LPG ve Benzin. Böyle yakış olur mu?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG ve Benzin. Böyle yakış olur mu?

İleti emre_tokay » 10 Nis 2014, 21:22

Vayyy demek polo motoru varr iyiymis :) bakalim ctesi bursadan istanbula gezmeye gidicez gorucez bakalim yakit durumu nasil olacak yine paylasirim... Ancak bana samandira lazim ibre yanlis calisiyor benzin yokken full gosteriyor varken ibre dip gosteriyor..

emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti KorsanKedi » 10 Nis 2014, 22:40

Kaputu açtığında altındaki motor bu olmalı 1.3 MPI yazıyorsa Polo Motorudur.

KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: İlhan Alan
Nereden: Bursa
Arabanız: Punto Evo 1.4 2012

İleti KorsanKedi » 10 Nis 2014, 22:49

Cumartesi günü tavsiye edilen başka bir gazcıya gittim. Benzinin gazdan daha çok yakıyor dedi, enjektörlerden biri arızalı dedi. Sökülüp temizlendiler, bakalım sonraki 50 TL Gaz ne kadar gidecek.

Toparlarsam, araç 1.6

- ilk zamanlar 50 TL gaz ile 170 Km (geçen senenin yaz aylarıydı)
- Sonraki gaz ayarı ile 80-90'a düştü. (Gitmez olaydım, farklı bir filtre takmış, ısı sensörü yokmuş)
- Bir 50 TL benzin ile denemem söylendi, 140 Km
- Sonra çok önerilen bir gazcı ayarı ve ısı sensörlü filtre değişimi ile 140 Km
- İş icabı kullanıyorum, bulunduğum yerde yokuş çok fazla, çoğunluk kısa mesafe gidiş gelişler.
- Son kontrol 125 Km. Tavsiye edilen başka bir gazcıya gitmemin sebebi budur.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti emre_tokay » 11 Nis 2014, 03:04

Evet kaputun altında 1,3 mpı var :) kaçışı hoşuma gidiyor gitmiyo değil ama ya ben küçük motora alışkın olmadığımdan yada daha bu arabaya alışamadığımdan bazen yetersiz kalıyormuş gibime geliyor. Ayrıca orhangazide skoda dan tam anlamıyla anlayan bir usta bulamadığımdan ( ya burda yok yada henüz ben bulamadım ) tam anlamıyla bi bakım yaptıramadım. Yarın biraz gezinicem bakalım birini bulursam enjektörleride bi kontrol ettiririm ayar lazım farkındayım...
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 11 Nis 2014, 07:52

KorsanKedi yazdı:Kaputu açtığında altındaki motor bu olmalı 1.3 MPI yazıyorsa Polo Motorudur.

Bu motor Polo motoru değil ki. Favorit' in motorunun elektronik enjeksiyon ile modernize edilmiş halidir sadece.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti emre_tokay » 18 Nis 2014, 17:12

Arkadaşlar kafayı yicem yaaa bu araba ya çok yakıyor yada bi problem var. Geçtiğimiz hafta sonu bursadan istanbula gittim 210tl benzin aldım ve 445km yol gitti 0,471 krş yapar ve bu da bana pek az gibi gelmiyor. Hele birde şehir içinde kullandığım zamanlar 0,60 krş gibi astronomik rakamlara çıkıyor. Bana mı çok geliyor bu yakıt sarfiyatı yoksa benim araçta mı bi problem var çözemedim ???
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti KorsanKedi » 18 Nis 2014, 18:59

Aynen Emre bey, çok yakmış. Ben geçenlerde sırf denemek için Bursa - Yalova yaptım. Gaz 30 kuruştu. Şehir içi 40-45 arası bende. Motor 1.6
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 18 Nis 2014, 19:17

KorsanKedi yazdı:Aynen Emre bey, çok yakmış. Ben geçenlerde sırf denemek için Bursa - Yalova yaptım. Gaz 30 kuruştu. Şehir içi 40-45 arası bende. Motor 1.6

Arkadaşın aracı benzinliydi yalnız.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti KorsanKedi » 18 Nis 2014, 19:23

kkkk945 yazdı:
KorsanKedi yazdı:Aynen Emre bey, çok yakmış. Ben geçenlerde sırf denemek için Bursa - Yalova yaptım. Gaz 30 kuruştu. Şehir içi 40-45 arası bende. Motor 1.6

Arkadaşın aracı benzinliydi yalnız.

Doğrudur. Benim benzinde de aynı yakıyor, üstelik 1.6, ben de gazda daha az yaksın diye uğraşıyorum.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti emre_tokay » 20 Nis 2014, 20:37

Sürekli denemeler yapıyorum ama hep aynı sonuç. İki gündür yalovaya açık öğretim sınavlarına gidip geliyorum bugunde dürdane ye gittim velhasıl 110tl benzin ile 255 km yol gittim. Yahu sübap ayarı diyorum ama motor hiç açılmamış anahtar dahi değmemiş açtırmakta istemiyorum. Şimdi komple yaz bakımı yaptırayım diyorum şunları değiştirmeyi planlıyorum başka neler yapılabilir sizde eksiklerimi ekleyin lütfen.
- yağ değişimi
- yağ filtresi değişimi
- hava filtresi değişimi
- enjektörlerin temizlenmesi
- buji değişimi

başka ne olabilir ?? Birde yağ tavsiyeniz nedir acaba ??
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti emre_tokay » 23 Nis 2014, 09:12

Up......
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 23 Nis 2014, 12:03

emre_tokay yazdı:Sürekli denemeler yapıyorum ama hep aynı sonuç. İki gündür yalovaya açık öğretim sınavlarına gidip geliyorum bugunde dürdane ye gittim velhasıl 110tl benzin ile 255 km yol gittim. Yahu sübap ayarı diyorum ama motor hiç açılmamış anahtar dahi değmemiş açtırmakta istemiyorum. Şimdi komple yaz bakımı yaptırayım diyorum şunları değiştirmeyi planlıyorum başka neler yapılabilir sizde eksiklerimi ekleyin lütfen.
- yağ değişimi
- yağ filtresi değişimi
- hava filtresi değişimi
- enjektörlerin temizlenmesi
- buji değişimi

başka ne olabilir ?? Birde yağ tavsiyeniz nedir acaba ??

110tl yakıt / 255km yok = 43.1kuruş km yapıyor.
yani 1lt benzinle 10km den fazla yapıyor aracınız.
Benim bundan önceki aracımda full enjeksiyondu. Benimki daha fazla yakıyordu şehir içinde.
Ama uzun yolda enjeksiyonların bayağ faydası oluyo benzinde. Dikkatli kullanımda yarı yarıya düşüyor.
Aracınızda vites konum sensörü varsa ki muhtemelen vardır. Aracınızı giderken hiç boşa almayın. yokuş aşağı viteste ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıtı tamamen keser sistem. ayrıca aracınızı 2200-3000 devir aralığında kullanmaya dikkat edin. bu yöntemde yakıt tasarrufu sağlar.
-şanzuman yağınada baktırın
-sbop ayarıda gerekliyse yaptırın ( sbop ayarı motora anahtar deymesi veya motorun açılması gibi bir işlem diildir. motor üst kapağı açılıp sbopların ayarlanmasıdır. 10dk lık bi işlem. Endişelenmeyin. gerekiyorsa yaptırın)
-buji kablosu 10-15bin km olduysa değiştireli onlarıda değiştirmenizi öneririm
-aktarma organlarını kontrol ettirin. debriyaj baskı balata ( eğer debriyaj kaçırıyorsa aracınız çok yakar)

Benim bi arkadaşta enjeksiyonlu LPG li araç var km de 35-40 kuruş yakıyor. İlk çalıştırmalarıda benzinde çalışması cabası. Ben diyorum benim forman 28-30 kuruş yakıyor diyede inanmıo :)
Benim eski full enjeksiyon araçta satmadan önce yakın zaman 35 kuşur üstü yakıyordu LPG de.
bilginize
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

Önceki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir