LPG ve Benzin. Böyle yakış olur mu?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG ve Benzin. Böyle yakış olur mu?

İleti KorsanKedi » 15 Oca 2014, 20:31

Aracım Felica 1.6 sıralı. İlk aldığım zamanlarda kışa daha girmemişken sadece bir kez 50 TL gaz ile 170 Km gördüm.
Sonrasında bu 88 - 90 civarına düştü. Tavsiye üzerine sadece benzin ile denedim. Yine 50 TL benzin ile 130 Km gördüm dün. Bunu şehir içinde uzun yol vs desek 100 Km'ye düşelim. Nasıl bir hesap bu, LPG çok yakıyor değilmi?

Aracımı işimde kullanıyorum, gidip geldiğim yerlerde aracım ısınmıyor desem yeridir. Kısa mesafe diyelim, bir de bulunduğum yerlerde fazla yokuş var. Birkaç yere götürdüğümde herşey normal dediler. Çekişinde falan sorun yok, gaz kokusu da almıyorum. Şaşırdım ben bu işe.

KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: İlhan Alan
Nereden: Bursa
Arabanız: Punto Evo 1.4 2012

İleti phenomx3 » 27 Oca 2014, 22:18

KISA MESAFEDE YAKIYOR. MALUM MOTOR ISINMADAN SU ISINMIYOR SU ISINMADAN GAZ BEYNİ ISINMIYOR.... VS. BEN DE ÇOCUKLARI OKULA BIRAKIP İŞE GİDİYORUM. KIŞIN KISA MESAFEDE 0,350-400 KRŞ. ÇIKIYOR BAZEN. AMA HAFTA SONU UZUN YOL YAPTIM 0,222 KRŞ YAKTI.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti blauzahn » 27 Oca 2014, 22:44

Aynı durum bende de mevcut. En uzun mesafem 5km. bu şekilde aracım 11,5 lt yakıyor 100 km'de. Uzun yoldaki rekorum ise 6,4 lt. Yeni kullanmaya başladım ama şuradan aldığım yakıtı ve ortalamayı görebilirsiniz. Sizin anlattığınız ve benim yaktığım 11,5 lt %100 şehir içi oluyor. Bazı arkadaşlar 30 km yol yapıyorlar bunun bir kısmını sabit hızla neredeyse hiç durmadan yapıyorlar ve bu karışık kullanım değeri oluyor...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti SKDFORMAN » 27 Oca 2014, 22:51

Yıllık 20 bin km den az yapıyorsanız LPG önermiyorum. Özellikle LPG ye gelen son zamlardan sonra makas iyice daraldı. Hatta dediğiniz gibi kısa mesafelerde, sıralı sistemlerde benzin+lpg yakıyoruz ve bu benzinli kullanımdan pahalıya geliyor. Arabalarımızın suçu yok. Benzine yüzde 5 zam geliyorsa LPG ye yüzde 15 yapıyorlar. Dünyada eşi benzeri yok. İsyanlarda herkez...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti KorsanKedi » 27 Oca 2014, 23:37

Bursa da adını sıkça duymaya başladığım bir oto gaz'cı var. Sonunda oraya gittim. Bakar bakmaz, "bu filtrenin ısı sensörü yok" dedi, ben bakakaldım. Önceki gittiğim gazcı ayar yaparken bana "filtreyi değiştirelim" demişti. Kabul etmiştim, meğer rsagele bir filtre takmış. Durum şimdi belli oldu. Aracım ısındığında stop edip yeniden çalıştırdığımda yine benzinle başlıyordu, şimdi sıcakken direkt gaz ile başlıyor. Bu iyi bir gelişme. 80-90 giderken şimdi 100 oldu bile (50 TL ile) daha da gaz var.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti KorsanKedi » 09 Şub 2014, 18:23

Son mesjımdan sonra "100 oldu bile" demiştim. orada 130 oldu. Ondan sonraki 50 TL Lpg ile 140 gördüm.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Teknisyen42 » 27 Mar 2014, 14:48

Merhaba arkadaşlar Bende 98 model Felicia var kalbiratörlü LPG de Öylesine aldığım 10 tl gaz ile Litre fiyatı 2.690 lira Bujileri ve hava filtresi ve gaz ayarı gibi bakımlardan sonra tabii 32 km yol gittim. Yakıt tüketimi sizce normalmi Tecrübeleri Arkadaşlar Görüşlerini paylaşırsa memnun olurum şimdiden Teşekkürler.
Not: LPG sıralı değil normal sistemdir. ;)
Teknisyen42
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: Skoda

İleti KorsanKedi » 27 Mar 2014, 20:29

Teknisyen42 aracınız 1.3 mü, 1.6 mı?
Benim 1.6 mpi aracıma göre kıyaslarsam 50 TL gaz ile 140 Km yaptım. Bu bana göre fazla yakıyor. Buna göre 35 kuruş falan oluyor. Sizin 10 TL ile 32 Km ise 31 kuruş falan demek.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Teknisyen42 » 29 Mar 2014, 19:02

1.3 kalbüratörlü lerden yani fazlamı yakıyor
Teknisyen42
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: Skoda

İleti KorsanKedi » 29 Mar 2014, 19:43

1.6 ile 1.3 arasında pek fark yok, sizin biraz daha düşük olması lazım. Yani benim 1.6 belirttiğim gibi yakarken, 1,3'üm olsa, daha az yakız beklerim.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti emre_tokay » 06 Nis 2014, 09:49

Bende de 1.3 glxi var cok fazla benzin tuketimi oldugubu hissettim yakin zamanda bende gaz takabilirim. 1.3 lerde gaz sarfiyat durumu nedir ??
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti SKDFORMAN » 06 Nis 2014, 12:58

emre_tokay yazdı:Bende de 1.3 glxi var cok fazla benzin tuketimi oldugubu hissettim yakin zamanda bende gaz takabilirim. 1.3 lerde gaz sarfiyat durumu nedir ??

Yıllık 20 bin km den az yapıyorsanız LPG önermiyorum. Özellikle LPG ye gelen son zamlardan sonra makas iyice daraldı. sıralı sistemlerde benzin+lpg yakıyoruz ve bu benzinli kullanımdan pahalıya geliyor. Arabalarımızın suçu yok. Benzine yüzde 5 zam geliyorsa LPG ye yüzde 15 yapıyorlar.
Ayrıca kapalı otoparklara girememe, bagajda hacim daralması, LPG kitinin bakım - onarım ve bürokratik masraflarını göz ardı etmemelisiniz.
LPG de şu anda yapabileceğiniz maxsimum tasarruf %25-30 civarında. Eğerki aracınız full enjeksiyon bir araçsa, benzinde tasarruf sağladığınız bir çok sensörde LPG de çalışmayacak. O bakımdan tasarruf oranınız dahada düşecektir. %10-15 gibi bir tasarruf sağlarken öte yandan kiti taktırırken yapacağınız masraf. bakım onarım ve bürokratik masraflarıda düşündüğünüzde karar sizin
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti emre_tokay » 06 Nis 2014, 13:07

Peki ne yapacagiz ben 1.3 bir arabanin bukadar yakacagini düşünmüyordum ancak 50 krsa yakin bir yakit sarfiyati benim belimi bukecek bakalim bu hafta bakim yapacagim tum filtreler bujiler motor yagi degisecek ortaya nasil bir sonuc cikacak goruceZ...
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti İstop » 06 Nis 2014, 14:21

usta nacızane bende lpg taktırmaman kanısındayım sanırsam plan falan cızılıyo 2500 o tutuyo ruhsata ısletmesı ayrı bı masraf sonra dıger ıvır zıvır bakımlarıda oluyo kafadan bı 3 bin bı masrafı var bıldıgım kadarıyla eksık yada fazlada olabılır mustafa abının dedıgı gıbı cok uzun yol yapmıyosan taktırma derım bende ama yok ben buna omurluk bınerım nerden baksan 5-6 sene bende senede 20 km yı rahat yaparım dıyosan ve durumunda musaıtse taktır yoksa bı ayarlattır ıllakı benzınınde bı ayarı vardır ben lpglı kullanıyorum emın ol lpgde de sıkıntılar az degıl. delırttı benı kac aydır anca ayar tutturabıldım umarım sorunun duzelır ısının ehlı bırısıyle
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 06 Nis 2014, 20:28

emre_tokay yazdı:Peki ne yapacagiz ben 1.3 bir arabanin bukadar yakacagini düşünmüyordum ancak 50 krsa yakin bir yakit sarfiyati benim belimi bukecek bakalim bu hafta bakim yapacagim tum filtreler bujiler motor yagi degisecek ortaya nasil bir sonuc cikacak goruceZ...

Emre kardeşim. Aracın enjeksiyonlumu. yoksa kalbiratörlü favorit motorumu. kmde 50 kuruşa yakın dediğinize göre 1 lt benzin ile 10 km gidiyorsunuz. Siz bu araca tüp taktırsanız 1 lt lpg ile 5-6 km anca gidersiniz. Bu kadar basit hesap. Sizce tasarrufunuz olurmu bi hesaplayın. Ayrıca tüp taktırmak bi dert muayene bi dert işletmek bi dert, kokusu, bagajı daraltması, park problemi gibi sıkıntılar başka dert.
Ayrıca yıllık kaç km yaptığınızıda yazmamışsınız. Belliki aracınızda bi ayarsızlık var. Siz bu ayarsızlıkları düzeltmeden LPg taktırırsanız hiç bir verim alamayacağınız gibi LPG en ufak hatayı kabul etmez. Devamlı problem cıkarır size.
Arabayla bedava gezme devri bitti artık. Araç almak önemli diil yakıt almak bakımını vergisini ıvırını zıvırını döndürebilmek daha önemli.
Bende kendi adıma akaryakıta gelen vicdansız zam artışları, ötv vb. vergilerden çok rahatsızım.
Ve her fırsatta dediğim gibi konu açılmışken buradan da yazıyorum
"BENİM ARACIM DÜNYANIN EN PAHALI YAKITINI KULLANIYOR"
Herkese saygılar...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti emre_tokay » 10 Nis 2014, 11:04

....
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti emre_tokay » 10 Nis 2014, 11:06

kkkk945 yazdı:
emre_tokay yazdı:Peki ne yapacagiz ben 1.3 bir arabanin bukadar yakacagini düşünmüyordum ancak 50 krsa yakin bir yakit sarfiyati benim belimi bukecek bakalim bu hafta bakim yapacagim tum filtreler bujiler motor yagi degisecek ortaya nasil bir sonuc cikacak goruceZ...

Emre kardeşim. Aracın enjeksiyonlumu. yoksa kalbiratörlü favorit motorumu. kmde 50 kuruşa yakın dediğinize göre 1 lt benzin ile 10 km gidiyorsunuz. Siz bu araca tüp taktırsanız 1 lt lpg ile 5-6 km anca gidersiniz. Bu kadar basit hesap. Sizce tasarrufunuz olurmu bi hesaplayın. Ayrıca tüp taktırmak bi dert muayene bi dert işletmek bi dert, kokusu, bagajı daraltması, park problemi gibi sıkıntılar başka dert.
Ayrıca yıllık kaç km yaptığınızıda yazmamışsınız. Belliki aracınızda bi ayarsızlık var. Siz bu ayarsızlıkları düzeltmeden LPg taktırırsanız hiç bir verim alamayacağınız gibi LPG en ufak hatayı kabul etmez. Devamlı problem cıkarır size.
Arabayla bedava gezme devri bitti artık. Araç almak önemli diil yakıt almak bakımını vergisini ıvırını zıvırını döndürebilmek daha önemli.
Bende kendi adıma akaryakıta gelen vicdansız zam artışları, ötv vb. vergilerden çok rahatsızım.
Ve her fırsatta dediğim gibi konu açılmışken buradan da yazıyorum
"BENİM ARACIM DÜNYANIN EN PAHALI YAKITINI KULLANIYOR"
Herkese saygılar...

Aracim 1.3 glxi benzinli mpi motor enjeksiyonlu. Yakiti hukadar cok beklemiyordum normalde susuk yakitvsarfiyatin arabanin ustunden pek inmem ama bu durumda ancak hafta sonlari birde yillik iznimde uzun yol yaparim. Onceden 1.6 octaviam vardi yeminle bundan daha az yakiyordu...
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 10 Nis 2014, 12:02

Emre kardeşim. Bildiğim kadarıyla senin araçta polo motoru mevcut. Öncelikle pololar şehir içinde ne kadar yakıt tüketmiş bir araştır. Hatırladığım kadarıyla pololarda bu yakıt tüketimi normaldi. Bende daha önceden kullanmıştım.

Benimde eskiden enjeksiyonlu aracım vardı, şehir içi yoğun trafikte çok fazla yakıyordu. Bende cok araştırmıştım. Yoğun trafikte bu enjeksiyonlar tasarruf sağlayamıyor. Benim aracımda 1 lt benzin ile 10 km gidiyordu. yalnız şehir dışı bu oran yüzde 60 düşüyordu. Şehir içinde tasaarruf sağlayan sensörler devreye giremiyor. Nedeni devamlı dur kalk yapmamız.
Öncedende dediğim gibi bu tarihte LPG ve benzin fiyatları bu düzeydeyken yıllık az km yapıyorsanız LPG önermiyorum size. Uzun yolda eminim aracınız LPG de daha fazla tüketir.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir