AKÜ ŞARZ DINAMOSU

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

AKÜ ŞARZ DINAMOSU

İleti celik » 06 Şub 2013, 16:01

merhaba arkadaslar arac 96 glxı felıcıa sorun şu 1yıl önce arac calısmadı vurdurarak calıstırıp elektırıkcıye gıttım ölctü ve bırsey yok dedı sımdıye kadarda bır sorun yasamadım,ama dün yıne yolda kaldım takvıteyle calıstırıp elektırıkcıye gıttım yıne bırsey yok,belkı 5 defa calıstırdım tek kontak,ama eve gıderken farlar sonecek kadar akü zayıfladı demekkı sarz olmuyor arada.. neden olabılır acaba,,

Kullanıcı avatarı
celik
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ş.celik
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia glxi 96

İleti MadloveR » 06 Şub 2013, 16:07

Akünüzün durumu nasıl? Belki ömrünü tamamlamış olabilir. Arabayı çalıştırırken şarj lambasının yanıp, motor çalışınca sönmesi lazım. Şarj dinamosunun şase kablolarını kontrol edin tam şase almıyor olabilir. Aküden şarj dinamosuna gelen ana şarj kablosunda kopukluk olabilir bazen şarj eder bazen etmez. Bunlar olası durumlar tabi görmeden bir şey söylemek pek doğru olmaz.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti PİCK-UP » 06 Şub 2013, 16:17

oto elektrikçiye giderek kontrollerini yaptırın şarj dinamosunun.

sökmeden birşey yok demek yanlış olur...

içindeki kömürleri bitmiş olabilir. , arkasında bir parça var beyaz diyot tablasımıydı konjeltör müydü inanın tam

hatırlamıyorum oda ışıkların sönük yanmasına neden olur.. bnde değiştirmiştim göstergeler sönüp sönüp yanıyordu.

bir şarj dinamosunu da öyle kaldırıp attım orjinaldi, içinde kopukluk oldugu için sardırmaya ugraşmadan değiştim.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti celik » 06 Şub 2013, 16:24

MadloveR yazdı:Akünüzün durumu nasıl? Belki ömrünü tamamlamış olabilir. Arabayı çalıştırırken şarj lambasının yanıp, motor çalışınca sönmesi lazım. Şarj dinamosunun şase kablolarını kontrol edin tam şase almıyor olabilir. Aküden şarj dinamosuna gelen ana şarj kablosunda kopukluk olabilir bazen şarj eder bazen etmez. Bunlar olası durumlar tabi görmeden bir şey söylemek pek doğru olmaz.

cevabınız ıcın tesekkurler,akünün durumu ıyı yalnız 2 gundur gösterge sökulmüs durumda dolasıyorum bunla alakası olamaz herhalde
Kullanıcı avatarı
celik
CLASSIC
CLASSIC

İleti celik » 06 Şub 2013, 16:28

PİCK-UP yazdı:oto elektrikçiye giderek kontrollerini yaptırın şarj dinamosunun.

sökmeden birşey yok demek yanlış olur...

içindeki kömürleri bitmiş olabilir. , arkasında bir parça var beyaz diyot tablasımıydı konjeltör müydü inanın tam

hatırlamıyorum oda ışıkların sönük yanmasına neden olur.. bnde değiştirmiştim göstergeler sönüp sönüp yanıyordu.

bir şarj dinamosunu da öyle kaldırıp attım orjinaldi, içinde kopukluk oldugu için sardırmaya ugraşmadan değiştim.

elektrkcıye gıtmeye korkuyorum zaten işsizim onun ıcın bıraz kendım kurcalayım dedım
Kullanıcı avatarı
celik
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 06 Şub 2013, 17:44

Belki göstergede şarj ışığı yanıyor göremiyorsunuz.
Şu akım volt direnç ölçen aletler olur onu la aküyü ölçün 12.5 - 12.7civarı çıkması laZım araba çalışmıyorken. Çalışınca ise 14.7 civarı ceryan okumanız lazım.

Bir ölçün ölçtürün derim. Belli ki akü şarj olamıyor.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Ömer Fatin » 06 Şub 2013, 23:07

AhmetH yazdı:Belki göstergede şarj ışığı yanıyor göremiyorsunuz.
Şu akım volt direnç ölçen aletler olur onu la aküyü ölçün 12.5 - 12.7civarı çıkması laZım araba çalışmıyorken. Çalışınca ise 14.7 civarı ceryan okumanız lazım.

Bir ölçün ölçtürün derim. Belli ki akü şarj olamıyor.

+ ilave olarak farlar ve kalorifer açık iken ki değerleri de bir kontrol edin.

Benzer bir sorunu bende yaşadım. Araç rolantide çalışırken dinamodan gelen şarj voltajı yeterli olmasına rağmen far ve kaloriferi açtığımda voltaj ciddi manada düşmekteydi yani şarj için yetersiz gelmekle beraber araç için gerekli voltajı aküden yemesine sebep olmaktaydı. Dinamoyu söküp bakım ve kömürlerin değişimi sonrası sorunum tamamen ortadan kalktı.

Bu arada şarj voltajı aküye hiç ulaşmıyorsa konjektörü de bir ölçtürün yada değiştirerek deneyin.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti bayramm » 07 Şub 2013, 20:35

iyi akşmlr
sorun aracın şarj dinamosunda içinde bilya var o zamanla dağıldığından araç şarj etmiyor
yeni akü olsa bile çabucak bitiyor

dinamo tamiri yapan yerlerde kısa sürede yaptırabilirsiniz
elektrikçi ile ilgili bir problemi yok aracın boşuna kurcalatmayın aracı daha önce aynı sorunu yaşadım
bayramm
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: bayram s
Nereden: Ankara
Arabanız: felicia

İleti özgürgürel » 08 Şub 2013, 08:49

aynı sıkıntı 1 aydır bende yaşıyorum.sormadığım yer,ellemeyen kimse kalmadı;yok akü gidik,motor inecek,sibop ayarından,tüpten bir sürü hikaye en sonunda ustanın biri şarj dinamosunun kömürlerini değiştirmiş oda allatan tutmuş yoksa dinamo ve akü değişecek dedi gerisini siz düşünün,5 paralık kömür 1 ay rezil etti.sıkıntı umarım kömürlerindendir.
özgürgürel
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: özgür gürel
Nereden: Ankara
Arabanız: felicia 1.3 glxi

İleti celik » 16 Şub 2013, 21:19

cevap yazan herkese tesekürler...sorun gazın dugmesındeymıs degıstı ve düzeldı,ama ıcım rahat deyıl.yolda kalana kadar devam
Kullanıcı avatarı
celik
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir