acilll yardım araç gaz yemiyor ve gaz kesiyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

acilll yardım araç gaz yemiyor ve gaz kesiyor

İleti spartacus » 29 Nis 2013, 22:50

merhaba arkadaşlar 96 model felicia glx aracım son bir haftadır şehir içi şehir dışı farketmiyor her zaman kalkışlarda olsun uzun yolda 5. viteste olsun ani gaz kesiklikleri yapıyor yolda bırakmıyor ama beni çok tedirgin ediyor motordan anlamıyorum bide bu anlık gaz kesikliklerinde motordan çıt çıt diye ses geliyor ama hiç stop etmiyor ve bunu bazen 2 gün hiç yapmazken 3. gün sürekli yapıyor araç aynen gaz bitmiş son demlerini içiyor gibi kafa kaldıra kaldıra gidiyor bu durum benzindede gazdada aynı
NOT: araç karbüratörlüdür

spartacus
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ahmetyalmız
Nereden: Bursa
Arabanız: felicia GLX 96

İleti spartacus » 29 Nis 2013, 22:52

anlayan arkadaşlardan yardım bekliyorum
spartacus
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti jawacı » 30 Nis 2013, 06:39

muhtemelen lpg anahtarı arızalı. çıt-çıt sesleri ondan geliyor sanki. lpg anahtarı tam bozulursa aracı çalıştıramazsın. lpg sistemindeki vanayı kapatman lazım o da uzun iş. bir gazcıya uğrayıp baktırın.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti MadloveR » 30 Nis 2013, 09:31

Ateşleme bobininin tam ortasından çıkan kablonun üstüne başka bir kablo bantlanmş olması lazım onu kontrol edin, düzgün şekilde bantlanmamışsa bu sorunu yapar. Onda bir sıkıntı yoksa Murat abinin dediği gibi LPG anahtarından.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti Ömer Fatin » 30 Nis 2013, 22:50

Sorununuz ateşleme sistemiyle alakalı bir durum.

Öncelikle distribütör kapağını açın ve içini kurulayın. Distribütör çıkışı ve buji kabloları kontrol edin ve en önemlisi ateşleme beyni ile bağlı aksamların bağlantı soketlerini ve kablolarını kontrol edin. Ateşleme beynine ve bobine giden kablolardaki gevşeklik sebebi ile de benzer sorunlar çok sık görülmektedir.

Sorun sadece LPG odaklı sorun değildir. Bu sıkıntı hem benzin hemde LPG de görülür.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti spartacus » 01 May 2013, 06:44

dün akşam yamircime gösterdim bana ömer beyin dediklerinin aynını söyledi distribütör ve ataşleme beyni ni değiştirdiğimizde sorunun çözülecek dedi fakat geç olduğu için aracı bırakamadım bugün bırakıcam sonucu en kısa zamanda burda yazarım arkadaşlar ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim

ama kafama takılan bu distibütörle ateşleme beyninin toplam fiyatı sadece 100 tl dediler ateşleme beyni 30 tl distribütör 70 tl sizce bu normalmi ?
spartacus
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Ömer Fatin » 01 May 2013, 07:05

spartacus yazdı:ama kafama takılan bu distibütörle ateşleme beyninin toplam fiyatı sadece 100 tl dediler ateşleme beyni 30 tl distribütör 70 tl sizce bu normalmi ?

Arkadaşım öncelikle sen üst mesajda belirttiğim kabloları falan bi kontrol et tamirciye götürmeden önce. Eğerki kablo gevşekliğinden ise kendin oksitli kablo uçlarını temizle sıkıştır.

Yok yinede arıza var ise sakın ha sakın orjinal (hanhart) olmayan distribütör takma aracına. Hele hele şuanki distribütörün orjinalse hiç değiştirme. Kolay kolay arıza yapacak alet değildir distribütör. En kötü ihtimalle tevzi makarasını değiştir temizle kablolarını kontrol et yeterli. Yukarıda verdiğin rakam distribütör fiyatı için çok ucuz çünkü yerlidir veya çindir tahmin ediyorum.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti spartacus » 01 May 2013, 18:50

bugün araca ilk önce distribütör temizliği yapıldı bujileri değiştirildi sibop ayarı avas ayarı yapıldı ama sonuç yine aynı araç hala silkeliyordu tamirci distribütörü değiştirmeden arızayı tamir etmek istedi olmadı
mecbur distibütör almak zorunda kaldım üstünden çıkan orjinaldi bende 210 tl verip tam takım orjinal felicia distribütörü aldım kapağı kabloları ve 4 adet buji dahil
bunları değiştirdiğimizde araç saat gibi oldu şimdi hiçbi sorun yok ilgilenen arkadaşlara buradan çok teşekkür ediyorum
spartacus
Yeni Üye
Yeni Üye

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir