felicia şanzımam sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

felicia şanzımam sorunu

İleti murat öner » 13 Şub 2014, 21:08

slmlr..96 felicia lx ..aracı yeni aldım...arac sogukken şanzımandan oldukça oldukça rahatsız edici sesler geliyor.vites degişimlerinde ve gaza basıp bırakınca daha belirgin araç boşta iken bi ses yok...yalnız ısındıkça ses kesiliyor sonunda tamamen kesiliyor...usta şanzıman inecek başka yolu yok dedi bana güven vermedi açıkçası..

murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti djisis » 13 Şub 2014, 22:05

İşte ustaların bu olayına ayar oluyorum en ufacık bir meseleyi koskoca bir sorunmuş gibi büyütüyorlar,
Hocam şanzıman bir yerden yağ kaçırıyordur, yağı eksikse ses yapar,
Isınınca kesmesi ise az kalmış yağ al tarafta toplandığından dolayı olur, 2-3 km. hareket ettikten sonra tam yağlama başlayacağından sesi keser,
Bir bak alttan üstten yağ atmış mı? Özellikle km. telinin oraya bak,
Olmadı yağını tamamlattır bekle tekrar ses yapacak mı?
Baskı balatanı değiştirirken ona da baktırırsın sonra o kadar mühim bir şey değil yani...
djisis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bahadır AYDOĞDU
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman 135 GLX

İleti blauzahn » 13 Şub 2014, 22:56

murat öner yazdı:slmlr..96 felicia lx ..aracı yeni aldım...arac sogukken şanzımandan oldukça oldukça rahatsız edici sesler geliyor.vites degişimlerinde ve gaza basıp bırakınca daha belirgin araç boşta iken bi ses yok...yalnız ısındıkça ses kesiliyor sonunda tamamen kesiliyor...usta şanzıman inecek başka yolu yok dedi bana güven vermedi açıkçası..

hocam bu bahsettiğiniz sorun kronik bir sorun. 5. vites dişlisinden geliyor. bende de aynısı var. havalar sıcakken ve araç ısınınca yapmıyor. ustama sübap ayarı için aracı vermiştim. işlerini bitirip aracı deneyelim diyerek yola çıktık o zaman söylemişti. 5. vites dişlisi diye. tamiri olsaydı ya da tekrar etmeyecek bir şey olsaydı yapalım derdi mutlaka...

sonradan hatırladım mesajı o yüzden düzenliyorum. önceden yağsız kalan şanzımandan dolayı olduğunu söylemişti sanki..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti murat öner » 14 Şub 2014, 09:20

o bahsettiginiz kronik sorun benim satmış oldugum favo da vardi motor sogukken olan ses debriyja basınca kesilen aracı oşekilde aldım dört sene kullandım 40 km yol yaptımm..bi sıkıntısını görmedim...o şekilde de sattım..alanı bilgilendirerek...bundaki ses daha farklı ...herif şanzıman yagına bile bakmadan hemen şanzıman indirme hevesinde...büyük ihtimal yag eksiktir...eklememimi yok sa yagı komple degiştirmelimiyim...tşkrlr....
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 14 Şub 2014, 11:34

murat öner yazdı:slmlr..96 felicia lx ..aracı yeni aldım...arac sogukken şanzımandan oldukça oldukça rahatsız edici sesler geliyor.vites degişimlerinde ve gaza basıp bırakınca daha belirgin araç boşta iken bi ses yok...yalnız ısındıkça ses kesiliyor sonunda tamamen kesiliyor...usta şanzıman inecek başka yolu yok dedi bana güven vermedi açıkçası..

Aracın Şanzuman Yağını 75w90 İle Değiştiriniz. Ses Kesilecektir.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti blauzahn » 14 Şub 2014, 12:14

hakan48 yazdı:

Aracın Şanzuman Yağını 75w90 İle Değiştiriniz. Ses Kesilecektir.

5. vites dişlisi için bir öneriniz var mı?
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti SKDFORMAN » 14 Şub 2014, 13:20

Şanzuman yağını eksik etmeyin hiç birşey olmaz. Ayrıca sanayideki yağ değişim yerlerinde şanzuman katkısı var. Ben eski arabamda kullanmıştım 20bin km ses kesilmişti. Sora tekrar başladı ama ben o sese alıştım sora. Zaten tehlike yaratacak bi durum diil. Çözümü ise çok maliyetli 5. vitesten ses geliyorsa örn. 5. vites dişlisi değişecek demektir. Fakat yarın 4. vites dişlisinden ses gelmeyeceğinin garantisi yok. En iyisi idare etmek bence :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti murat öner » 15 Şub 2014, 18:29

bugün şanjıman yagına baktık hemen hemen tam gibiydi ..yalnız alttan kaçak vardı inceden...hakan beyin tavsiye ettigi 75w90 yagla degiştirmek istedigimi soyledim..kesinlikle ben bu yagı koymam şanzımanı eline alırsın dedi...benimde kafam kariştı zaten yorgundum...böyle devam şimdilik...
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 15 Şub 2014, 18:58

murat öner yazdı:bugün şanjıman yagına baktık hemen hemen tam gibiydi ..yalnız alttan kaçak vardı inceden...hakan beyin tavsiye ettigi 75w90 yagla degiştirmek istedigimi soyledim..kesinlikle ben bu yagı koymam şanzımanı eline alırsın dedi...benimde kafam kariştı zaten yorgundum...böyle devam şimdilik...

Kusura Bakmayın Ama Onu Diyen Ustadan Bi Halt Olmaz.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti murat öner » 15 Şub 2014, 19:25

zaten bi halt degilde elimizde bi bu var burada...
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

İleti ertu2525 » 17 Şub 2014, 01:01

motor sogukken gelen ses debriyaj bilyasından kaynaklı olabilir aynı durum bende oluyordu debriyaj bilyasını değiştirdikten sonra kesildi sıkıntı kalmadı. Teşekkürler
ertu2525
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ertuğrul Çolak
Nereden: Erzurum
Arabanız: Skoda Felicia 1996 LX

İleti murat öner » 03 Mar 2014, 22:56

şanzıman sorunu çozuldu 10 tl ye daha dogusu sorun tahmın ettıgım gibi şanzımandan degil ustanın dedıgıne gore bılmem ne baglantısı gevsemıs...sıktım yagladım dedi....bır hafta oldu tık ses yok ..benim usta da illede şanzıman inecek başka yolu yok demişti halbuki.....kimseyen guvenmıycez anlasılan...
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir