selam arkadaşlar bende 1998 felicia var polo motorlu 1.6 enjeksiyonlu 5 ay oldu alalı. aldıkdan sonra rolanti problemi bende de vardı. sürekli dalgalanma oluyordu. bazende stop ediyordu. boğaz kelebeği benden önceki değiştirmiş çin malı taktırmış. tamircim le beraber ne yaparsak yapalım olmadı. en sonunda bir şey daha deniyelim olmassa boğaz kelebeği değişeçek dedi. aracını akşam eve bıraktığınızda akü kutup baaşını + olan kutup başını sökünüz sabahleyin kutup başını bağlayıp kontağı acıp 1dk. bekledikden sonra marşa basınız. rolanti sorunuz düzelicektir. benim 3 ay kadar sıkıntı olmadı herşey cok iyi gitti ama sonra değiştirdim italyan malı boğaz kelebeği tatırdım. sorun çözüldü.. NOT: aracım benzinli lpg takılı değşldir. sizinki lpg den kaynaklı sorunda olabilir.
myege35
CLASSIC
CLASSIC

İleti fencolic » 08 Oca 2013, 22:56

myege35 yazdı:selam arkadaşlar bende 1998 felicia var polo motorlu 1.6 enjeksiyonlu 5 ay oldu alalı. aldıkdan sonra rolanti problemi bende de vardı. sürekli dalgalanma oluyordu. bazende stop ediyordu. boğaz kelebeği benden önceki değiştirmiş çin malı taktırmış. tamircim le beraber ne yaparsak yapalım olmadı. en sonunda bir şey daha deniyelim olmassa boğaz kelebeği değişeçek dedi. aracını akşam eve bıraktığınızda akü kutup baaşını + olan kutup başını sökünüz sabahleyin kutup başını bağlayıp kontağı acıp 1dk. bekledikden sonra marşa basınız. rolanti sorunuz düzelicektir. benim 3 ay kadar sıkıntı olmadı herşey cok iyi gitti ama sonra değiştirdim italyan malı boğaz kelebeği tatırdım. sorun çözüldü.. NOT: aracım benzinli lpg takılı değşldir. sizinki lpg den kaynaklı sorunda olabilir.

Bu kutup başını sökme işini bir deneyelim, sanırım bunun mantığı mevcut hatalar siliniyor. Peki kutup başını sökünce araçta ayarlar filan sıfırlanır mı? Mesela lpg ayarları v.s.?

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti celik » 09 Oca 2013, 15:49

selam arkadaslar,uzun zamandır takıp edıyorum genelde telden gırdıgım ıcın bırsey yazamıyorum..bendede 96 felicia glxi var tek nokta enjek.rolantı problemı bendede vardı şu anda yok ama yıne olacaktır dıye dusunuyorum,ne kadar kurcalatırsanız okadar
problem yasarsınız yanı baskı balata bıle degısse yada baska bısey tekrarlıyacaktır.he anladıgımdan deyıl kımse yanlıs anlamasın sadece yasadıklarımdan bılıyorum, ben bogaz kelebegı falan hıc temızletmedım ama soyle duzeldı uzun yola gıtmek ıcın bakım yaptırdım lastık degıstım falan hıc alakasız seyler yanı arac oldu kagnı yıgılıyo kalıyo rolantı dalgalanıyor gazcıya gıdıyorum adam ayarlıyor orda hıc bısı yok bır gun sonra daha beter ,baska gazcıya gıdıyorum hava alıyor dıye her tarafını bantlıyor orda super 1-2 gun sonra yıne aynı,en son gıttıgım gazcı butun banları sökup sen burnunu bantla koş bakalım dedı bana , ayrıca gazla ılgılı hotumlarıda degıstı hatta bogaza kadar sökup temızledı ve taktı ayarladı ve ben ne olursa olsun deyıp ıstanbulda kayserıye yola cıktım kasımda, yanı arkadaslar benzınde yada gazda farketmıyor arac kurcalandıktan sonra kesınlıkle uzunyol sart en ıyı adaptasyon bu..ınanın arac kendıne geldı ne rolantı ne baska bısey sag salım gıttım geldım..2000 km 450 tl sanırım gaz o ara 2,80 di...bu arada benım lpg sıralı deyıl dırek gazda calısıyor buda adatasyon daha hızlıoluyor dıye dusunuyorum...
bu sabah kapı donmustu zor actım ama dırek lpg de tek kontak,benzınde yazın bıle tek kontak mumkun deyıl malesef benımkı pahalı dıye benzını sevmıyor ;)...gecen kış bu tek kontak olayından cok baklava yedım,busene kısmet olmadı henuz ;)
arkadaslar dedıdgım gıbı benım hıc bılgım yok sadece yasadıklarım bunlar...
Kullanıcı avatarı
celik
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ş.celik
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia glxi 96

İleti myege35 » 09 Oca 2013, 19:50

fencolic yazdı:
myege35 yazdı:selam arkadaşlar bende 1998 felicia var polo motorlu 1.6 enjeksiyonlu 5 ay oldu alalı. aldıkdan sonra rolanti problemi bende de vardı. sürekli dalgalanma oluyordu. bazende stop ediyordu. boğaz kelebeği benden önceki değiştirmiş çin malı taktırmış. tamircim le beraber ne yaparsak yapalım olmadı. en sonunda bir şey daha deniyelim olmassa boğaz kelebeği değişeçek dedi. aracını akşam eve bıraktığınızda akü kutup baaşını + olan kutup başını sökünüz sabahleyin kutup başını bağlayıp kontağı acıp 1dk. bekledikden sonra marşa basınız. rolanti sorunuz düzelicektir. benim 3 ay kadar sıkıntı olmadı herşey cok iyi gitti ama sonra değiştirdim italyan malı boğaz kelebeği tatırdım. sorun çözüldü.. NOT: aracım benzinli lpg takılı değşldir. sizinki lpg den kaynaklı sorunda olabilir.

Bu kutup başını sökme işini bir deneyelim, sanırım bunun mantığı mevcut hatalar siliniyor. Peki kutup başını sökünce araçta ayarlar filan sıfırlanır mı? Mesela lpg ayarları v.s.?

EVET ayarlar sıfırlanıyor. beyin deki enerji tükendiği için sıfırlama yapıyor. ve adapdasyonu tekrar dan ayarlıyor. ama lpg ayarlarını etkilermi bilemiyorum.
myege35
CLASSIC
CLASSIC

İleti fencolic » 09 Oca 2013, 21:19

myege35 yazdı:
fencolic yazdı:

EVET ayarlar sıfırlanıyor. beyin deki enerji tükendiği için sıfırlama yapıyor. ve adapdasyonu tekrar dan ayarlıyor. ama lpg ayarlarını etkilermi bilemiyorum.

Tekrardan ayarlıyor derken araç çalıştırılınca kendi kendine mi ayarlıyor yoksa bilgisayara bağlatıp mı adaptasyon-ayar v.s. yapmak gerekiyor?

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti myege35 » 11 Oca 2013, 18:45

fencolic yazdı:
myege35 yazdı:
fencolic yazdı:

Tekrardan ayarlıyor derken araç çalıştırılınca kendi kendine mi ayarlıyor yoksa bilgisayara bağlatıp mı adaptasyon-ayar v.s. yapmak gerekiyor?
bilgisayara bağlamaya gerek yok. beğin otomatik adapdasyonu yapıyor. bende hiç bir sorun cıkmadı.
myege35
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir