1998 felica hararet sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1998 felica hararet sorunu

İleti myege35 » 15 Şub 2013, 22:02

ömer fatin; termostatın kaçlık olduğunu tam olarak bilmiyorum. ama dün gündüz vakti radyatör üstündeki müşürün üstüne baktım. 68-82 yazıyor. fan müşürü 82 lik ise göstergelerde neden 100 derecede fan devreye girdiğini göster,yor.

myege35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökhan erdogmus
Nereden: İzmir
Arabanız: 1997 skoda felicia 1.6 glxi

İleti Ömer Fatin » 15 Şub 2013, 22:52

myege35 yazdı:ömer fatin; termostatın kaçlık olduğunu tam olarak bilmiyorum. ama dün gündüz vakti radyatör üstündeki müşürün üstüne baktım. 68-82 yazıyor. fan müşürü 82 lik ise göstergelerde neden 100 derecede fan devreye girdiğini göster,yor.

Hayır sorunun temeli için termostat değerinizede bakın ve ölçün. Termostatınız eğer açmıyorsa veya 100 derecede açıyorsa fan müşürünün yapacağı bişey yok.

Önceki mesajlarda da belirtildiği gibi soruna teşhis ve tedavi uygulayacaksanız termostat, fan müşürü ve hararet müşürlerinizi sökün, değerlerine bakın ölçün ve doğru orantı kurarak yeniden takın. Sorununuz çözülmüş olacak.

Yoksa fikir yürütmekle çözüme kavuşamazsınız..
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti myege35 » 16 Şub 2013, 20:43

PİCK-UP yazdı:
myege35 yazdı:ben 110 normal demiyorum. ama termostatı iptal etmek iyi değil. aracınızın ömrünü kısaltırsınız. ben sadece aracımda bir şeylerin düzensiz calıştığını düşünüyorum. bu termostat olabilir. radyatör müşürü olabilir yada motor ısısı ile radyatördeki ısı birbirini tutmuyor. bu en kötüsü inşallah öyle bir şey değiltir ki contanın yanık olmasıdır. devirdaimi tam oalrak tamamladığındandır.
ama yinede öneriniz içi,n t.ş.k ler PİCK-UP

rica ederim ne demek

şuda olabilir 2 yıl önce başıma gelen bir olaydı bu aracım herşeyiyle normal ancak kırmızılarda fan açıyordu,

aklıma ilk gelen yer sorunun çözümü oldu. Hararet Muşuru diger adıyla Gösterge muşuruda derler , buna bu

malzeme zamanla arıza yaptıgından göstergede kırmızıda açtıgını zannettiriyor sürücüye ancak araç 70 de

açıyordu o muşurdan sonra sorunum düzeldi.

malzemenin kendisi ve değişimi örnek alabilirsiniz...

http://www.skodam.com/kendin-yap/felicia-hararet-musuru-degistirme-t13046.html
resimlerde anlatığınız gibi bu gün gösterge müşürünü yeni ile değiştridim. normale döndü. şuan hararet göstergesinin ortada kalın çizginin biraz üstüne cıkınça fan devreye giriyor. kalın çizgini tam üstüne gelinçe fan duruyor.müşürü değiştirmeden önce fan 100 dereceymiş gibi fan acmış görüyordu.termostat 74 fan müşürü 68/82 gösterge müşürü de değişti. adapdasyona gerek var mıdır. ?
myege35
CLASSIC
CLASSIC

İleti myege35 » 06 May 2013, 23:18

myege35 yazdı:selam arkadaşlar;
1998 felica 4 ay oldu allalı; ve 110 fan acıyor bu sizce normal mi? tamircim her hangi bir sorun olmaz dedi. klimalı oldu için 110 acması daha iyi olur dedi. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. kışın herhangi bir sorun olmaz diye düşünüyorum.
bu konu ile ilgili tekrar selam arkadaşlar uzun uğraşlarımdan sonra 3 adet skoda tamircisine gösterme rağmen. ve aracınızın hiç bir sorunu yok diyen tamircilere rağmen... aracın 110 fan accıyor şehir dışında seyir halinde giderken 90 da duruyor.. şehir içine girdiğimde 110 a kadar yükseliyor..fan da 110 acıyor dediğim halde herşey normal diyen tamirci arkadaşlara rağmen sorunu mu kendi çabalarımla çözdüm. sistemde yani radyatörde hava sıkışması yapması sonucu termostat acınca yeterli sirkilasyon olmadığı için 110 kadar motor sınıyor. ama radyatörde hava sıkışmasından dolayı yeterli su geçişi olmadığı için motor daki sıcaklık fan müşürüne gitmiyor. fan müşürü devereye girene kadar motordaki ısı 110 civarına cıkıyor... kendi imkanlarımla radyatördeki havanın alınmasını sağladım ve sonuş skoda kullananlar bilir ortadaki kalın çizgiden kımıldamıyor. siz siz olun tamircinizi iyi seçim yapın... her ustaya da arabanızı teslim etmeyin.....(NOT: sistemdeki mevcut değerler termostat 87 lik fan müşürü 88-92 lik takılmıştır.
myege35
CLASSIC
CLASSIC

İleti xgokturk » 24 May 2013, 22:48

Sorun bence şu benim aracımımdada müşür iptal edilmiş tamircim çok sakıncalı bir durum dedi taktık. Tabi motor daha çabuk ısınıyor eskiye nazaran .
ama aracın 2. sahibi (ben 4.) aracın fanını şehir içinde vb durumlarda açabilmemk için kumanda koydurmuş. Bakıyorum hararet yükseliyor açıyorum devamlı işim bitene kadar hararet felan olmuyor 70-80 arası sabit kalıyor :) daha hiiç sorun yaşamadım :)
xgokturk
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Fahrettin tarakçıoğlu
Nereden: Konya
Arabanız: Felicia

Önceki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir