Arabamın değeri nedir? Satmakta kararsızım.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Arabamın değeri nedir? Satmakta kararsızım.

İleti fencolic » 19 Ağu 2013, 23:52

Bende beyaz 2001 glxi var. İkinci sahibiyim. 1 yıl önce 86 binkm. de aldım. Şuan 98 bin km.de. 4 lastik ve çelik jantlar 2 aylık. Atiker sıralı sistem lpg garantisi devam ediyor. Cam filmi 1 ay önce çektirdim. Sony kumandalı usb teyp + kolonlar 1 aylık. Paspaslarına kadar yeni. Beyaz çamurluk sinyalleri. Osram night breaker apmuller. Çalışmayan aksamı yok. Arabamın iç-dış temizliğini kendim yaparım. Değişen yok. Sürtmeden dolayı sağ arka kapı ve çamurlukta boya var alırken baktırdım ustama. Düzeltme filan yok. Bir kaç yerinde taş izi ve çiziklerden dolayı noktasal rütüşlar var haliyle. Bendeyken bir kazası olmadı çok şükür. Yağ-filtre-buji-antifiriz 95 bin km.de değişti. Balans ayarı bir hafta önce yapıldı. İçi-koltukları-döşemeleri yaşına göre çok temizdir. Ş.dışı 90-100 km hızla 19 kuruş- Ş.içi 22 kuruş yakar. İsteyenle test edebiliriz.

Elimde 7-8 bin lira para var. Arabamı satıp yükseltmek istiyorum ama kararsızım satıp satmamakta. Sizce kaça gider arabam? Eğer işime gelmezse binmeye devam edeceğim çünkü arabama iyi baktım. Resimler herşeyi anlatıyor.

903_800x600.jpg

904_800x600.jpg

905_800x600.jpg

906_800x600.jpg

907_800x600.jpg

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti fencolic » 20 Ağu 2013, 14:57

56 kişi bakmış kimse de şu fiyata gider dememiş. İlan vermeden önce burada fikir edinmek istedim. İnternetteki fiyatlardaki abartıyı görünce kendim fiyat koyamadım doğrusu. 2000 model 150 bin km.lerde benzinli teneke jantlı-bitik lastikli-kasetçalarlı-solmuş farlı arabalara benim satmayı düşündüğüm fiyatları koymuşlar. Enayi arayan dolmuş heryer ben ne yapayım onlara bakıp 15 bin TL mi fiyat çekeyim?

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti paranoia » 20 Ağu 2013, 16:27

Merhaba ,
Alınganlık göstermeyin gündüz vakti elbet yazan olur merak etmeyin :)
Öncelikle aracınız gayet bakımlı ve güzel duruyor onu belirtmek isterim. Üzerine yaptığınız masraf da zaten kendini gösteriyor. Sıfırı olmayan bir arabaya fiyat biçmek herhalde ancak bu serbest piyasa ekonomisinde olacak iş. Yaptığınız masraf ( LPG , Lastik , Bakım , Jantlar , Teyp vb... ) herhalde bir 2500 den aşağı değil sanıyorum. Keşke bahsettiğiniz teneke jantlı arabalar 10.000 e giderken sizinki 12.500 e gitse yaptığınız masraf size en azından döner. Ama ikinci elde bu yaptığınız masrafın kıymetini ancak iyi bir meraklı binici olursa anlar ona da denk gelmek zor. Aracınız öyle meraklısına denk gelmezse lütfen galeri eline falan düşürmeyin.
Aslında kişisel fikrim satmayın bininden yana ama şu model yükseltme işi insanı sürekli psikolojik olarak zorluyor. Bu araç ihtiyacınızı görüyorsa bence satmayın. Üstüne koyacağınız 7-8 bin liraya bundan daha bakımlı bir araba bulmanız oldukça zor. Bunun huyunu suyunu sağını solunu en iyi siz biliyorsunuzdur.
Gelelim kaça gider olayına ; benim aslında sıfır satışı devam eden arabalar için kullandığım bir düşünce sistemi var kabaca 3 aşağı 5 yukarı hesaplayabiliyorum ama sizin araç için 2001 de ki sıfır satış fiyatı neydi ise bence geçen her sene ilk 5 sene için % 10 ; ondan sonraki 5 sene için de her yıl % 5 değer kaybı koyun. En son çıkan rakama tekrar ettiğiniz masraf için %10 koyun ! Tabi değişen yok , kaza yok , lokal boya yok ; eğer varsa onları da düşmek gerekli.
Sizin aracınız ile benzer donanımlarda günümüz şartlarından bir araba sıfır satılıyor olsa idi ; ben baktım hemen hemen 30.000 den aşağıya yok.

Bu durumda size belirttiğim formüle göre 13.000 ile 13.750 arasında bir rakam çıkıyor. Bir de iyi ve bakımlı olduğunu sayarsak bence meraklı alıcıya 14.500 e kadar yolu var. Satarken hep az alırken hep fazla gelir.

Naçizane fikrimdir umarım Allah gönlünüze göre satmak nasip eder ve aracınız en az sizin kadar iyi bakan birisine gider. Hayırlı satışlar dilerim
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti fencolic » 20 Ağu 2013, 20:30

Tesekkur ederim vakit ayirip yorum yaptiginiz icin. Dedigim gibi ilan verdim bugun ama
binicisine denk gelirsem satarim. Yaptigim masraflari da dusununce degerinin altina
satmam diye dusunuyorum. Kenarimda para olunca yukselteyim dedim. Bu da isimi
goruyor ancak gonul hep yukseklerde oluyor genclikte binmeyipte ne yapacagim.

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sonertevfik » 20 Ağu 2013, 20:59

aracın çok temiz tahminimce 13,000 lira eder.
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti AhmetH » 21 Ağu 2013, 17:57

2. el araçların ve yaşı geçen araçların piyasası yükseliyor kesin fiyatı gerçekten kestiremiyorum
ancak

aracınızın üzerinde orijinaldan farklı oynama ve yerler var, kimisine göre iyidir kimisine değildir yorum yok.
ama orijinal kovalayan meraklısına gidecek araç kategorisinde değil. Madem skoda forumundayız bunu açıkça dile getirelim.

hal böyleyken orijinallerinin tahminim 12.000-13.000 civarına gittiğini kaba hesap düşünürsek sizin aracın en az 11.000 civarı gitmesi lazım diye düşünüyorum.

sizden önceki sahibinden kazası yoksa tabi ki.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti fencolic » 22 Ağu 2013, 12:29

Haklisiniz arabam orjinal arayana degil binicisine gidecek bir araba. Uzerindeki oynamalar derken neyi kastettiniz anlamadim ama bana gore yaptigim degisiklikler ihtiyactir. En basitinden kasetcalar teyple araba suremem orjinal diye. Yada 12 yillik sac jantla gezmek icime sinmiyor. O yuzden benim gibi dusunen biri ancak alabilir. 11 binlik arabayi alip o sekilde binmek isteyenler keyfi bilir tabi..Zevk meselesi..Su an zevk alarak suruyorum sadece daha luks araba alma hevesimden satiyorum.

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti serhat_a89 » 22 Ağu 2013, 13:05

Allah sabır versin hocam, öyle saçma sorular ve teklifler gelecek ki deli olacaksın :(
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti arslanxw » 24 Ağu 2013, 16:55

fencolic beye.

dün itibari ile 13000 tl ye felicia aldım arabanın durumu şu.

ilk bakışta kaporta çok hoşuma gitti. sahibinden.com da 13250 istemiş.
telefon ettim buluştuk. arabanın içine dışına baktım temiz gördüm. çalışmayan bir aksamının olmadığını test ettim. araba beyaz renk.
arkadaş 3 parça boya olduğunu yazmıştı. arabanın yanına gidince sağ çamurluğu ilk sahibinin kaskodan değiştirdiğini belirtti. öncamda çatlak olduğunundan değiştirdiğini söyledi.
aracı motor ustasına götürdüm, kaportacıya götürdüm gayet iyi alınabilir dediler.
araçta lpg yok 86000 km.
baskı balata bitikmiş bide onu söyledi. bunları internete yazmamış gidince belirtti. ancak benim araba hoşuma gitti. sonuçta 13000 tl verdim . 230 tl baskı balata değişimi için ustaya verdim.
şimdi sizin arabanız bence en az 15000 tl eder. ancak bunu verecek müşteri yok ise ben olsam binerim.

araba içime sindi ancak tek hoşuma gitmeyen yanı 1. viteste cok yavaş kalkıyor. birde çabuk hararet yapıyor gibi geldi.
arslanxw
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ümit ARSLAN
Nereden: Çorum
Arabanız: Felicia

İleti fencolic » 24 Ağu 2013, 19:22

Hayirli olsun arabaniz..Her kullanici kesesine zevkine ve mantigina gore bi araba bulur. Ben 14 bine veriyorum aracin durumu belli internette ilani var satilmazsa uzulmem binilecek araba.

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BaTeRRiiSStt » 26 Ağu 2013, 14:25

Ben anlamadım bu işi felicia 14-15 bin edermi hiç ? Bızım fabıaların temizi 20 nin üstünde etmesi lazım o zaman . .
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti hetepe » 26 Ağu 2013, 16:40

BaTeRRiiSStt yazdı:Ben anlamadım bu işi felicia 14-15 bin edermi hiç ? Bızım fabıaların temizi 20 nin üstünde etmesi lazım o zaman . .

+1
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir