Şanzumandan gelen ses Hk.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Şanzumandan gelen ses Hk.

İleti mgrsx » 02 Şub 2013, 23:15

Merhaba
98 Model SW FELİCİA kullanıcısıyım. Yaklasık 4 yıldır kullanıyorum, genel bakımlarının dışında bugune kadar bi arıza yaşamadım. Fakat son 2-3 aydır bir sorunla karşı karşıyayım. Aracımı sabah ilk çalıştırdığımda (özellikle havanın soğuk olduğu sabahlarda), çalıştıktan 5 dk sonra yürür konumdayken ve ya rölantide çalışırken şanzumandan bi sürtünme sesi geliyor.Ustaya götürdüm sesi duyamadığı için kesin bir şey söyleyemedi. Arızayı görmesi için aracımı 2 kez kendisine verdim ama beraber sabah çalıştırmamıza rağmen ses gelmedi. Yardımınıza ihtiyacım var. Teşekkürler...

mgrsx
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: efrahim
Nereden: Konya
Arabanız: felicia

İleti hakan48 » 02 Şub 2013, 23:30

Aracınızın Şanzuman Yağ Kaçakları Varsa Yaptırınız. ve Şanzuman Yağınızı 75w90 İle Değiştiriniz Kısa Sürede Ses Kesilecektir.

Skoda Aracınızla İlgili Yeni ve Çıkma Tüm Yedek Parçaları Bizde Bulabilirsiniz. Ayrıca Dilerseniz. Teknik Destek Alabilirsiniz.

http://www.otoyedekparcacim.net

Konya İlinde Tedarik Ofisimiz Mevcuttur. Sorununuzun Çözülmemesi Halinde Tedarik Ofisimizin Yönlendireceği Bir Servisten Destek Alabilirsiniz.

info@otoyedekparcacim.net

7 / 24 Teknik Destek info@otoyedekparcacim.net

otoyedekparcacim@facebook.com
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti phenomx3 » 03 Şub 2013, 10:12

Benim aracımda da böyle birşey başıma geldi. Muayenede motorda ve şanzımanda yağ kaçağı mevcut yazmışlardı, baktırdım bişey yok muayenede böyle yazıyorlar demişlerdi. Düzceye gitmiştim ertesi gün çalıştırdım aracı bir şıkırtı sürtünme gibi ses gelmeye başladı. O gün pazardı ertesi gün gösteririz derken kayınpeder arkadaşının dükkanı açık görünce götürmüştü. Şanzımana 2 lt yağ koymuşlardı. zaten 2.5lt alıyor bildiğim kadarıyla ve vites geçişlerinde en ufak sorun yokken bi anda şakırdamaya başlamıştı. Sonra bütün conta ve keçeleri değiştirtmiştim ve bu arada 500 gr. daha eksitmişti onu da tamamladık motorda ve şanzımanda yağ kaçağı kesilmişti. Hakan beyin dediği gibi kaçak kontrolü yaptırın bence de.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti mgrsx » 03 Şub 2013, 12:05

tesekkürler arkadaşlar
komple yagını keçeleri değiştirip sonucu tekrar paylasırım...
mgrsx
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti szhehh » 11 Şub 2013, 02:07

şanzıman üst kapak rulmanı bozuk ses haricinde bir sorun yapmaz
szhehh
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: irfan
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: yeti

İleti mgrsx » 24 Şub 2013, 21:58

dediğiniz gibi 75w / 90 yağ ile değiştirdim sesle ilgili bir sorunum kalmadı. tavsiyeleriniz için teşekkürler.
mgrsx
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti forman37 » 24 Şub 2013, 22:01

bende favorıt sılverlıne var aynısı bendede oluyodu genelde aksamları aracımı park ettıgım yer kaldırım oluyo mecburen eğri duruyo sabah çalıstırdıgımda sogukken sanzumandan rulman sesı gelıyodu ısınınca gecıyodu bunun sebebıde yagın eksık olması ve olan yagında eğrılıkten dolayı yagın baska bolgeye kaymasından oluyodu yagını tamamladım sorun ortadan kalktı eksık yagla dolasıyomusuz :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti erenlererhan » 01 Mar 2013, 12:44

arkadaşlar bnde 97 feliciam var şanzımandan sabahları motor soğukken bilhassa şakırtlı-tıkırtılı sesler geliyor motor ısınınca nispeten ses azalıyor.debriyaja basınca ses kesiliyor debriyajdan olduğunu tahmin etmiyorum. bu ses nereden gelebilir sorun yaratırmı araçdan soğumaya ve hatta skoda hakkında iyi düşünmemeye başladım ses zamanla çoğalırmı bir bilen varsa bana yardımcı olursa sevinirim lakin bn skodayı seven insan olarak aldımve kullanmaya başladım ama artık soğumaya başladım sanki
erenlererhan
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Sakarya
Arabanız: skoda felicia

İleti erenlererhan » 01 Mar 2013, 12:46

arkadaşlar bnde 97 feliciam var şanzımandan sabahları motor soğukken bilhassa şakırtlı-tıkırtılı sesler geliyor motor ısınınca nispeten ses azalıyor.debriyaja basınca ses kesiliyor debriyajdan olduğunu tahmin etmiyorum. bu ses nereden gelebilir sorun yaratırmı araçdan soğumaya ve hatta skoda hakkında iyi düşünmemeye başladım ses zamanla çoğalırmı bir bilen varsa bana yardımcı olursa sevinirim lakin bn skodayı seven insan olarak aldımve kullanmaya başladım ama artık soğumaya başladım sanki
erenlererhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti erenlererhan » 01 Mar 2013, 12:47

ayrıca masrafı fazla tutarmı ustalarımdan aydınlatıcı cvplar bekliyorum
erenlererhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti erenlererhan » 01 Mar 2013, 12:56

geçen gün 1 ay önce yağı eskimiştir diye yağını değiştim şanzımanın fakat sanki ses fazlalaştı.
erenlererhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Safariali » 01 Mar 2013, 14:52

şanzıman rulmanı yuvasından çıkmış dostum şanzımanı komple indirmeden ustası halleder ama kaynak torna işi olacağı için komple indir büyük itimal debriyaj setin kalitesiz veya montaj hatalı aydına gelsen ben hallederim ama buraya kadar o şekilde kullanman sakıncalı
şanzman dış kapağı üst kapağı rulmanı yerinden çıkmış vites geçişlerinde çok kötü dimi
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti erenlererhan » 03 Mar 2013, 14:38

vitas geçişlerim çk rahat arkadaşım sorun yok debriyajda das sorun yok ama o ses var taki ısınına kadar sonra baya azalıyor
erenlererhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MadloveR » 04 Mar 2013, 10:16

Ben de baskı balatayı 1 ay kadar önce değiştirdim. Vites geçişlerinde kavrama da bir sıkıntı yok fakat bazen özellikle soğuk havalarda sabah çalıştırdığımda resmen metalin başka bir metal yüzeye sürtme sesi geliyor. Debriyaja basınca kesiliyor. İlk priz direk bilyası geldi aklıma tamircilere sordum bunlarda priz direk bilyası yok dediler. Başka sebebi ne olabilir baskı balatayı değiştiren tamirciye götürdüm, sesi duyamadığı için bir şey diyemedi yalnız şanzımanı indirdiğimizde herhangi bir sorunla karşılaşmadık dedi. Ses şu aralar kesildi ben de umursamıyorum artık.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti Safariali » 04 Mar 2013, 11:43

ne desek boşuna vitesler geçişler iyiyse sıkıntı olmaz belki sadece debriyaj rulman sesi olabilir

yalnız 4 yıldır felicia kullanıcısıyım ilk arabam ve şunu anladım motor olsun şanzıman olsun alt takım üst takım deposu kapısı bagajı vs neyi varsa araç bir bütün ve bütün bağlantı noktalarının birbirine etkisi var elektronik ve mekanik anlamda araba senkronize ayarları bozulunca olanlar oluyor

onno usta nın bile itiraf ettiği bir durum var, yeni nesil araçların artık arızalarını bulmak, ustayım diyenler bile altından kalkamaz hale geldi.

gez göz arpacık eğitim şart...
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti f_conq » 04 Mar 2013, 12:32

erenlererhan yazdı:arkadaşlar bnde 97 feliciam var şanzımandan sabahları motor soğukken bilhassa şakırtlı-tıkırtılı sesler geliyor motor ısınınca nispeten ses azalıyor.debriyaja basınca ses kesiliyor debriyajdan olduğunu tahmin etmiyorum. bu ses nereden gelebilir sorun yaratırmı araçdan soğumaya ve hatta skoda hakkında iyi düşünmemeye başladım ses zamanla çoğalırmı bir bilen varsa bana yardımcı olursa sevinirim lakin bn skodayı seven insan olarak aldımve kullanmaya başladım ama artık soğumaya başladım sanki

Sizinkine benzer bir sorunu ben fabiada yaşıyorum 3 senedir de öyle kullanıyorum. soğuk havalardaki (şanzıman ısınana kadar) ses dışında başka bir sorun yaratmadı. vites geçişlerinde de problem yok. şanzıman yağını komple 75w 90 ile değiştirdim ses kesilmedi. usta prizdirek bilyası yada 5. viteş dişlisinden şüpheleniyor ama şanzımanı açma gereği duymadı, böyle kullan bişey olmaz dedi. bakalım artık nerde tırak orda bırak yapacağız bu gidişle. yazın da uzun yola gidiyorum yaklaşık 1 ayda 4000 km yol yapıyorum yolda bırakmasında varsın ses gelsin...
Kullanıcı avatarı
f_conq
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Erzurum
Arabanız: Fiesta '11 1.4TX

İleti erenlererhan » 16 Mar 2013, 16:39

artık bende dert edmiyorum ama ne kadar desem de aklım orda :)
erenlererhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti otoyedekparcacim.net » 16 Mar 2013, 16:47

f_conq yazdı:
erenlererhan yazdı:arkadaşlar bnde 97 feliciam var şanzımandan sabahları motor soğukken bilhassa şakırtlı-tıkırtılı sesler geliyor motor ısınınca nispeten ses azalıyor.debriyaja basınca ses kesiliyor debriyajdan olduğunu tahmin etmiyorum. bu ses nereden gelebilir sorun yaratırmı araçdan soğumaya ve hatta skoda hakkında iyi düşünmemeye başladım ses zamanla çoğalırmı bir bilen varsa bana yardımcı olursa sevinirim lakin bn skodayı seven insan olarak aldımve kullanmaya başladım ama artık soğumaya başladım sanki

Sizinkine benzer bir sorunu ben fabiada yaşıyorum 3 senedir de öyle kullanıyorum. soğuk havalardaki (şanzıman ısınana kadar) ses dışında başka bir sorun yaratmadı. vites geçişlerinde de problem yok. şanzıman yağını komple 75w 90 ile değiştirdim ses kesilmedi. usta prizdirek bilyası yada 5. viteş dişlisinden şüpheleniyor ama şanzımanı açma gereği duymadı, böyle kullan bişey olmaz dedi. bakalım artık nerde tırak orda bırak yapacağız bu gidişle. yazın da uzun yola gidiyorum yaklaşık 1 ayda 4000 km yol yapıyorum yolda bırakmasında varsın ses gelsin...

Fabiada Sesin Kesilmesi İçin Rulman Değişimi Gerekir. Fakat STP Şanzuman Koruyucu Katkı Koyduğunuzda Bazı Sesler Azalıp Hatta Kesilebiliyor.
otoyedekparcacim.net
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Muğla

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir