Felicia Conta Yanmış mıdır?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Felicia Conta Yanmış mıdır?

İleti felicia9934 » 03 Tem 2013, 17:06

arkadaşlar aranıza yeni katıldım öğrenciyim arabam felicia 1.3 mpi sorunum şu bursa otobanında yaklaşık bi 6-7 km kadar (belki fazla bile olabilir) hep 160-170 le gittim en son şöyle bir hararete baktığımda neredeyse 110 a geldiğini gördüm ve hemen kaloloriferi açtım sıcaklığı indirdim fakat hiç suya bakmadım şöyle bi 100 110 km daha yol gittim ve yaklaşık 1.5 2 saat kadar durdum sonrasında çok hafif bir rampada bile araç 90C nin üstüne çıkmaya başladı termostatı söküp düşük fan müşürü taktım (68-82) fakat şuanda bile geceleri 90 derecenin üstüne çıkıyor suda eksilme yok köpük yok sorun nedir anlam veremedim ve sizden yardım istiyorum saygılarımla

felicia9934
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Felicia

İleti hakan48 » 03 Tem 2013, 17:55

felicia9934 yazdı:arkadaşlar aranıza yeni katıldım öğrenciyim arabam felicia 1.3 mpi sorunum şu bursa otobanında yaklaşık bi 6-7 km kadar (belki fazla bile olabilir) hep 160-170 le gittim en son şöyle bir hararete baktığımda neredeyse 110 a geldiğini gördüm ve hemen kaloloriferi açtım sıcaklığı indirdim fakat hiç suya bakmadım şöyle bi 100 110 km daha yol gittim ve yaklaşık 1.5 2 saat kadar durdum sonrasında çok hafif bir rampada bile araç 90C nin üstüne çıkmaya başladı termostatı söküp düşük fan müşürü taktım (68-82) fakat şuanda bile geceleri 90 derecenin üstüne çıkıyor suda eksilme yok köpük yok sorun nedir anlam veremedim ve sizden yardım istiyorum saygılarımla

Radyatör Arızası Olma İhtimali Yüksek % 90 Radyatör Tıkalı
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti felicia9934 » 03 Tem 2013, 18:14

cevabınız için teşekkür ederim fakat otobanda basmadan önce rampalarda herhangi bir sıkıntı yaşamıyordum
felicia9934
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabıa34 » 03 Tem 2013, 19:14

Siz o hızda gittiğinizde zaten fan bile açmaz önden girenhava suyu soğutur muhtemel arıza termostat yasa devirdim yapmadığından olabilir o hızda arabada su olmasa bile soğuk hava yeter
fabıa34
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: xskodacıx
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: arabam yok

İleti sonertevfik » 03 Tem 2013, 21:05

hakan48 yazdı:
felicia9934 yazdı:arkadaşlar aranıza yeni katıldım öğrenciyim arabam felicia 1.3 mpi sorunum şu bursa otobanında yaklaşık bi 6-7 km kadar (belki fazla bile olabilir) hep 160-170 le gittim en son şöyle bir hararete baktığımda neredeyse 110 a geldiğini gördüm ve hemen kaloloriferi açtım sıcaklığı indirdim fakat hiç suya bakmadım şöyle bi 100 110 km daha yol gittim ve yaklaşık 1.5 2 saat kadar durdum sonrasında çok hafif bir rampada bile araç 90C nin üstüne çıkmaya başladı termostatı söküp düşük fan müşürü taktım (68-82) fakat şuanda bile geceleri 90 derecenin üstüne çıkıyor suda eksilme yok köpük yok sorun nedir anlam veremedim ve sizden yardım istiyorum saygılarımla

Radyatör Arızası Olma İhtimali Yüksek % 90 Radyatör Tıkalı

EVET YÜKSEK İHTİMALLE ARIZA BU OLABİLİR.
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti felicia9934 » 04 Tem 2013, 00:21

Cevaplariniz icin tesekkur ederim fakat butun olaylar hiz yaptiktan sonra oldu o ara tikanma ihtimali var midir ki?
felicia9934
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti phenomx3 » 10 Tem 2013, 03:53

felicia9934 yazdı:Cevaplariniz icin tesekkur ederim fakat butun olaylar hiz yaptiktan sonra oldu o ara tikanma ihtimali var midir ki?

Arkadaşım sana şöyle diyeyim. Radyatör tıkalı ise kısa mesafelerde motor çok ısınmadan gideceğin yere varıp kapatırsın hararet yaşamazsın. Ama uzun yola çıkınca motor sürekli çaılıştığı ve yüksek hıza çıkınca da motorun daha da ısınacağı için bu tıkanıklıktan dolayı gerekli devir daim olmayacağından dolayı da hararet olabilir. Çünkü başımıza geldi. Bir yakınımın Mıtsubıshı minübüsüyle İzmitten Düzceye giderken Yaklaşık 80 inci km'de Radyatör üst hortumu patladı. Servis çağırdık hortumu taktı suyunu koydu ama araç çalışmadı. Üst kapağın çatlamış olabileceği contanın yanmış olabileceğini ve masrafın 600-1200 tl olabileceğini söyledi. Biz aracı çektirip tanıdık bi ustaya götürdük Üst kapak taşlandı Conta yarı yanıkmış ve radyatör çamurdan tıkalıymış zar zor açtırdı radyatörcüye. 400 tlye halletmiştik. Yıl 2009. Ustanın dediğine gelince; Radyatörde antifriz yok çamurdan resmen tıkalı çok az su devirdaim yapabiliyor aracı da genelde şehir içi kısa mesafe kullandığı için uzun yola çıkınca hiç durmadan çalışan motor radyatörün de tıkalı olmasıyla hararet yapıp hortumu patlatmış, iyikide patlatmış yoksa üst kapak çatlayıp, yatak sarabilir daha büyük sıkıntılar çıkarabilirdi demişti.

Biraz uzun oldu ama umarım faydalı olmuştur. Radyatör, devirdaim, hararet müşürü, termostat hepsini gözden geçirttir için rahat olsun.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti sbrspr » 15 Ekm 2013, 09:17

arkadaşlar 1,5 senede tam 3 kere arabam conta yaktı. sorun nedir neyin nesidir. ne yapmam gerekiyor. yeni kapak aldım aleminyum conta aldım ne aldıysam kar etmiyor. ne gibi bir sıkıntı var. yoksa bu lanet arabaların kronik sorunumu.
sbrspr
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ahmet yıldız
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda pickup mpi

İleti efboacestc » 15 Ekm 2013, 23:51

kronik sorun filan değil 2007 de aldığımız felicia 1 kere conta yaktı ondada radyatör hortumu patlamış hareret sorunu hiç olmadığından dolayı ibreye bakma alışkanlığımız olmadığından olsa gerek hiç bakmadık en sonunda motordan çıkan dumanları görünce fark ettik
efboacestc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Arabanız: Golf GTİ (limited edition)

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir