Aks kafası çıkıyor, sebebi bulunamadı.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aks kafası çıkıyor, sebebi bulunamadı.

İleti fencolic » 21 Tem 2013, 09:55

Arkadaşlar arabayla asfalt ancak çok virajlı bir dağ yolunda 6 kişi full bagaj giderken sağ ön tekerleğe bağlı olan aks kafası çıktı.

Fazla uzatmadan; aks kafası değiştirildi ancak daha 200 m. gittim ve dönerken yine çıktı.

Aks kafasının tekerleğe giren ucunda bir segman var, onu kırıyor ve çıkıyor. Araç lifte kaldırıldı, motor takozları-salıncaklar v.s altı kontrol edildi ancak hiçbir problem görülemedi.

Ustam nedense aks'ın kısa geldiğini söylüyor. Şimdiye kadar kısa gelmeyen aks şimdi niye kısa geldi?
Sonuçta araya bir pul koyarak ve daha kalın bir segman takarak problem çözüldü ama kafama takıldı yolunda gitmeyen birşey var.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti fatih usta » 21 Tem 2013, 10:47

evet aracın aks kısa geliyordur. şayet boyu aynı ise araçta daha önce şase açma işlemi olmuştur buda ask ın kısa gelmesine sebep olur . aracı incelemek gerekir ya şaseciye göndermek gerekir yada kalın pul atılır. ask motora doğru uzatılır . peki dış aks mı çıktı yoksa iç aks yerinden mi çıktı aks kısa geliyorsa genelde iç lale den kurtulur. dış kafadan freze çıkıyorsa ya takan usta yanlış takmıştır ya parça iyi değildir yada segman tam oturmamıştır
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

İleti fencolic » 22 Tem 2013, 23:33

Şase açma işlemi derken ne demek istediniz anlamadım. Dış aks çıkıyordu. Şu an pul koyuldu sorun yok ama önceden pulsuz giden araba niye şimdi pula ihtiyaç duyuyor onu anlamadım. Ayrıca aks kafalarını karşılaştırdık aynı uzunluktalar.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti skodaizm » 22 Tem 2013, 23:58

Aracınızın bir şekilde tekerlek arası mesafesi açılmış. Bu sebepten özellikle yük binen durumlarda, dönüşlerde aks kafası ile aks arası açılıyor ve yerinden çıkıyor.
Amortisör bağlantıları, salıncak bağlantıları deforme olmuş vs. şasede veya amortisör kule bağlantılarında görülmeyecek bir çatlak oluştuysa bu sorun ortaya çıkar.
İyi bir inceleme yaptırınız.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti fatih usta » 23 Tem 2013, 08:15

dönüşlerde aks uzayıp kısalır doğrudur ama bu olay iç lale de meydana gelir iç ask kafası içe dıça 4 5 cm uzar dış kafa sabit segman ile aks miline bağlıdır . yani oynamaz . şase açma olayı derken skoda araçların tekerlek bağlantıları zayıftır zamanla kasisler kaldırıma çıkma yüzünden kamber açısı bozulur bu sorun da rot balans ustası tarafından şaseciye götürülmek suretiyle hallolur . şase derken adı şase arabanın şasesi ile alakalı değil .
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir