muayeneye gideceğim sorularım var.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

muayeneye gideceğim sorularım var.

İleti focusrite » 16 Mar 2014, 14:21

arkadaşlar bu ay sonunda kısmetse muayeneye gideceğim. merak ettiklerim. ve aklıma takılanlar.

1. felicialarda arka emniyet kemeri ile ilgili bir sorun okudum, neye dikkat etmem lazım?. benim arka emniyet kemerleri koltuk kenarlarına sıkıştırılmış duruyor. daha tam detaylı incelemedim.

2. arka cam fıskiyesi ve silecek çalışmıyor bu hafif kusura mı girer?

3. ön sinyallerin camı beyaz, orjinalden mi bilmem ama benden önceki süper zekalar içinede beyaz sinyal alpulü takmışlar sinyaller beyaz beyaz yanıyor. bu bir sorun teşkil eder mi?

4. aracı aldığımda km saati 18bin küsür gösteriyordu, satın aldığım amcaya sorduğumda "orj kmsinin 148bin olduğu km panelini arızalı sanıp yanlışlıkla değiştirdiğini söyledi". bu muayenede bir sorun çıkartır mı?

dizel bir araçta başka nelere dikkat etmeliyim geri kalan herşeyi orjinal..

focusrite
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: felicia 1.9d glx combi

İleti İstop » 16 Mar 2014, 15:49

hocam kolay gelsın bıldıgım kadarıyla arka sıleceklerın olmaması yada sıkıntılı olması agır kusura gırıyor.sanırsam aydınlatma ve sınyallerde aynı sekılde agır kusura sebeb olan etkenler. km sayacına gelınce pek fıkrım yok lakın aracı satarken yada alırken oynanmıs dıye dava acanı bılıyorum. umarım ısınıze yarar bılgılendırme vermısımdır egzoz emısyonu,saglık cantası , yangın sondurme tupu, krıko ,yedek lastık vesaıre muayenede ozellıkle bakılıyo. anlıycagın bastan asagı guzel bı elden gecır muayeneden once nacızane bıldıklerımı aktardım. muayene sonuclarınızı dıkkat etmemız gerekenlerı muayeneden sonra burda paylasırsanız cok ısımıze yarar lutfen unutmayın paylasmayı
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti KorsanKedi » 16 Mar 2014, 18:34

Emniyet kemerleri koltuğun üstünde ve olacak ve takılıp sökülebilecek. Ağır kusur olabilir.

Fıskiye çalışmasada silecek kolu çalışır durumda olmalı, çalışmıyors ise ağır kusur. Önceki aracım Lada ile gitmiştim, su atmıyordu ama silecek çalışıyordu, hafif kusur yazdı.

Ön sinyal ampullerini renkli olanlardan al ve kendin değiştir, garanti olsun.

KM saatine bir şey diyeceklerini sanmam.

Arkadaşın dediği gibi, gidip geldiğinde olan biteni buraya yazın, bilgi olsun.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: İlhan Alan
Nereden: Bursa
Arabanız: Punto Evo 1.4 2012

İleti focusrite » 16 Mar 2014, 20:39

tamamdır öyle yaparım teşekkür ederim. :)
focusrite
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa
Arabanız: felicia 1.9d glx combi

İleti INFERNO » 17 Mar 2014, 13:18

DİĞER ARKADAŞLARIN VERDİĞİ CEVAPLARA KATILIYORUM. ÖN VE ARKA EMNİYET KEMERLERİ RAHAT BİR ŞEKİLDE KULLANIMA HAZIR OLACAK. ARKA SİLECEK ARIZASI AĞIR KUSUR..! MUTLAKA YAPILMALI. AYNI ŞEKİLDE SİNYALLER DE AĞIR KUSUR UNSURU TEŞKİL EDECEK VE SİZİ GERİ GÖNDERECEKLER. BUNLARIN İCABINA BAKMADAN GİTMEYİN..
INFERNO
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YAVUZ
Arabanız: OCTAVİA AMB. 1.4 TSI

İleti furunotr » 17 Mar 2014, 21:19

Peki ruhsatta araç için 4 kişiliktir yazıyor; ancak araçta 5 kişilik emniyet kemeri var; bunu muayenede problem olarak yaşayan oldu mu acaba??? Bazan geri döndürülenler ve ruhsatı 5 kişilik yaptıranlar varmış diye duydum...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti SKDFORMAN » 17 Mar 2014, 23:45

Haluk kardeşim, gördüğüm kadarıyla İstanbulda ikamet ediyorsunuz. Gönlünüzü ferah tutun, O kadar fazla incelemiyorlar. Ufak tefek bi kaç kusuru geçirirler.
1- aracınız 4 kişilik yazıyor, 5 kişilik yaptır die geri göndermezler. Yok böle bişi.
2- arka emniyet kemerler hatırladığım kadarıyla 96 model üstü için bakılıyor. 96 model altı araçlarda arka emniyet kemerlerine bakılmıyor. Sizin arka emniyet kemerleri yerindeyse kontrol bile edeceklerini sanmıyorum. belki aklına gelirse bi bakarlar varmı die.
3-Sinyal lambalarına eski aracımda beyaz diye bunları değiştir demişlerdi. Bende ampulleri 1 tl ye sarı oje alıp hemen boyamıştım. Öneririm.
4-Arka sileceğe gelince benim şimdiki formanda arka sileceği komple iptal etmişler yani hiç yok siz düşünün. Muayene kağadında ismi bile geçmio siz düşünün. Ön sileceklere ve fiskiyeye şiddetle bakarlar ama arkaları bilemiyorum.
5-km saatin değişmişse problem çıkabilirmi bilmiyorum. Çünkü muayene kaadında muayeneye girdiğin tarihteki yani 2 sene önceki km yazıyolar. Şimdiki düşük çıkarsa kayıtlarda bi problem olabilir belki.

Sonuç olarak içinizi ferah tutun. Ehvam ve panik yapmayın. Bence büyük bi problem çıkmaz.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti Hun » 21 Mar 2014, 00:12

Muayne alanına göre sırayla 4 er 4 er (sayısını unuttum) alıyorlar o sırada anons yaptılar emniyet kemerlerini (ön arka) takılı konuma getirin diye. bunun haricinde arabayı kontrol eden adam şöyle bi baktı arabaya binerken,eliyle çekiştirmedi bile kemerleri. Arka silecek konusunda ise benim sıkıntım yoktu ama su atmasını çalışmasını kontrol ediyor. Efsanemi bilmiyorum ama sileceği çalışmayanlar komple sileceği söküp gidiyorlarmış muayneye :) bence onun yerine 25 - 30 liraya (2013 yılı) baktır motoruna. (yenisi pahalı) daha iyi.
sinyal konusunda ise çok hassaslar rengini bilemem ama çalışmazsa ağır kusur olur geçmez araba vizeden.

bunun haricinde far ayarına (ayarsızlığına) sis farının Güçlülüğüne veya zayıflığına ve lpg li ise ön veya arka camda lpg yapışkanının olmamasına HAFİF kusur yazıyorlar. Tecrübe ile sabit.

Umarım bilgiler işe yarar.
Kullanıcı avatarı
Hun
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre KAYA
Nereden: Konya
Arabanız: Felicia 1,3 GLXi

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir