Resimli - Motor kulağı yerinden oynadı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Resimli - Motor kulağı yerinden oynadı

İleti kiyakfeli » 12 Eyl 2013, 11:28

Devir daim pompasının oradaki motor kulağı yerinden oynamış. Arabanın o tarafından hafif tıkırtılı ses gelince anladım. Daha dün oldu.
Resimde görüldüğü gibi kulağı çevreleyen metalin parlak olan kısmı yeni ortaya çıktı.
Araba hala o taraflardan biraz tıkırtılı çalışıyor. Belki yeni kullanan anlamaz ama ilk kullanmada hemen hissettiğimi zannediyorum. Ne yapmam gerekir?
DSC_2131-1.jpg
Devir daim pompasındaki kulak

Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

İleti PİCK-UP » 12 Eyl 2013, 12:10

levyeyle yerine getirip yukarıdan 2 tane sağlam akıllı vida sallayın.

sizi bayağı idare edecektir. yanlız devirdaimde su kaçırma vs. sıkıntı yok ise yapın sıkıntı varsa değiştirin.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti serhat_a89 » 12 Eyl 2013, 12:51

Önemli bi parça bence, orjinali ile değiştirmek lazım
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti AhmetH » 12 Eyl 2013, 13:57

10 liralık parça yarım saatlik işi bile yok ama yerinden kayması zor iş.

aracınız 2. el ise kaza yapmış olmasın önceden ?
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti melihyanik » 12 Eyl 2013, 17:45

sormak istediğim bir şey var bu sesi araba 1. yada 2. viteste giderken ayagınızı gazdan çekin ce mi duyuyordunuz motor pısında yadi yoksa hepmi gıcırtı oluyor
Kullanıcı avatarı
melihyanik
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: melih
Nereden: Ankara
Arabanız: 2000 skoda octavia 1,6 glx comfort

İleti kiyakfeli » 12 Eyl 2013, 18:44

PİCK-UP yazdı:levyeyle yerine getirip yukarıdan 2 tane sağlam akıllı vida sallayın.

sizi bayağı idare edecektir. yanlız devirdaimde su kaçırma vs. sıkıntı yok ise yapın sıkıntı varsa değiştirin.

devir daim de bir sıkıntı görünmüyor. siz tamirciydiniz herhalde. niye yerinden çıkmış olabilir. sizin dediğiniz gibi yaparsam uzun yolda beni yarı yolda bırakmaz öyle değil mi?
çok teşekkür.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 12 Eyl 2013, 18:50

AhmetH yazdı:10 liralık parça yarım saatlik işi bile yok ama yerinden kayması zor iş.

aracınız 2. el ise kaza yapmış olmasın önceden ?

10 liralık parça dediğiniz hangisi acaba? arabayı yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum. bu olay dün oldu. devir daimi ilk aldığım zaman ses geliyor diye değiştirtmiştim. zor olduğunu o zaman gördüm. o zamandan beri bir sıkıntı olmadı bu konuda. önceden kaza belirtisi yok gibi ama yine de tam bilemem.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 12 Eyl 2013, 18:53

melihyanik yazdı:sormak istediğim bir şey var bu sesi araba 1. yada 2. viteste giderken ayagınızı gazdan çekin ce mi duyuyordunuz motor pısında yadi yoksa hepmi gıcırtı oluyor

ilk çalışmada ve ilk hareketlerde biraz hissediyorum. hareket halindeyken hissetmiyorum gibi. gaza basarken hissettiğimi hatırlıyorum. sesten dolayı hissetmiyor olabilirim.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 12 Eyl 2013, 20:24

melihyanik yazdı:sormak istediğim bir şey var bu sesi araba 1. yada 2. viteste giderken ayagınızı gazdan çekin ce mi duyuyordunuz motor pısında yadi yoksa hepmi gıcırtı oluyor

normalde araba ilk çalıştığında daha titreşimli oluyor. çalışma sıcaklığına gelince azalıyor. gaza basıp çekmelerde devirin düştüğü zaman yapıyor. biraz da uğultu hissetmeye başladım. yarın baktırmadan fikirlerinizi alayım dedim.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 12 Eyl 2013, 21:50

devir daim ile birleşik olan motor kulağının ederi 10 tl gibi bişey hadi 2 katı olsun 20tl.
sizin o kayan parçanız.

bu kanalını denk getirip preste yada mengenede basılan bir parçadır.

piyasada revizyonlu ve yansanayi gibi çeşitleri var. bir nevi kauçuk işte..

devir daimi söküp eskiyi çıkartıp yenisini yerine takmak takarkende devirdaim contasını değiştirmek sonra motora eksilen suyunu koyup sizi yolcu etmek skoda işlerinden anlayan bir usta için 1 saatten kısadır.
işçiliği ile beraber 70-80 lira masrafınız ya var ya yok.

ama dediğim gibi aracınız hasar alıp bu kulak kastıysa başaka mesele duruma bakılırsa hatalı montajda olabilir ama motorun 1 santime yakın kayması kolay değil. o parça 1cm kaydıysa diğer kulaklarda da kasma vardır şu anda.
hiç kafaya takılacak büyük bir sorun değil ama bir baktırsanız iyi olur.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti PİCK-UP » 13 Eyl 2013, 00:28

kiyakfeli yazdı:
PİCK-UP yazdı:levyeyle yerine getirip yukarıdan 2 tane sağlam akıllı vida sallayın.

devir daim de bir sıkıntı görünmüyor. siz tamirciydiniz herhalde. niye yerinden çıkmış olabilir. sizin dediğiniz gibi yaparsam uzun yolda beni yarı yolda bırakmaz öyle değil mi?
çok teşekkür.

tamirci değilim ancak 20 senedir skoda kullanıcısıyız az çok anlıyorz işte.

şimdi o parça ahmet arkadaşımın dedigi gibi durduk yere kasmaz. 2 takoz daha var bundan hariç /bnm bildigim/ 1.

sağ da dikdörtgen parça 2. altta şanzımana baglı olan malzeme 3. de sizin gösterdiginiz. ahmet arkadaşımın dedigi

gibiyse eger bu takozlarda herhangi bir kaçıklık sağda kasıntılı durma vs. var ise..

1. motor kasmış yerinden oynamış olabilir (bu zor bir ihtimal)

2. malzemenin montajında sıkıntı olabilir ( bu olabilir ama kesin diil)

3. malzeme artık ömrünü doldurmuş ve pressli lastik takozun yatagını bırakmış olabilir.
(sonuçta 4 yıl olmuş takılalı en yüksek ihtimal bu.)

eğer sıkıntı 3. ise levyeyle yerine getirip akıllı vida atın.. NOT: (lastik takoz sağlam ise)

eğerki 1-2 nolu sıkıntılar var ise sorun giderilip yine dedigim şekil vida atabilirsiniz.. kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kiyakfeli » 13 Eyl 2013, 08:18

Yardiminiz icin tesekkurler. Hic istekli degilim ama artık gidecegim sanayiye.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti PİCK-UP » 13 Eyl 2013, 16:21

kendiniz analiz edebilirsiniz takozun biri aracın altında şanzımana bağlı

bir digeri ise sagda sogutma kabının altında kare , dikdörtgen benzeri bir malzeme arasında metal var.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kiyakfeli » 13 Eyl 2013, 18:51

Bugün ustaya götürdüm. Genelde favorit ve felicia çok geliyor dükkanına. O hafif zangırdama sesini ustanın yanında hiç yapmadı. Zaten hep öyle oluyor. Ne zaman bir sesi ustaya dinletmek istesem veya bir sorunu göstermek istesem genelde ses kesiliyor. Hasta olur, hastaneye gider iyileşirim.

Neyse yine de levye ile biraz ittirdi. az daha yerine yaklaştırdı. bir sorun yok bir yere değmiyor dedi.
sonra aracın altından dediğiniz alt kulağa baktı, eskimiş dedi. Motoru sağdan soldan levye ile ittirdi. önemli bir sorun görmedi. işi yoğundu sırada bekleyenler vardı. yakında gel ikisini de değiştiririz dedi. 1 ay içinde değiştirtirim.

İlginiz için teşekkürler.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

İleti kiyakfeli » 15 Eyl 2013, 17:55

Dün sıcakken tam belli olmamıştır diye bugün motor soğukken tekrar denedim. Zangırdama gibi olan ses yok. Usta dediğiniz gibi levye ile ittirince ses kesildi.
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir