ufak bir kaza oldu yardımcı olabilir misiniz?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ufak bir kaza oldu yardımcı olabilir misiniz?

İleti kerem » 10 Eyl 2013, 23:44

arkadaşlar ufak bir kaza yaptım ve kaza tespit tutanağım karşı tarafın ve benim belgelerimin fotokopisi ile kaportacıya gittim. yaklaşık 8 gündür kaportacı beni bekletiyor tramer in onaylaması gerekiyor vs diye. sizce bu normal midir ? ve stop lambası ve tamponun yan sanayi takılacağı sigortanın orjinalini karşılamadığı söyleniyor bu doğru mudur ? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Eklentiler
kaza.jpg
kerem
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kerem kalın
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Favorit 1994 LX

İleti sainz » 11 Eyl 2013, 07:55

kerem yazdı:...stop lambası ve tamponun yan sanayi takılacağı sigortanın orjinalini karşılamadığı söyleniyor bu doğru mudur?...

Tamamen sallamasyon. Bir eksper ile sohbetimde, "sigorta firması senin zarar gören malın ne ,se aynısını sana vermek zorunda" demişti. Niye sigorta yaptırıyoruz ki. Demek ki Allah göstermesin araç pert olsa Çin malı olan araçların fiyatları üzerinden hesap edecekler. Demem şu ki araç Mercedes ise ve tamponunda hasar varsa, tutup da yan sanayi veya Şahin tamponunun fiyatına göre ödeme yapamaz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi birisinden yardım almanızı tavsiye ederim.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti serhat_a89 » 11 Eyl 2013, 09:11

Araba sizde mi, kaportacıda mı? dikkat edin aracın orjinal parçalarını çalmasınlar, daha önce forumdan bi arkadaşın Fabia'sının ön farlarını komple çaldılar yerine çıkma yada yan sanayi taktılar, parçaların orjinalini takmaları gerekiyor. Birde tamponun değişmesine gerek var mı? düzeltme tapılsa daha iyi olur bence.
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti paranoia » 11 Eyl 2013, 09:22

Araç size arkadan gelip vurmadıysa herhalde geri manevra yaparken siz çarptınız durum onu gösteriyor. Neyse geçmiş olsun öncelikle. Hiç bir şekilde yan sanayi takılmasına izin vermeyin aracınızı da oradan bir an önce alın dosdoğru bir servise gidin. Bu yan sanayi muhabbeti tamamen yedirebildiğine takalım olayıyla aynıdır. Hatta bu adamlara o kadar güvenmeyin ki size yan sanayi takıp sigortaya orijinal taktık derler . Tamponu autokingde düzelttirin , stop lambasını da siz kendiniz alın takın. Kaporta da fazla bişi görünmüyor hepsinden ucuza gelir . Kaskoyu deldirdiğinize değmez
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti MadloveR » 11 Eyl 2013, 09:24

Öncelikle geçmiş olsun. Burada bir kaç kez arkadaşlarımın başına geldi aynı şekilde arkadan çarpmalı kaza. Hepsine yan sanayi tampon takıldı. Çok uğraşmamıza rağmen orijinal taktıramadık. Orijinal takarlarsa yan sanyi ile arasında olan farkı sizden talep ediyorlar. Birçok sigortacıyla görüştük. Sigorta şirketlerinin yan sanayi kullanabileceklerini. orijinal istersek aradaki farkı ödememiz gerektiğini söylediler. Uğur abinin de dediği gibi yasal mevzuatı iyi bilen birinden detaylı bir bilgi almak en iyisi.
Bir de eksper gelip incelediyse masrafını çıkarmışlardır zaten iki gün içinde en geç taremere girmesi gerek siz kaportacıyı sıkıştırın bence.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti djisis » 11 Eyl 2013, 12:09

Eğer karşı tarafın Trafik Sigortasından başvurduysanız "Trafik Sigortası" muadil (Yan Sanayi) parça kullanır, muadil parça bulamaz ise orjinal kullanır, fakat eğer kaskonuz varsa ve kendi kaskonuzdan başvurursanız orjinal parça kullanırlar.

Hata karşı tarafa verildiyse (Eksper Aracılığıyla) kendi kaskonuzdan başvurduğunuzda kasko hasarsızlık indirimi bozulmamaktadır. (Kaskoda yaptığı masrafı trafik sigortasından tahsil etmektedir)

Sizi 8 gündür bekletmeleri çok yanlış, eksper en fazla 3 gün içerisinde gelip raporunu tutması gerekiyor (Çoğunlukla servise ya da sanayiye başvurduğunuz aynı gün rapor tutulur)

Ayrıca sanayide size eksik ödeme yapılırsa kesinlikle itiraz edin ve tam ücretinizi alın, bazı uyanıklar 100-200 tl gibi kesinti yapıyor masraf yaptım vs. diyerek,

Geçmiş olsun...
djisis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bahadır AYDOĞDU
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman 135 GLX

İleti PİCK-UP » 12 Eyl 2013, 12:19

kesinlikle orjin. takmaz sigorta nerden ne kırparım derdinde. muadili piyasada oldugu sürece orj. takmazlar.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti mustklc » 12 Eyl 2013, 13:02

hangi sigorta firması ise internetteki online hasar işleminden kontrol edin durumunu.

ağustosda benzer bir şekilde bir araç, kırmızı ışıkta aracıma vurdu. bakın eylül bitecek nerdeyse tramer sonucu daha yeni çıkmış %100 suçu karşıya vermiş. şimdi bekliyorum ki parçaları gelsin.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti kerem » 12 Eyl 2013, 15:56

arkadaşlar öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. kaportacı arkadaş belgelerimi 6 gün boyunca işleme bile sokmamış. beklemekten bıktığım için gittim kaportacıdan belgelerimi aldım ve arkadaşımın tanıdığı bir kaportacıya verdim yeniden dosya açtılar. djisis adlı arkadaşın söylediklerinin aynısını söylediler sigorta şirketleri yan sanayi takıyorlarmış parça bulunamazsa orjinali takılıyormuş. ve aradaki yasal boşluklardan dolayı orjinal parça taktırmak için hakkımızı arayamıyoruz. yapacak birsey yok kaderimize razı olacağız sanırım..
kerem
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kerem kalın
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Favorit 1994 LX

İleti sainz » 12 Eyl 2013, 16:57

kerem yazdı:arkadaşlar öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. kaportacı arkadaş belgelerimi 6 gün boyunca işleme bile sokmamış. beklemekten bıktığım için gittim kaportacıdan belgelerimi aldım ve arkadaşımın tanıdığı bir kaportacıya verdim yeniden dosya açtılar. djisis adlı arkadaşın söylediklerinin aynısını söylediler sigorta şirketleri yan sanayi takıyorlarmış parça bulunamazsa orjinali takılıyormuş. ve aradaki yasal boşluklardan dolayı orjinal parça taktırmak için hakkımızı arayamıyoruz. yapacak birsey yok kaderimize razı olacağız sanırım..

Uğraşacak birisi çıkıp bunları bir mahkum ettirse ne güzel olur. Tevekkeli değil millet kaza yapınca hemen aracının perte çıkması için uğraşıp duruyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti MadloveR » 13 Eyl 2013, 09:47

sainz yazdı:
kerem yazdı:arkadaşlar öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. kaportacı arkadaş belgelerimi 6 gün boyunca işleme bile sokmamış. beklemekten bıktığım için gittim kaportacıdan belgelerimi aldım ve arkadaşımın tanıdığı bir kaportacıya verdim yeniden dosya açtılar. djisis adlı arkadaşın söylediklerinin aynısını söylediler sigorta şirketleri yan sanayi takıyorlarmış parça bulunamazsa orjinali takılıyormuş. ve aradaki yasal boşluklardan dolayı orjinal parça taktırmak için hakkımızı arayamıyoruz. yapacak birsey yok kaderimize razı olacağız sanırım..

Uğraşacak birisi çıkıp bunları bir mahkum ettirse ne güzel olur. Tevekkeli değil millet kaza yapınca hemen aracının perte çıkması için uğraşıp duruyor.

Uğur abi öncelikle iyi bir avukat bulmak lazım. Avukat 15 yıllık arkadaşım olduğu halde uğraşmak istemedi. Yasada bir sürü boşluk var, uğraşsakta birşey çıkaramayız dedi. O yüzden millet büyük kaza yapınca direk pert için uğraşıyor. En azından aracın ederini alıyor sigortadan. Ama bu tür küçük kazalarda maalesef ya farkı verip orijinal taktıracağız ya da yan sanayiye razı olacağız.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti sainz » 13 Eyl 2013, 11:59

MadloveR yazdı:
sainz yazdı:

Uğur abi öncelikle iyi bir avukat bulmak lazım. Avukat 15 yıllık arkadaşım olduğu halde uğraşmak istemedi. Yasada bir sürü boşluk var, uğraşsakta birşey çıkaramayız dedi. O yüzden millet büyük kaza yapınca direk pert için uğraşıyor. En azından aracın ederini alıyor sigortadan. Ama bu tür küçük kazalarda maalesef ya farkı verip orijinal taktıracağız ya da yan sanayiye razı olacağız.

Ayıp ama ya!
Üzerinde "made in Germany" yazan bir parçayı 1000TL' ye sigortalıyorum ama hasar-zarar-ziyan durumunda üzerinde "made in China" yazan parçayı almak zorunda kalıyorum ve bunun bedeli 150lira. O zaman kasko fiyatlarını da Çin fiyatlarına göre yapsınlar totoşlar.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti blauzahn » 13 Eyl 2013, 15:48

Şu linki bir inceleyen arkadaşlar, öylesine bir göz gezdirdim sanırım burada yan sanayi parçanın yasak olduğu ile ilgili açıklamalar mevcut.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir