Bu parça ne işe yarıyor?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bu parça ne işe yarıyor?

İleti fencolic » 18 Arl 2012, 20:25

Aracımı bilgisayara bağlatınca iki arıza verdi.

1-Karbon filtre selenoid valfi
2- Oksijen sensörü

Usta 1.arızanın resimde işaretlediğim parça olduğunu söylüyor. Bu parçanın adı ve görevi tam olarak nedir? Tamiri olur mu yoksa değiştirmek mi lazım? Nerede bulunur ve fiyatı nedir?

Oksijen sensörü sanırım egzoz üzerindeymiş, yerini tam bilmiyorum. Bunun tamiri v.s olur mu?

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti AhmetH » 18 Arl 2012, 20:45

tamiri olması gerek, Sanırım onun içinde kömür tozu var.
açıp kömürü biyere döküp alev tutunca emdiği benzin buharı yanıyor tekrar aktif oluyor diye anımsıyorum. ama selonidinde bişey varsa bilemiyorum.

Lamda sensörünün tamiri olmaz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti tyilal » 20 Arl 2012, 02:30

karbon benzin deposundaki buharlaşan benzini içinde tutup araç çalışınca motora veriyormuş galiba ben dağıttım içinde herhangibir sensör falan yok onun için selenoid arızalı gibi. lambda sensörünü ise hiç düşünme tamiri yok hemen değiştir motora öyle anormallikler yaptırıyor ki insanın aklı almaz. benim araç ısınınca gaz yemiyor rölantiye düşüyordu sırf o parça yüzünden beyin mi bozuk basınç sensörümü derken 700 tlyi havaya verdik o parça değişince düzeldi aman ihmal etme
Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.3 mpi

İleti fencolic » 21 Arl 2012, 20:02

tyilal yazdı:karbon benzin deposundaki buharlaşan benzini içinde tutup araç çalışınca motora veriyormuş galiba ben dağıttım içinde herhangibir sensör falan yok onun için selenoid arızalı gibi. lambda sensörünü ise hiç düşünme tamiri yok hemen değiştir motora öyle anormallikler yaptırıyor ki insanın aklı almaz. benim araç ısınınca gaz yemiyor rölantiye düşüyordu sırf o parça yüzünden beyin mi bozuk basınç sensörümü derken 700 tlyi havaya verdik o parça değişince düzeldi aman ihmal etme

Arkadaşım forumda oksijen sensörünün zımparalamak suretiyle geçici olarak düzeltebilildiğine dair konu görmüştüm. Diyorum ki önce bir temizlemeyi deneyelim, biraz düzelme olursa değiştiririz. Sanırım 150-200 liralık bir parça bu. Boş yere değiştirmek istemiyorum.
Selenoid denilen parça o siyah silindir şeklindeki plastik kutunun içinde mi oluyor?

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti tyilal » 22 Arl 2012, 04:24

tespiti çok kolay sensörü çıkarıp 2 ucuna ölçü aletini bağlayın (aynı renkli 2 kablo rezistans ucu bunlar değil diğer 2 uca)ucunu tüpün üzerinde ısıtın epey ısındıktan sonra ölçü aletinde ufak voltaj görünmeye başlar zaten bunun test videoları youtube da var
Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.3 mpi

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir