çalıştırırken ses

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

çalıştırırken ses

İleti blauzahn » 07 Ağu 2013, 22:02

Arkadaşlar merhaba, bir kaç gün önce 97 model felicia lx aldım. Araçta bir iki ses sorunum bulunuyor. Araçtan fazla anlamıyorum bayramdan sonra da bir bakıma gideceğim, yağ, yağ filtresi vs. için. Sorunuma gelince, aracı ilk çalıştırırken marş basınca şıkır şıkır bir ses oluyor, araç biraz zor çalışıyor. Bazen ayağım gaza kayıyor o zaman araç rahat çalışıyor. Gerçi marş basarken gaza basmak sorun olur mu onu da bilmiyorum. İkinci sıkıntım ise ayağımı frenden çekince bir ötme meydana geliyor, metalimsi bir ötme... Gerçi bunları ustama da anlatıcam ama sizlerin de fikirlerini almak isterim..
 
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 928
Kayıt: 04 Ağu 2013, 22:36
Konum: Ankara
Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti Favocu » 08 Ağu 2013, 10:47

Eğer motorunuz favoritlerin motorundan ise çalıştırırmadan önce bir kez sonuna kadar gaza basıp çekip sonra birazcık gaza basarak marş yaparsanız otomobiliniz daha kolay çalışacaktır. Çünkü tam basıp çekme yaptığınızda özellikle soğuk havalarda jiklenin devreye girmesini sağlamış olursunuz. Sesin kaynağı marş motorunun volanı tam olarak kavrayamamasından veya triger zincirinden geliyor olabilir, daha iyi bilenler yardımcı olacaklardır. Ayağınızı frenden çekince gelen ötme sesi eğer cik cik diye kesik kesikse fren diskinde hafif eğilme meydana gelmiş olabilir, özellikle frenler sıcakken otomobili yıkamaya sokunca fren disklerinde bu tip problemler olabiliyor. Ses sürekli geliyorsa fren diski ile fen pabucu arasına yabancı bir cisim de girmiş olabilir. Belki de frenleriniz eski ise bitmeye başlamış olabilir.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 398
Kayıt: 25 Mar 2010, 14:48
Nereden: Ankara
Arabanız: Golf Mk7

İleti blauzahn » 08 Ağu 2013, 16:23

Favocu yazdı:Eğer motorunuz favoritlerin motorundan ise çalıştırırmadan önce bir kez sonuna kadar gaza basıp çekip sonra birazcık gaza basarak marş yaparsanız otomobiliniz daha kolay çalışacaktır. Çünkü tam basıp çekme yaptığınızda özellikle soğuk havalarda jiklenin devreye girmesini sağlamış olursunuz. Sesin kaynağı marş motorunun volanı tam olarak kavrayamamasından veya triger zincirinden geliyor olabilir, daha iyi bilenler yardımcı olacaklardır. Ayağınızı frenden çekince gelen ötme sesi eğer cik cik diye kesik kesikse fren diskinde hafif eğilme meydana gelmiş olabilir, özellikle frenler sıcakken otomobili yıkamaya sokunca fren disklerinde bu tip problemler olabiliyor. Ses sürekli geliyorsa fren diski ile fen pabucu arasına yabancı bir cisim de girmiş olabilir. Belki de frenleriniz eski ise bitmeye başlamış olabilir.Teşekkür ederim, motorum favorit motoru evet, yani favonun kaput içinin aynı görüntüsünde :)

Jiklenin devreye girmesi yakıt tüketimini etkilemez mi? Frendeki seste ise frene basarken bir sıkıntı yok, frenden ayağımı çekerken bir ses geliyor (çocukların salıncaklarda sallanırken çıkan ses gibi ama ses 1-1,5 sn kadar geliyor)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 928
Kayıt: 04 Ağu 2013, 22:36
Konum: Ankara
Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz


FeliciaKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir