Skoda Felicia Frene basınca ve bırakınca önden ses gıcırtı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda Felicia Frene basınca ve bırakınca önden ses gıcırtı

İleti condorcan » 04 Eyl 2013, 07:48

Merhaba,

1999 model skoda felicia 1,3 glx aracımda, belirli bir hızda giderken frene biraz sert basınca önden tıkırtı gıcırtı ses geliyor. Frenden ayağımı çekince aynı ses devam edip kesiyor. Neden olabilir? İlk aklıma gelen, sesin geldiği sağ ön salıncak burçlarından olabilir mi? Tıkırtı ve gıcırtı bir arada olunca karışıyor. 1 yıl önce direksiyon kutusu tıkırtı burcunu değiştirdim. Ondan ses geliyor ama bu şekilde değil. Şimdiden değerli yardımlarınız için teşekkürler, herkese keyifli sürüşler dilerim.

condorcan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bayram
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: skoda felicia

İleti mustklc » 04 Eyl 2013, 09:15

WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti blauzahn » 04 Eyl 2013, 09:21

mustklc yazdı:şöyle bir ses mi?

http://www.youtube.com/watch?v=NOkPctKx3ak

videodaki ötme sesi frene basıp çekince 1 saniyeliğine ben de de oluyor. Ustam olur öyle dedi ama içime sinmedi, ön disklere baktılar hiç bir şey yok, arka kampanaları söktüler temizlediler hiç bir şey yok. Geri topladılar. 15, 20 gün sorun yoktu tekrar başladı :)

Aracı gün içinde ilk kez çalıştırıp yola çıktığımda da önden bir gıcırtı sesi alıyorum ama nerden olduğunu anlayamıyorum. 10 dakika sonra normale dönüyor. Genelde gece soğuk geçtiyse ondan sonra olduğunu farkettim, hayırlısı..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti mustklc » 04 Eyl 2013, 10:45

o zaman seninkiler ön takımdan geliyor. burçlar sertleşince ses yapabilir. rot balans ustası bakarsa daha sağlıklı olur.

ama bendeki ses da saç baş yoldurur. çözümü yok. temizleyince düzeliyor. bir ay sonra gene aynısı
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti foton » 04 Eyl 2013, 11:39

Bendede vardı aynı sorun fren balatalarını değiştir 15 lira civarında tanesi hiç bir sorun kalmaz ustaların bir şey yok demesine bakma
foton
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: emre sarıçağ
Nereden: İzmir
Arabanız: felicia

İleti sainz » 04 Eyl 2013, 12:55

blauzahn yazdı:...Aracı gün içinde ilk kez çalıştırıp yola çıktığımda da önden bir gıcırtı sesi alıyorum ama nerden olduğunu anlayamıyorum. 10 dakika sonra normale dönüyor. Genelde gece soğuk geçtiyse ondan sonra olduğunu farkettim, hayırlısı..

Sabaha kadar özellikle soğuk havalarda diskler paslanıyor ve o on dakika boyunca her frenlemede o pası siliyor. ;) O sesin kaynağı budur diye düşünüyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti condorcan » 05 Eyl 2013, 13:11

Merhaba,
Bendeki ses ön takımda özellikle sağ önden geliyor.Araç giderken Frene basınca tıkırt fenden ayağımı çekince tıkırt ve gıcırtı sesi hissdeliyor. sağ önde oturan bir kişi rahatlıkla hissedip söyleyebiliyor.
Amortisör, salıncak burcu aklıma gelenler. Ön takımdan fazla bir masraf çıkmaz inş. Hafta sonu baktıracağım sonucu yazarım. Arka kampanadaki ses aynen bendede var. Ancak çok sıkıntı vermiyor ses çok etkilemiyor. Ancak, bu tür durumlarda iyi bir fren ustasına göstermek yararlı olur. Benim ön frenlerim taşlanıp değişmişti. Şimdi düşük hızlarda bayağı ötüyor ancak yüksek hızda ses yok. Bunu sorduğumda, frenlerin sertleşmesinden kaynaklandığı son zamanlarda çoğu fren balatasında görüldüğü bilgisini verdiler.
condorcan
CLASSIC
CLASSIC

İleti ibrahimsaglam » 16 Eyl 2013, 20:22

merhabalar aynı sorun bende de vardı, rot balanscıya götürdüm. sağ alt salıncak rotilli denilen parçanın rotilinin lastiği vs parçalanmış, ustama gittim parça dahil 100 liraya yaptırdım, şimdi kafam rahat, bence sorununuz bu.
2001 Felicia Glxi 1.3
ibrahimsaglam
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim sağlam
Arabanız: Felicia 1.3 GLX-İ

İleti condorcan » 21 Ekm 2013, 16:52

Merhaba, ön takımı kontrol ettiremedim muhtemel olabilir. Ancak bir tespitim oldu; sesin geldiği sağ ön davlunbaz sacında açılma var. Bu açılan kısım esnedikçe gıcırtı sesi yapıyor. Kış zamanı o kadar ses vermiyor ama yazın bayağı belli oluyordu. Ön takımı kontrol ettirirken onu da yaptıracağım.
condorcan
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 21 Ekm 2013, 18:57

blauzahn yazdı:
mustklc yazdı:şöyle bir ses mi?

http://www.youtube.com/watch?v=NOkPctKx3ak

Aracı gün içinde ilk kez çalıştırıp yola çıktığımda da önden bir gıcırtı sesi alıyorum ama nerden olduğunu anlayamıyorum. 10 dakika sonra normale dönüyor. Genelde gece soğuk geçtiyse ondan sonra olduğunu farkettim, hayırlısı..

Benim bu sıkıntımın ne olduğunu ustam geçenlerde tespit etti. Şanzımanda 5. vites dişlisinden geldiğini söyledi. 5. Vites dişlisi uç noktada kaldığından soğuk havalarda tam yağlama olmuyor dedi. Araç ısınınca sesin geçmesi de yağlamanın normale dönmesinden dolayı olduğunu söyledi.... Ben sol önden alıyordum sesi, diskten vs. den geliyor zannediyordum belki bilmeyenlerin işine yarar. Ses bu arada gıcırtı şeklinde değil de böyle bir sürtünme sesi gibi...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir