Direksiyonda hissettiğim ses

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Direksiyonda hissettiğim ses

İleti blauzahn » 17 Mar 2014, 17:10

Arkadaşlar merhaba, direksiyonda düşük hızlarda ve park halindeyken hissettiğim bir ses var. Direksiyon tam düz iken hafif sağ sol yapınca ve düşük hızlarda seyredersen genelde hafif sağa kırıp toparlayınca hissediyorum bu sesi. 40-50 km üzerindeyken hissetmiyorum, belki motor sesinden dolayı da duymuyor olabilirim. Sıkıntı nerede olabilir acaba, masrafım ne olur, bir el atabilir misiniz?

blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti SKDFORMAN » 17 Mar 2014, 23:12

Kardeşim, nası bir sesten bahsettiğini anlayamadık. Vıcı vıcı öten bir sesmi, küt küt vuran bir sesmi, uğultu şeklinde gelen bir sesmi.
Park halinde dediğine göre küt küt diye bir sesten bahsettiğini düşünüyorum. Bu ses genelde rotil denen parçalardan gelir Müsait bir zamanında lastiği söküp park halindeylen bi kontrol et. Rotil pek pahalı bişi diil 10-15 tl bişi, işçilikte o civarda tutar eğer rotilse sorun.
Benim araçta giderken sağ tekerden vıcı vıcı vıcı die ses yapıo bazen. Lastiği söktüm baktım. O şekilde çalıştırdım ve döndürdüm tekeri ses yoktu. Rulmandan şüphelendim ama uğultu yok. Galiba balatalardan. Bazen kesilio bazen ötüo.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti blauzahn » 18 Mar 2014, 00:11

Kardeşim verdiğin cevap için teşekkür ederim, ses küt küt vuruntu şeklinde bir ses. Yani direksiyon tam düz iken çok hafif sağ sol yapınca küt küt sesini yaptığım hareket ile paralel şekilde hissediyorum. Düşük hızlarda da aynı şekilde hissediyorum yalnız yüksek hızda o hareketi yapamadığım için anlayamıyorum, yalnızca sollamalarda direksiyonu çeviriyorum yüksek hızda onda da hissetmiyorum. En güzeli bir rot-balansçıya gitmek olacak sanırım.

Bu durumda güvenlik açısından bir sorunum olur mu? Biliyorsun yağ değişimi vs. yaklaşıyor benim, kışlıkları sökme zamanı geldi sayılır hepsini bir halledeyim istiyorum. Şu sıralar zaman çok önemli benim için...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Ömer Fatin » 18 Mar 2014, 09:20

Aracın motor takozlarını bi kontrol edin/ettirin.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti blauzahn » 18 Mar 2014, 09:24

Ömer Fatin yazdı:Aracın motor takozlarını bi kontrol edin/ettirin.

Motor takozlarıyla ilgisini anlayamadım, açıklayabilir misiniz? Yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 18 Mar 2014, 12:51

park halindeyken geldiğini söylediğiniz ve tahmini ses tekerlerden geldiğini düşünürsek motor takozlarından gelme ihtimali oldukça düşük. Kışlık-yazlık lastik değişimi yaptıracakmışsınız malum. O zaman rot-balansçı zaten söyler sorunu.
Tehlike yaratırmı demişsiniz. Onun için net birşey söylemek zor. Çünkü sesin nereden geldiğini bilmiyoruz. Eğerki rotillerden geliyorsa kısa vadede tehlike yaratmaz ama ilerde yerinden cıkma kırılma, hatta eğilme gibi bir durum olur. O zaman tehlike yaratır.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti blauzahn » 18 Mar 2014, 14:11

kkkk945 yazdı:park halindeyken geldiğini söylediğiniz ve tahmini ses tekerlerden geldiğini düşünürsek motor takozlarından gelme ihtimali oldukça düşük. Kışlık-yazlık lastik değişimi yaptıracakmışsınız malum. O zaman rot-balansçı zaten söyler sorunu.
Tehlike yaratırmı demişsiniz. Onun için net birşey söylemek zor. Çünkü sesin nereden geldiğini bilmiyoruz. Eğerki rotillerden geliyorsa kısa vadede tehlike yaratmaz ama ilerde yerinden cıkma kırılma, hatta eğilme gibi bir durum olur. O zaman tehlike yaratır.

Kardeşim teşekkür ederim. Lastik değişimi yaptığım yer inşallah arızayı düzgün tespit eder edemezse ustanın kendi rot balansçısına gider kontrol ettiririm. Sonra mecburen ustama gideceğim (malum yere :) ) haliyle yağı vs. orada hallederim artık... Motor takozundan şüphelendiğim başka bir ses var onun için ona da baktıracaktım zaten :D
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 31 Mar 2014, 16:54

Eveeet bugün lastik değişimine gittim. Lastikçim abi biz arıza tespiti yapamayız rotçulara bir bak istersen dediler ben de haliyle önce ustama gittim. Ustam baya uğraştı sesi bulabilmek için, en sonunda direksiyon kutusunda karar kıldı. :( Haliyle moraller sıfıra düştü... Üzerindeki de yeni değişmiş muhtemelen ama çin malı olsa gerek dedi. Bu durumda ne tavsiye edersiniz? Sismak marka öneren bir başka ustam var.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti foton » 19 Nis 2014, 23:44

bence hic ugrasma benimkindende geliyo direksiyonu cevirdiginde motorun aktardigi gucun akslardaaki etkisinden tabi tekerler dönuk oldugu icin sarsinti yapiyo direksiyon kutusuna bosuna masraf yapma sakin bu ustalarin en kolay kacis yolu onu degistir bunu degistir birde bijonlari sikistir gevsemis olabilir
foton
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: emre sarıçağ
Nereden: İzmir
Arabanız: felicia

İleti blauzahn » 19 Nis 2014, 23:53

Cevabınız için teşekkür ederim. Bijonlardan olduğunu zannetmiyorum çünkü lastikleri yeni değiştirdim. Öncesi de sonrası da aynı. Aracı lifte aldık sesi iyice dinledik direksiyon kutusundan geliyordu. Yalnız sonrasında yeni gelişmeler oldu. Eski sahibi ile görüştüm ben 3 sene bu şekilde kullandım sonra değiştirdim bilgisini verdi. Yalnız değiştirmesinin üstünden 1 yıl kadar geçmiş. Sanırım kutunun arıza vermesine ben neden oldum. Bizim garajdan çıkarken direksiyonu sona dayıyorum mecburen tek hamlede çıkabilmek için. Artık bu şekilde yapmıyorum iki hamlede çıkıyorum. İkinci gelişme ise benim direksiyon kutum Sismak marka. Fabrikası ile görüştüm gönderin garantiye tabi işlem yapalım dediler ama bu sefer de aracın kutusuz halde sanayide yatması gerekiyor. Bu şimdilik bana ters olduğundan ve aracın eski sahibi ile yaptığım görüşmeden sonra aracı bu şekilde kullanıyorum. Hiç bir sorun çıkarmadı şükür...

Bu arada ustam direksiyonda boşluk olduğunu söylemişti ama direksiyonum neredeyse milimetrik bir harekete bile cevap veriyor. Bir ara düzgün bir rot balansçıya rastlarsam tam arıza tespiti yaptırmayı düşünüyorum. O zamana kadarda böyle devam etmeyi düşünüyorum...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mustklc » 20 Nis 2014, 09:24

garantisi varsa sokturmeye deger bence. zira sanayide kutu tamir eden usta bulmak zor. olanlar da cok para aliyor.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti blauzahn » 20 Nis 2014, 11:11

Garanti konusunda fabrika iyimser yaklaştı. Şöyle ki; faturasının olmadığını üstüne basarak söyledim. Kendileri önemli değil biz yinede üretim tarihi serinoya bakarak işlem yapabiliriz dediler. Lakin o parçayı zaten göndermenin maliyeti ve garanti kapsamına alınıp alınmayacağı belli olmadığından dolayı ben sıcak bakamıyorum. Üzerinde bulunan sismak marka ve sıfır garantilisi de 150 lira olduğundan dolayı şimdilik bekletiyorum. Bir de arızanın %100 direksiyon kutusundan gelip gelmediğini de tespit ettirmem icap ediyor. Şu sıralar üzerimdeki tembellik geçinceye kadar maalesef böyle kalacak :(
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir