ACİLLL YARDIMM

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ACİLLL YARDIMM

İleti mgrsx » 15 Arl 2013, 17:35

Merhaba
98 model feliciam var. Aracın 2. sahibiyim ve 4 yıldır kullanıyorum. Rutin bakımlarının haricinde bugüne kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sıcak-Soğuk-Don vs. farketmeksizin tek marşta çalışıyordu.Yaklaşık 3 hafta öncesinden beri özellikle sabahları ve motor soğuduktan sonra geç çalışmaya başladı. Marşa basma süresi ile motorun çalışma süresi çok uzadı. Durum böyle olunca ustaya götürdüm.
ilk etapta elektrik aksamı ile ilgili;
Bujiler ve buji kabloları gibi ateşleme ile ilgili parçaları değiştirdik. Ertesi gün gene çalışmadı. Bu sefer gaz beynini, gaz kesiciyi ve mikserini değiştirdim. Çalışma süresi eskisi gibi olmasa da en azından uzasa da tek marşta çalışıyordu. Her şey düzeldi derken; Seyir halinde giderken (motor sıcaktı) bir anda araç kendi kendine rölantiyi yükseltti ve devir saati 20-25' den aşağıya düşmedi. Hemen gaz ayarı yaptırmak için gittim ama ayar yapamadılar ve motor tamircisine yönlendirdiler. Tamircim rölantiyi gaz beyninden ve karbüratörden düşürdü biraz, fakat hiçbir zaman sarsıntı yapmadan çalışan motor bu olaydan sonra sendeleyerek ve sarsıntılı olarak çalışmaya başladı. Egzozdan çok olmasa da bu olaydan sonra beyaz duman gelmeye başladı. En son supap ayarı bozulmuştur diyerek supap ayarına baktık. Supap ayarında çok bir bozulma yoktu. Şimdi bütün bunları yaptıktan sonra sabahları çalıştırırken tam gaz vermeme rağmen gaz yemiyor gibi yapıyor ve sonralardan motor toplayarak çalışmaya başlıyor. Çok memnun olduğum aracım konusunda çaresiz kaldım YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. Şimdiden Teşekkürler.

mgrsx
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: efrahim
Nereden: Konya
Arabanız: felicia

İleti Onur » 15 Arl 2013, 18:02

Hocam arabayı çok fazla kurcalamışsın arabayı bi gece önceden benzinde bırakıp sabah çalıştırmadan önce 2 gaz pedalına dokunup öle bir bas marşsa eğer benzindede tek marşta almıyorsa o zaman ateşleme sistemi sonra karbiratör bunları gözden geçirecektin gazda tek seferde almaması normal benim araçta tek seferde alan bi araçtı az yaksın diye bazı ayarlamar yaptırdım yakıtım düştü rölantiyide düşürdü usta birde sonra çif marş hava çok soğuk değilse öğlen gibi çalıştırrsam tek marş yani havalardan ve yakıtla alakalı olan bi durum bence fazla oynama aracınla skodadan çok anlayan ustada yok açıkcası arabanın en iyi ustası sahibidir bence arabanı tanı ne istiyo sumu yakıtmı gazmı ekmekmi :) beyaz dumanda gelmesi normal yolda seyir halindeyken hangi aracdan beyaz duman çıkmıyor hava soğukken bir dikkat et ...
Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir