akü ışığının yanması ve ışıkların azalıp artması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

akü ışığının yanması ve ışıkların azalıp artması

İleti foton » 26 Tem 2013, 10:31

Felicia 2001sahibiyim. yakın zamanda aracımda akü ışığı yanmaktaydı, pek umursamadım ve yolda kaldım. Bir tamirci akü desteği ile aracı tamirhanesine götürdük. Aracın kondansatöründeki kömürler bitmiş. Kömürleri değiştidi ışık söndü. İlerleyen zamanlarda aracın ışıkları azalıp çoğalmaya başladı. Bir kaç ttamirciden fikir aldığımda şarz dinamosunu değiştir gibi tavsiyelerde bulundular .fiyatıda 200 tl civarındaydı galiba. Allahtan bilen birine denk geldim. Şarz dinomosuna bağlı olan kondansatörün kömürlerini doğan kömürü takmış o günkü tamirci. Orjinal parçayı taktık araç tamamen düzeldi.siz siz olun akü ışığı yandığında mutlaka kondansatörü değiştirin.10 tl civarında, aldanmayın. hemen şarj dinamosunu değiştirmeye kalkmayın

foton
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: emre sarıçağ
Nereden: İzmir
Arabanız: felicia

İleti ozantavsan » 26 Tem 2013, 13:04

Kondansatör dediğiniz konjektör sanırım.Şarj dinamosunun ürettiği gerilimi 14 volta sabitleyen , şarj dinamosunu arka dış kısmında bulunan.27 TL'ye değiştirdim yakın zamanda akü şarj ışığı yanmasından.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti forman37 » 26 Tem 2013, 14:13

bir diğer adıda regulator . sabıtleyıcı anlamına gelır dınamo ne kadar hızlı dönerse o kadar yuksek voltaj uretır regulatorde bu yuksek voltajı ıcındekı dırencler ve dıyotlar yardımıyla bellı bı voltajda yanı 14 - 14,2 volt'ta tutar ve akuyu sarz konumuna alır. aku doldugunda sarj durur.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti foton » 26 Tem 2013, 15:32

Valla ismi cismi ne olursa olsun burada önemli olan basit bir parçanín nasıl problem yarattığı ve tamircilerin bu basit parça yerine komple distirbitörü veya şarj dinomosunu değiştirmek istemeleri.
foton
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: emre sarıçağ
Nereden: İzmir
Arabanız: felicia

İleti PİCK-UP » 27 Tem 2013, 15:30

çok önemli bir parçadır. elektrikçilerin milleti kandırdıgı(hepsi değil ama arada çıkan sahtekarlar) ufak ama etkili bir parça
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir