1,9 diesel de egr olmalı mı olmamalı mı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1,9 diesel de egr olmalı mı olmamalı mı

İleti serhan 74 » 07 Ekm 2013, 10:47

Merhaba arkadaşlar 1,9 diesel fellicia da egr iptal edilmeli mi edilmemeli mi bununla alakalı bilgisi olan arkadaşım varsa yazar ise çok sevinirim

benim aldığım bilgiler ışığında egr yanmamış gazın motora döndürülmesi ve yakıt sarfiyatının düşürülmesi
diğer bir duyum aldım durum ise gereksiz bir parça olduğu motorun içini kirlettiği ve iptal edilmesi gerektiği
açıkçası bunda kafam karışık durumda aydınlata bilecek arkadaşım varmı

serhan 74
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serhan yeğin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: felicia 1,9 glx

İleti sainz » 07 Ekm 2013, 11:42

serhan 74 yazdı:Merhaba arkadaşlar 1,9 diesel fellicia da egr iptal edilmeli mi edilmemeli mi bununla alakalı bilgisi olan arkadaşım varsa yazar ise çok sevinirim

benim aldığım bilgiler ışığında egr yanmamış gazın motora döndürülmesi ve yakıt sarfiyatının düşürülmesi
diğer bir duyum aldım durum ise gereksiz bir parça olduğu motorun içini kirlettiği ve iptal edilmesi gerektiği
açıkçası bunda kafam karışık durumda aydınlata bilecek arkadaşım varmı

Yanmamış mazotu tekrar yakmaktan ziyade piston üstü hararetin çok fazla artmasını engellemek içindir EGR
Ben böyle biliyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti serhan 74 » 07 Ekm 2013, 12:16

o zaman bir nevi motor soğumasına da yardımcı yani geri dönüşen gazlar vasıtası ile durum böyle midir
serhan 74
CLASSIC
CLASSIC

İleti serhan 74 » 07 Ekm 2013, 12:17

o zaman bir nevi motor soğumasına da yardımcı yani geri dönüşen gazlar vasıtası ile durum böyle midir
serhan 74
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakangemini » 07 Ekm 2013, 12:54

EGR valfi egzosdan çevreye salınan NOx miktarını düşürmek için kullanılır. İptali durumunda egzos emisyon testinden geçmeniz zor olur. TÜV tarafından yapılan egozs emisyon testinden bu durumda zaten geçemezsiniz. Bunun dışında motora bir zararı olmaz. EGR valfi motor verimini çok az düşürür. Çünkü taze hava ile alınacak miktarı bir miktar azaltır (egzos gazı onun yerine silindire alınmış olur).
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti serhan 74 » 07 Ekm 2013, 13:10

peki benim merakım birde işin şu kısmı bununla ilgili çok şey okudum ancak dizel ile alakalı fazla bilgi edinemiyorum
iptali yakıt sarfiyatını arttırır deniyo ,benim aracımda kontrol ettiğimde iptal edilmiş ,eski haline getirsem randımanlımı olur randımansız mı veya yakıt sarfiyatım düşer mi bunu merak etmekteyim
serhan 74
CLASSIC
CLASSIC

İleti serhan 74 » 11 Kas 2013, 08:48

dün egr valfinin çalışmasını kontrol ettim gözle görülür bir sorun yok gibi durmakta sökünce güzelce yıkadım temizledim montajını yaptım birde bu şekilde deniycez bakalım eğer yakıtta bir avantajı olursa bu şekil kullanıcam olmaz ise conta ile tekrar kapatıcam çünkü uzun yolda 6 lt epey çok bi tüketim bakalım bu yol ile ne kadar fark edecek
serhan 74
CLASSIC
CLASSIC

İleti serhan 74 » 25 Kas 2013, 11:15

YAKLAŞIK 2 HAFTALIK BİR SÜREDEN BERİ EGR VALFİ İLE KULLANIYORUM ARACI SIKINTI YOK ŞEHİR İÇİ YAKIT OLARAK TAM MANASI İLE ANLIYABİLMİŞ DEĞİLİM Bİ BULGARİSTAN YAPMA NİYETİNDEYİM ORADA AKMI KARAMI BELLİ OLUCAK BAKALIM HAYIRLISI
serhan 74
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir