Benzin ve Lpg Sorunuları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzin ve Lpg Sorunuları

İleti buzgibi » 09 Ağu 2013, 19:51

Arkadaşlar merhaba aracımı yeni aldım.1995 skoda felicia Dün eşimle giderken Tüp bitti benzine geçmeye çalıştım ama nafile nekadar denediysem geçmedi çalışmadı acaba dedim benzinmi yok gittim o sıcakta benzin aldım ekledim ama yine çalışmadı acaba boguldumu deim 15 dakika 20 dakika derken yine denedim çalışmadı bayagı zorladım ama nafile olmadı.Neyse arkadaşlar Adana nın sıcagında olmadı olmadı. Şişede kalan benzin ile karbüratöre ekledim yine biraz daha ugraştım sonunda çalıştı kesik kesik olsada çalıştı
Sonra benzinciye gidip gaz aldım bu seferde araç kesik kesik çalışmaya gaz yememeye başladı arkadaşlar bunun için nereleri değiştirmem ve bakım yapmam gereklidir değerli bilgilerinizi esirgemezseniz çok sevinirim.

buzgibi
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Emre CEYLAN
Nereden: Adana
Arabanız: 1995 Felicia

İleti ozantavsan » 10 Ağu 2013, 00:43

Aracınız hayırlı olsun.Aracınızı genel bir bakımdan geçirmek uzun kullanım için sağlıklı olacaktır.
Benzinde çalışmması şunlardan kaynaklanabilir.Kaynağın en başından ele alalım ,sırayla ilerleyelim.

Gaz/Benzin seçici düğmede Benzine aldığınızda benzin selenoid valfi açar ve benzin pompası ile benzini karbüratöre pompalar.

1- Benzin hortumlarında kaçak varmı ? Benzin pompasında kaçak varmı ? Yakıt arttırma kısmında kaçak varmı?
Araçta benzin kokusu geliyormu ?
2- Seçici anahtarda benzin düğmesi işlev görüyormu ?
3- Benzin valfi çalışıyormu ?
4- Benzin pompası çalışıyormu ?
5- Karbüratörde sorun varmı ?

seçici anahtarı benzin konumuna aldığınızda benzin valfi kablolarını ölçü aletinin 20 V ibareli ölçümü ile ölçün.
12 volt değer okluımanız lazım.0 volt ise valfe elektirik gelmiyordur.

Uzun süre benzinde çalıştırılmayıp lpgde çalışmış bir araçta yakıt pompa diyaframı kurur ve işlev göremez.Değişmesi gerekir.

Siz aracı benzinde çalıştırmak istediğinizde sadece marşmı basıyor.Yoksa çalışacak gibi olup stopmu ediyor?

KArbüratöre kendiniz benzin verdikten sonra çalıştırıp sonra lpg'ye aldığınızda içeride bir miktar benzin olsada teklemeli çalışır.Hafif gaz verdikçe benzin tüketilip lpg fazlalaşınca normal çalışır.
Aracı benzinde kullanıp seçici anahtarı orta kademeye alıp karbüratördeki benizni bitirdikten sonra lpg konumuna alırız.Böylece araç teklemesiz lpgde çalışır.Orta kademeye çekmeden lpgye alırsak araç karbüratörde kalan benzin + lpg ile çalışmaya çalışır ve teklemeli çalışır.Gaz yemez.

Sizin sorun yakıt pompasından kaynaklanıyor olabilir.En son Favoritime 35 Tl'ye almıştım.Araç benzindede sorunsuz çalışmalıki lpgde de sorun çıkmasın.Lpgde kullansanızda ara sıra benzinde çalıştırıp , hem pompanın sağlam kalmasını ,hem motorun biraz rahatlamasını ,hem karbüratörden benzin geçmesini sağlayın.

Ayrıca aracınızın karbüratör rolanti ayar vidası lpg için ayarlanmışsa ,Benzinde düşük kalabilir.Sorununuzu hallettikten sonra rolanti ayarını benzinde de sağlıklı çalışcak şekilde ayarlatın.Benzinde 900 devir gibi ayarlanabilir.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti buzgibi » 10 Ağu 2013, 10:30

Hocam cevaplar için teşekkür ederim

1.Hortumlar ve pompada kaçak yok biraz önce kontrol ettim
2.Seçici anahtar işlev görmekte

Araç sadece marş basıyordu bir iki defa çalışır gibi olup stop etti.Sonra çalışmaya başladı

İlk olarak geçişte ortaya alıp sonra benzine alındıgını yazmışsınız.Ben o konuda zannedersem biraz saçmaladım trafik yogun oldugu için
Denemedim ama karbüratöre benzin koymak için üstte bulunan hava filtresini sökmek için ugraştım biraz saçma kapatılmışdı telle filan tutturulmuşdu tam kapatamadım çalışınca bıraktım hemen ondan olma ihtimali varmıdır acaba aşırı hava alıyor olabilirmi sizce
buzgibi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozantavsan » 10 Ağu 2013, 12:15

Yolda lpg bittiğinde seçici anahtarı doğrudan benzine alabilirsiniz.Orta kademe almaya gerek yok.
Orta kademe benzinden lpgye geçeceksiniz ortaya alınır.Almazsanız karbüratördeki benzin bitene kadar lpg ile birlikte çalışmaya devam eder.Bu arada gaz yemez , tekler stop edebilir.Orta kademede aslında o an ne benzinde ne de lpgde çalışır.Karbürar yakıt havuzunda kalan benzinden dolayı çalışır.O da bittiğinde lpgye almazsanız stop eder.Orta kademede marş yaparsanız araç çalışmaz.Çünkü ne benzin , ne de lpg devrededir.LPGye aldığınızda sorunsuz çalışır.

Karbüratör üst kapağı tam oturmalı.Hava almamalı.Normalde altta gelen 4 vida vardır.KApaktaki deliklerden geçer ve üste somun veya kelebek somun takılır.İhtiyaç halinde 4 somun sökülür ve kapak rahatça çıkarılır.

Karbüratör haznesine bağlı geniş hava hortumunu kontrol edin.İçinde bez , sünger , tel gibi şeylerle kapatılmamış olmalı.Bazı lpg ayar ustaları bunu yapabilir.Kapalı çıkarsa karbüratör bir yerden hava alıyor olabilir.

Bu hortumun altında egzos manifoltundan sıcak hava emen bir hortum daha vardır.Burayı iptal ederseniz araç daha verimli çalışır.Hava hortumunda kelebek vardır.O da iptal edilirse iyi olur.

kendin-yap/hava-borusu-termostat-bakimi-onarimi-veya-iptali-t23502.html?hilit=hava%20alma%20termostat%20iptali

bu başlığı incele , sonra aracının durumunu kontrol edip uygulayabilirsin.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti buzgibi » 11 Ağu 2013, 16:00

Sayın Ozan bey sorunu hallettim dediğiniz gibi karbüratör hava alıyormuş çok kalitesiz malzeme demiyeyimde benden önceki çok hırpalamış nasıl yapmış bende anlamadım ama neyse.

Etrafını iyice bantladım tekleme filan kalmadı.Bu zaten en ufak sorunu gibi benden önceki sahibi pek bakım yaptırmamış araca nedense satacam diyedir büyük ihtimalle. İlk aldıgımda yagını filtresini filan değiştirdim

Şanzıman yagı filan tamam tüp bakımlarını yaptırdım

Şimdi alt takım kaldı vede iç aksam kaporta kısaca daha çok işim var araçla ama az yakması herşeye değiyor saolsun
buzgibi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozantavsan » 11 Ağu 2013, 19:37

Sorunun hallolduğuna sevindim.
Karbüratörü ihmal etmeyin.Alt takozda sorun varsa değiştirin.Aracın çalışmasını etkiliyor biliyorsunuz.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Felicia

Kimler çevrimiçi