Konya'da Servis Tavsiyeleriniz - Motor Yaptırmak

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Konya'da Servis Tavsiyeleriniz - Motor Yaptırmak

İleti serenas » 13 Haz 2014, 06:49

96 model 240.000 km. Felicia LX sahibiyim. Araç 4 senedir bende. Yağ değişimlerine dikkat ettim yaz kış antifirizli kullandım. İlk 2,5 sene götürdüğüm Skoda olmayan özel servis 20-50 motor yağı kullanıyordu. Sebebini sorduğumda 10-40 yağ kullanırsak araba yağı yakar diyordu. Sonra servisi değiştirip Skodacı servise geçtik. Servis 10-40 yağ kullanıyor ve bu güne kadar geldik.

Ancak havalar ısınmasıyla yağ eksiltme fazlalaştı. Su eksiltmesi yok denecek kadar. Araç ayda 1500 kilometre yol yapıyor. Seyir halinde değil ama durduktan sonra fan açmakta. Hararet müşürü çalışmıyor. Orjinalini bulamıyorum, yan sanayisi müşürler hiç çalışmıyor. İki haftada neredeyse 1 litre yağ yok oluyor. Araç motor sıcakken bir süre yüksek devirli kullanıp durduktan sonra rolantide yağ lambası işaret veriyor. Yağ filtresi ve yağı yeni değişti. Yağ pompasında herhangi bir sorun olmadığı söylenmekte. Motor biraz da gürültülü çalışmaya başladı. Usta motor yaptırmam gerektiğini söylüyor. En az 1800 TL masraf ve sonrası için hiçbir garanti vermiyor. Ben nasıl motor yaptırayım ki bunlara?

Yaptığı işin sorumluluğunu alabilecek bilgili, dürüst ve sorumluluk sahibi bir servise ihtiyacım var. Çalışmayan hararet müşürü sorununu düzeltecek, aracı alacak, bakacak, inceleyecek, yapılacak ne varsa tek tek belirleyecek, makul bir işçilik ekleyip bir sürede bana teslim edecek. Konya'da aracına motor yaptırıp memnun kalan, servis tavsiyesi olan arkadaşlar var mı, önerileriniz nelerdir..

serenas
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: Skoda Fabia 1.2

İleti amaninmb » 13 Haz 2014, 10:09

Karatay Sanayinde Akay Oto Tamirhanesi var. Sevdiğim ve sağolsun fazla işcilik almayan birisi. Tavsiye ederim.

Çelik Sk 1-11, Fatih Mh., Konya, Türkiye

https://www.google.com/maps/place/%C3%8 ... 8c4a3d91b6
Kullanıcı avatarı
amaninmb
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet
Nereden: Konya
Arabanız: 93 Favo Prima - 94 Favo GLX - 98 Felicia glxi

İleti sainz » 13 Haz 2014, 12:36

Anladığım kadarıyla aracınız karbüratörlü.
Eğer öyleyse yağı 20-50 olmalı zira Favorit' le aynı motordur ve 10-40 konulduğunda çalışma toleransları fazla olduğu için ve 10-40 da ince geldiği için eksiltir.
Ancak yine de işini iyi yapan bir ustayla görüşüp motor yaptırıp yaptırmamaya karar vermek en sağlıklısı olacaktır. Motor yapılırken herşeyi -torklamaları vs.- olması gerektiği gibi yapılırsa neden sorun yaşansın ki tekrar motorda, onu da ayrıca anlayamadım.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti İstop » 13 Haz 2014, 13:01

gecmıs olsun sana usta tavsıye edemıycem lakın edındıgım tecrubelere dayanarak bı uyarıda bulunabılırım arkadas karatay sanayı demıs su alısverıs merkezının karsısındakı sanayı adı aklıma gelmıyo hah kent plazanın karsındakı sanayı bolgesınde yaptırmaya ugrasma masrafın cok olur ıyıce bı arastır yanlıs hatırlamıyosam konyada benım bıldıgım 2 tane skoda servısı var sen yınede herkesı bı dolas fıyat al ıscılık garantısı al konyada malum esnaf öpme meraklısı oyle bırıne denk gelme sakın hem parana hem arabana yazık olur ugrasır durursun kolay gelsın
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti felicia_3437 » 15 Haz 2014, 08:09

arkadaşım eski ustan doğru olan yağı kulanıyormuş senın aacın yenı nesıl mutor mu 10 40 ince yağ koyuyorsun onu yakması gayet normaldir bızım aracların motor yağı yazın 20 50 kışın sana kalmış 15 40 olur dağa aşahıya ınersen yakar ister sen 0 30 koy kontaha baz bır 100 metre gıt yatak sarsın aracın benzın nıyetıne yakar bu araclar 10 40 yapmayın
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti ahmetim85 » 15 Haz 2014, 21:36

serenas yazdı:96 model 240.000 km. Felicia LX sahibiyim. Araç 4 senedir bende. Yağ değişimlerine dikkat ettim yaz kış antifirizli kullandım. İlk 2,5 sene götürdüğüm Skoda olmayan özel servis 20-50 motor yağı kullanıyordu. Sebebini sorduğumda 10-40 yağ kullanırsak araba yağı yakar diyordu. Sonra servisi değiştirip Skodacı servise geçtik. Servis 10-40 yağ kullanıyor ve bu güne kadar geldik.

Ancak havalar ısınmasıyla yağ eksiltme fazlalaştı. Su eksiltmesi yok denecek kadar. Araç ayda 1500 kilometre yol yapıyor. Seyir halinde değil ama durduktan sonra fan açmakta. Hararet müşürü çalışmıyor. Orjinalini bulamıyorum, yan sanayisi müşürler hiç çalışmıyor. İki haftada neredeyse 1 litre yağ yok oluyor. Araç motor sıcakken bir süre yüksek devirli kullanıp durduktan sonra rolantide yağ lambası işaret veriyor. Yağ filtresi ve yağı yeni değişti. Yağ pompasında herhangi bir sorun olmadığı söylenmekte. Motor biraz da gürültülü çalışmaya başladı. Usta motor yaptırmam gerektiğini söylüyor. En az 1800 TL masraf ve sonrası için hiçbir garanti vermiyor. Ben nasıl motor yaptırayım ki bunlara?

Yaptığı işin sorumluluğunu alabilecek bilgili, dürüst ve sorumluluk sahibi bir servise ihtiyacım var. Çalışmayan hararet müşürü sorununu düzeltecek, aracı alacak, bakacak, inceleyecek, yapılacak ne varsa tek tek belirleyecek, makul bir işçilik ekleyip bir sürede bana teslim edecek. Konya'da aracına motor yaptırıp memnun kalan, servis tavsiyesi olan arkadaşlar var mı, önerileriniz nelerdir..
yaklaşık 10 yıl lpgli tofaş gurubu ve tampra kullandım buzamana kadar değişimlerim 20/50 oldu
Kullanıcı avatarı
ahmetim85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet sonkur
Nereden: İzmir
Arabanız: doğan sl

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir