ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIM EDİN ( FELICIA 96 LX )

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIM EDİN ( FELICIA 96 LX )

İleti prvnilaska734 » 01 Oca 2014, 20:15

arkadaşlar hepinize selam gökçe ismim. 26 haziran 2013 tarihinde ilk aracım olan Skoda Félicia 96 lx modelini aldım. karbüratörlü aracım . aldığım şahıs hiç bir şekilde bakımlarını falan yaptırmamış. ve ben bu arabaya bineceğim diyerekten inanıp o aşkla ( sizde bilirsiniz ) yaklaşık 3 milyara yakın masrafta bulundum . içini dışını ve daha neler neler. benim bir sorunum var arkadaşlar. sorunumu tüm detaylarıyla anlataraktan şöyle başlayayım . bu arabalar doğu kutubu arabası olduğu için soğuklarda doğal soğuklukla motoru soğutur bizim ülkede biraz sıkıntı yaşarsın hararetle ilgili dediler. 90 c lik fan müşürünü 70 c olarak değiştirdim. ve bugüne kadar hiç bir sıkıntı çıkarmadı bana %95 te gazla kullandım. dün akşam araca su ekliyeyim diye kapağını açarken ''! PoFfF !'' diye elimde kaldı çevirirken kapağı ve kapağın içindeki siyah dalga çıktı dışarı neyse dedim herhalde bir sorun olmaz öyle kullanmaya devam ettim kapağı tekrar kapatıp. aksam tekrar gelip stop ettim bıraktım aracımı. bugünse alışveriş merkezine gideyim dedim kapağın altına bez sıkıştırdım. ama derece ( ilk defa 100 c ) bukadar yükseldi . ve fan müşürüde açmıyor. su basınçlı geldiği için yukarı püskürtüyor dedi ustam. sıkıntısıda conta diyor conta hasarlı yada bu sefer yanmış diyor. daha önceki ufak tefek tadilatlarımdada söylüyordu fazla geciktirme diye. ustamı beni kandırıyor yoksa termostattamı bir sıkıntı var arkadaşlar ? ve bu araba aldığım adamdayken 1 kere hararet görmüş. ben bunu ilk aldıktan sonraki 1 ay zaman diliminde su kapağını ve devir daim hortumlarını değiştirmiştim sıfır olarak. şimdi bu sıfır kapaktan yukarı su atıyor bugün gerçekleşti bu. ustamı aradım bu sefer conta diyor. yardım edebilirmisiniz arkadaşlar nedir bu sorun ? ve daha önceden müşür sıcaklığı erken algıladğından 80c nin üzerine çıkmayan hararet bugün çok yüksek seviyedeydi. NOT : kapaktan su akıtıyor.

prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökçe aktaş
Nereden: Bursa
Arabanız: Felicia 96 lx

İleti prvnilaska734 » 01 Oca 2014, 22:31

anlayan yok sanırım arkadaslar??
prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 01 Oca 2014, 23:05

Conta yanmış olabilir. Birlikte üst kapakta da deformasyon varsa doldurulup taşlanması gerekebilir.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti ahmetim85 » 01 Oca 2014, 23:24

cantadan sıkıntı olabilir.
Kullanıcı avatarı
ahmetim85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet sonkur
Nereden: İzmir
Arabanız: doğan sl

İleti mksar77 » 01 Oca 2014, 23:53

Bencede conta olabilirr.. aşırı su eksiltirr.. ekzostan yoğun su buharı atımı gözlemlenirr.. köpürmeler ve kapaktan taşmalar olurr. benim aracım yaklaşık 1 ay önce bu anlattığım şeyler birden oldu.. aracımda zorlanma uzunyol vs hiç bir şey yokken su buharı arkadan boru gibi atmaya başladı hararet göstergem şaşırdım oynamadı başta... gece beni araçlar uyarınca ışıklarda durduğumda yoğun dumandann eyvah dedim bişeylerr oldu..ustaya telefon açıp durumu anlattımm .. aynen conta dedii. su seviyesine dikkkat ederek 10 km kadar geldimm. sonuçta işçilik dahil 350 tl verdimm gereken neyse yapalım dedimm. usta su contası gibi halletti tamam dedi aracı teslim aldımm yine dumanlar atıyorrr mavi ve su karışık vs hemen döndüm tekrar dedim usta bu aynı sını yapıyorr niye olmadımı bi hata mı var dedimm... evir di çevir di gak gukk ık mık.. yaa senin piston segmandandır orda dır arıza ben orasına bişey yapamam motor vs ağır işler ozaman niye elledin usta bari gider adam gibi bi servise baktırırdımm .. ben sadece contayı yaptım diyorr.. yanii benim biraz canım yandı ustaaa felann mahalle ustasına skodadan anlamayan birine benim gibi götürürsenn sen motoru demedinki deyip çıkıyorr sanki ben motor ustasıyımm ... ozaman sana niye getireyiiimm. Ben ne gerekirse yapalım dediğim usta böyle yaparsa güvenip verirsenn.. şimdide motor o bu şu komple motor işçilikk 2 tl temizz bana gelmiş olacakk.. sonuçta adam gibi skodadan anlayann bir servis yada uzman birilerine götürelim arkadaşlarr .. ben hep yedimm bu yüzden.. karbüratörcü bi aile dostu sayılır.. abimizz yaa ne kafaya takıyorsunn okadar masrafa girme bunda bişey yokk. duman felan az normall.. bir borr katkısı atarızz mavi duman felan kalmaz dedii.. motorun sağlamm dedii.. hakkatenn karbüratör gaz benzin ayarları bor katkısı felann aynı olduu.. . Contadır ama.. bildiğin bir yere göster birde başında dur arabanınn. burdan onda şunda bundadırr gibi tavsiyelerimiz senin daha mantıklı ve nitelikli karar vermene yardımcı olmak içindirr.. başımızdan geçen ve bu konuda ustalaşann favocu değerli kardeşlerimizin senin sorunu daha net ve ayrıntılı anlatmanla yada sana yakın bilinen usta dediğimiz ustaları bulmana da yardım edecektir umarımmm.. inşallah çözersin sorunu ve paylaşırsın bizlerle ... çok oldu k. bakmayın.. Acil diye yazıp aynı olaya yakın sorunla çektiklerimi seninde aynı haata ve sıkıntılara düşmemen için naci,zane yazdımmm. ;)
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yeşil şimşek
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda favorit 135 L

İleti prvnilaska734 » 02 Oca 2014, 00:36

Ustam cok tesekkur ederim :roll: icim rahatladi biraz. Simdi gece vardiyasindayim cikista hemen bi skoda servisine baktirayim bursada.. Dedigin gibi benimde kopuklu falan su boyle asiri bi su tuketimi var..banada asagi yukari o fiyatlari soyledi adam. Biraz daha dusurtup adam akilli bir yaptirayim bari sunu duzgun anlayan bbirisine gostereyim cok tesekkur ederim cevaplar icin sagolun arkadaslar vericem cevabi neyse bakalim insallah bi cozulsunde :cry:
prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 02 Oca 2014, 01:30

Suyunu kontrol et çokta uzak gitme.. suyunu çok eksiltip motordan yana birsıkıntı yaşama.Geçmiş olsun kardeşliğim ben usta değilimm bana tavsiye edileni aktarıyorumm.Dert etme kafana çok takma Sağlık olsunn.. Madde motor o bu şu mal mülk gelirr.. .. sağlığını kaybetme. verisin parasını koç gibi binersinn.Adam gibi adamına yaptır başın ağrımasınn. sorabileceğin dürüst insanlar olsunn.. bazısına soru soruyosunn burnundan kıl aldırmıyorr. insan oğlu bile çöküyor bazen hasta olunca dünyayı verseler vız geliyorr.. haliyle sefa sürerken bazen 20 yıllık bizim emektarlarda cefakar olmaları ayak diremeleri tadı tuzu.. baktırıcaz ,bakıcaz ,ilgilenecez ,paylaşıcazz hep beraber favo ailesi olarak derlenecez ,dertlenecezz bişeyler olucakk. Sonuçta en sevdiklerimizi taşıyoruzz.. Bakımlarını ihmal etmememiz gerekiyorr.. sağlıcakla.. yav bursa dedinde iskender aklıma getirdin :? be kardeşimm..Arabayı yaptır bide keyifle iskender yeee.. :D
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yeşil şimşek
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda favorit 135 L

İleti prvnilaska734 » 02 Oca 2014, 02:59

İnallah abim .. Calistigim yerde guvenlik abiler falan var onlarda az buz anliyor. Gokce abicim senin araban devir daim yapmiyor dedi bana bitanesi. Baktik su doldurulan yer varya yukarida kapagin oldugu yer. İste oradan cikan boru soguk . Asagidaki radyator borusu sicak. Arabada hava vardir dediler hallederiz dedi ama bakacagiz bakalim. Comta yanik olsaydi su yagli olup kararir dediler. Ve benim daha dun aksama kadar eqttigim seyahatte arabanin cekisinde hicbir sorun sikinti yok kopek gibi cekiyo 3-4-5 yapistiriyorum bayirlarda abi. Bakalim belkide daha az masrafli birseydir insallah. Bu arada sikinti cozulsun hunharca iskendere vurmayan gokcenin........ :)))) :P
prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir