Arabam hızlı gitmiyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Arabam hızlı gitmiyor

İleti Amasya05 » 02 Şub 2014, 20:23

Merhabalar aranıza yeni katıldım. 1997 Felicia glx kullanıcısıyım. Arabam 1.2.ve 3. viteslerde çekişi ve gidişi güzel fakat 4. ve 5. viteslerde hiç hızlanmıyor, düz yolda 110 u geçmiyor. Sebebi ne olabilir. Arabam lpgli.

Amasya05
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ali AKGÜN
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: 1997 FELİCİA GLX

İleti SKDFORMAN » 02 Şub 2014, 20:29

hmm. favorit motoru varsa normal. Benimkide gitmio. 50bg felanmış galiba bu araçlar. Rampalarda kalıyo, kalkışta patinaj çekmio. Hiç seri diil. 1280 motor araba bu normal. Ben forman geçmiş senelerde de kullanmıştım. Çok temiz ve az km idi. Oda öyleydi, beni deli ediodu. Rampalara yaklaşırken son gaz hızlanıyom ben 3bin devirden aşağı düşmeye başlayınca hemen vites küçültüom. Bende en fazla 120km hız gördüm düz yolda, oda zar zor. :). ama rampa aşağı 160ı görmüşlüüm vardır :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti blauzahn » 02 Şub 2014, 20:45

Amasya05 yazdı:Merhabalar aranıza yeni katıldım. 1997 Felicia glx kullanıcısıyım. Arabam 1.2.ve 3. viteslerde çekişi ve gidişi güzel fakat 4. ve 5. viteslerde hiç hızlanmıyor, düz yolda 110 u geçmiyor. Sebebi ne olabilir. Arabam lpgli.

hava girişi kapalı mı? benim 97 lx in hava girişi yarım kapalı bundan dolayı olduğunu düşünüyorum ben. kapattırmadan önce 130-140'ı çok rahat görüyordum. şimdi 100-110 da nazlanıyor, gerçi ben dip gaz yapmıyorum pek..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti blauzahn » 02 Şub 2014, 20:47

kkkk945 yazdı:hmm. favorit motoru varsa normal. Benimkide gitmio. 50bg felanmış galiba bu araçlar. Rampalarda kalıyo, kalkışta patinaj çekmio. Hiç seri diil. 1280 motor araba bu normal. Ben forman geçmiş senelerde de kullanmıştım. Çok temiz ve az km idi. Oda öyleydi, beni deli ediodu. Rampalara yaklaşırken son gaz hızlanıyom ben 3bin devirden aşağı düşmeye başlayınca hemen vites küçültüom. Bende en fazla 120km hız gördüm düz yolda, oda zar zor. :). ama rampa aşağı 160ı görmüşlüüm vardır :)

kardeşim şu çekiş olayı için mevlüt ustaya bir görün istersen :) veya kendin yapabiliyorsan sıcak hava iptali ve uygun avans ayarı ile araç canavar oluyor ve tüketim biraz daha düşüyor.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Amasya05 » 02 Şub 2014, 20:51

Hava girişi kapalımı açıkmı bilmiyorum ama beni çok rahatsız ediyo aracın gitmemesi.
Sıcak havayı nasıl iptal edeceğiz.
Amasya05
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 02 Şub 2014, 21:00

Amasya05 yazdı:Hava girişi kapalımı açıkmı bilmiyorum ama beni çok rahatsız ediyo aracın gitmemesi.
Sıcak havayı nasıl iptal edeceğiz.

forumda veya google da aratırsanız yapılışını gösteren fotoğraflar mevcut. sıcak hava termostatını iptal edip ve girişini kapatıp havanın sadece soğuk olması sağlanarak istenirse bu girişinde bir kısmı kapatılarak yapılıyor. teorik olarak bu şekilde.. yalnız ustam bu işlemden sonra benim aracın avansına da biraz el attı, belki avans ayarına da bakmak gerekiyordur..

yalnız şöyle de bir şey var, aracın yaşı belli, yaptığı hız belli. ibrenin 200 olmasına bakmayın.. Allah korusun hızlandıktan sonra durduramamak da var..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Amasya05 » 02 Şub 2014, 21:02

Sağolasın ustaya göstersem daha iyi olacak
Amasya05
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 02 Şub 2014, 21:03

blauzahn yazdı:
kkkk945 yazdı:hmm. favorit motoru varsa normal. Benimkide gitmio. 50bg felanmış galiba bu araçlar. Rampalarda kalıyo, kalkışta patinaj çekmio. Hiç seri diil. 1280 motor araba bu normal. Ben forman geçmiş senelerde de kullanmıştım. Çok temiz ve az km idi. Oda öyleydi, beni deli ediodu. Rampalara yaklaşırken son gaz hızlanıyom ben 3bin devirden aşağı düşmeye başlayınca hemen vites küçültüom. Bende en fazla 120km hız gördüm düz yolda, oda zar zor. :). ama rampa aşağı 160ı görmüşlüüm vardır :)

kardeşim şu çekiş olayı için mevlüt ustaya bir görün istersen :) veya kendin yapabiliyorsan sıcak hava iptali ve uygun avans ayarı ile araç canavar oluyor ve tüketim biraz daha düşüyor.

Blauzahn kardeşim önerin için saol. Aracımın çoğu şeyini kendim yaparım. Dediğin ustaylada tanışırım elbet. Ama ne yaparsak yapalım bu aracın gücü belli. Bana yetmio şahsen :) bu aracı kalkışta kazıya kazıya kaldırmak çok zor. Ha yapılırmı yapılır. Ama o zamanda yakıt katlar. Burada amaç az yakmaksa bu araçlar hakikaten cok az yakıyor.
Sıcak hava iptali dediğin, hava filtre kapağının borusuna paralel bağlı mikalaj boruyumu kasdediyorsun. Biraz anlatırsan iyi olur. Ayrıca ben aracı yeni aldım biliosun. Aracın kalbiratörüyle bayağ oynamışlar. Yağ kapağının yanından hava kapağının altına giden boru bile çıkıktı, sen düşün. Hepsini tek tek topladım. Hava girişini 10mm kalacak şekilde kapadım. gaz ayarı yaptım. şuan araç saat gibi çalışıyor. Hava şartlarından daha tam giremedim.
Sıcak hava iptali dediğin olayı anlatırsan cok memnun olurum. Ayrıca kalbüratör delme yöntemi ve gaz mikserini iptal edip boğazdan boru salma yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz
syglarımla
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 02 Şub 2014, 21:07

kkkk945 yazdı:
blauzahn yazdı:

Blauzahn kardeşim önerin için saol. Aracımın çoğu şeyini kendim yaparım. Dediğin ustaylada tanışırım elbet. Ama ne yaparsak yapalım bu aracın gücü belli. Bana yetmio şahsen :) bu aracı kalkışta kazıya kazıya kaldırmak çok zor. Ha yapılırmı yapılır. Ama o zamanda yakıt katlar. Burada amaç az yakmaksa bu araçlar hakikaten cok az yakıyor.
Sıcak hava iptali dediğin, hava filtre kapağının borusuna paralel bağlı mikalaj boruyumu kasdediyorsun. Biraz anlatırsan iyi olur. Ayrıca ben aracı yeni aldım biliosun. Aracın kalbiratörüyle bayağ oynamışlar. Yağ kapağının yanından hava kapağının altına giden boru bile çıkıktı, sen düşün. Hepsini tek tek topladım. Hava girişini 10mm kalacak şekilde kapadım. gaz ayarı yaptım. şuan araç saat gibi çalışıyor. Hava şartlarından daha tam giremedim.
Sıcak hava iptali dediğin olayı anlatırsan cok memnun olurum. Ayrıca kalbüratör delme yöntemi ve gaz mikserini iptal edip boğazdan boru salma yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz
syglarımla

benim teknik bilgim çok yetersiz bu konularda. bir kaç tecrübe ettiğim şey dışında. sıcak hava iptali dediğim kısım şu şekilde, ön tampona doğru giden hava borusunda alttan sıcak hava alan bölüm ve onun termostatı var. forumda arkadaşlarda termostatı iptal edip sıcak havayı tamamen kapatarak istenirse soğuk havayı da kısarak ve tabi buna göre gaz ayarı yapıyorlar. inşallah anlatabilmişimdir. biraz sonuç odaklıyım ben şu anda maalesef ama öğreniyorum :) daha ilk aracım bu arada :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ahmtozn » 02 Şub 2014, 21:19

Abi benzinde denedinizmi? bakımları ne sıklıkla yapıyorsunuz,hava filtresi tıkalı olabilir bujileri veya buji kablolarında sorun olabilir benzinde sıkıntı yoksa gaz ayarını yaptırmanız gerekebilir
ahmtozn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet Özen
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit Blackline

İleti SKDFORMAN » 02 Şub 2014, 21:19

blauzahn kardeşim. senin dediğin yeri anladım. Tmm. bi boş vaktimde kapatıp deniycem. Ama şu an formanimin yakıtından cok memnunum. Çekişinide artırabildğim kadar arttırdım. Şehir içinde bi problem yok zaten:) şehir dışında rampalarda cok bayılıyor. Bu benim 20nin üstünde arabam. Kullana kullana artık yarım usta olduk :) Bundan önce kia sephia vardı 105bg çift eksantirik 16V. Ondan inince bu bana tuhaf geldi. Alışma aşamasındayım :) Seninde ilk aracın hayırlı olsun. Bir gün aracınızı değiştirip daha güçlü bir araca bindiğinizde ne demek istediğimi anlarsınız :)
Ayrıca bu araçları asla kötülemiyorum. Araçlar çok güzel. Çok çok az yakıyor. Kimseyi inandıramıyosun maaşallah. Sadece ben seri araç seviyorum. (bu arada senin araç forman motorlarıyla aynı olan modelmi, enjeksiyonlularıda var çünkü)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Amasya05 » 02 Şub 2014, 21:37

Enjeksiyonlu değil karbiratörlü. lpg de kullanıyorum. benzindede aynı yapıyo. sanki arabanın arkasından asılıyo gibi. Geçen hafta 180 km ye 39 tl gaz yaktı.
Amasya05
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 02 Şub 2014, 21:38

kkkk945 yazdı:blauzahn kardeşim. senin dediğin yeri anladım. Tmm. bi boş vaktimde kapatıp deniycem. Ama şu an formanimin yakıtından cok memnunum. Çekişinide artırabildğim kadar arttırdım. Şehir içinde bi problem yok zaten:) şehir dışında rampalarda cok bayılıyor. Bu benim 20nin üstünde arabam. Kullana kullana artık yarım usta olduk :) Bundan önce kia sephia vardı 105bg çift eksantirik 16V. Ondan inince bu bana tuhaf geldi. Alışma aşamasındayım :) Seninde ilk aracın hayırlı olsun. Bir gün aracınızı değiştirip daha güçlü bir araca bindiğinizde ne demek istediğimi anlarsınız :)
Ayrıca bu araçları asla kötülemiyorum. Araçlar çok güzel. Çok çok az yakıyor. Kimseyi inandıramıyosun maaşallah. Sadece ben seri araç seviyorum. (bu arada senin araç forman motorlarıyla aynı olan modelmi, enjeksiyonlularıda var çünkü)

teşekkürler kardeşim. valla çok araç kullandım ama kendi aracın bir başka oluyor :) hepsinden iyi gidiyor :P
benim araç favorit-forman motorlu olanlardan, yani karbüratörlü olandan. aracı aldığmdan bu yana yakıt için ben de bujileri, kablolarını değiştirdim ve distribütör kapağını ve tevzi makarasını temizleyip yağladım. şimdilik elimden bunlar geliyor ama farketti. yağını yağ filtresini değiştiren arkadaşlar var özeniyorum onlara valla :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 02 Şub 2014, 21:42

Amasya05 yazdı:Enjeksiyonlu değil karbiratörlü. lpg de kullanıyorum. benzindede aynı yapıyo. sanki arabanın arkasından asılıyo gibi. Geçen hafta 180 km ye 39 tl gaz yaktı.

Bedava gezion daha lafmı edion Ali kardeş. 180km 39tl ne demek. :) bedava cidden ya. Demekki araban normal. anormallik olsa ilk yakıtı etkilio bu araçlar bilgin olsun. Çekişi arttırıyım derken işi bilmeyen bi ustaya düşersin yakıtı arttırır bidahada düşüremessin allah korusun. :) yağına suyuna bak güle güle bin. benim tavsiyem.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Amasya05 » 02 Şub 2014, 21:51

Arabayı yeni aldım. Geçen hafta Tekirdağ dan Saray a gittim geldim ben bile çok şaşırdım arabamın yakıtına. Ustayada götürmek istemiyorum düzeni bozulur diye.
Amasya05
CLASSIC
CLASSIC

İleti Amasya05 » 02 Şub 2014, 22:03

Ama arkadaşlar şu bir gerçekki bundan önceki arabam 1.1 uno felicia dan daha seri ve daha atikti.
Amasya05
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 02 Şub 2014, 23:03

Ali kardeş bu araçlar böyle. Çekişi gidişi bu. Gücü bu kadar. Aslında iyi araç. Seneler önce eski formanimi satarken alıcı arkadaş nie satıyosun dediğinde çekişini beyenmiyorum bana göre deil demiştim :) Oda binmişti daha ne çekecek gayette güzel demişti. Bu biraz göreceli yani. Güçlü aracın tadı bi başka. Ama cebide yakıo yakıt. Ya yakıttan vaz geçcez yada çekişten :) Ben çekişten vaz geçiom yakıt önemli şu an benim için:)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Amasya05 » 02 Şub 2014, 23:08

Evet şu devirde yakıt daha önemli. Ben memurum yakıta fazla para vermeye gerek yok. Devir ekonomi devri.
Amasya05
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir