Çözülemeyen Ses Problemi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Çözülemeyen Ses Problemi

İleti hakan1284 » 11 Ağu 2014, 16:40

Merhaba arkadaşlar.
Sitede bir takım aramalar yaptım fakat benzer şikayete rastgelemedim.
Favorit'i satıp bende Felicia Glx i 99 e geçiş yaptım. bir skoda sever olarak:)

Aracımdaki bir çok sıkıntıya çözüm getirebildik.
Fakat ön sağ'dan bazı hamlelerde çok kötü bir seferlik bir garç diye bir sürtünme sesi geliyor.
Usta ile 1 gün uğraştık.
Salıncaklar salıncak takozları burçlar aks başları hepsini değiştirdik hatta kamber kaster ayarına kadar girdik.
En son amortisör üst takozlarıda değişti. Fakat ses kesilmedi.
Sesi şöyle tarif ediyim bir kere ileri hafif dönüp giderken garç ediyor bir şey yerleşiyor birdaha ileri giderken o ses çıkmıyor.
Sonra park ederken geri vitese takıp manevra yapınca gene aynı ses çıkıyor. ve birdaha geri giderken çıkmıyor.
İleri geri yapınca bariz ortaya çıkıyor.
çok Hafif tatlıca manevra yapınca ses çıkmıyor.
Tahminleriniz üzerine cevaplarını esirgemeyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

hakan1284
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan AKIN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Glxi '99 Favo 93

İleti sanandreas » 11 Ağu 2014, 23:19

Motor takozundan olabilir kontrol edildimi acaba?
Kullanıcı avatarı
sanandreas
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia 1.4 16v

İleti hakan1284 » 12 Ağu 2014, 09:44

sanandreas yazdı:Motor takozundan olabilir kontrol edildimi acaba?

Şanzıman tarafındaki değişmişti, diğerinide kontrol ettireceğim.
hakan1284
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan1284 » 17 Ağu 2014, 00:17

Takozları kontrol etmeme rağmen bir sorun çıkmadı.
Garç diye bahsettiğim ses bir kırılma sesi gibi çok sert bi şekilde çıkıyor bazen. Sesin en çok çıktığı zaman 2 araç arasına park ederken ileri geri dönüşlü manevralarda oluşuyorr. Bir çok kişi mekanik olarak birşey göremiyor. bu şekilde kullanmak çok sinir bozucu.
hakan1284
CLASSIC
CLASSIC

İleti enesfrkn » 01 Eyl 2014, 15:32

abi benim feliciada seninkine benzer bir ses var keskin bir dönüş yaparken ve özellikle 1.vitesten 2 ye atarken hafif sarsıldığında araç garç gurç diye sesler geliyor konuyu takip ediyorum inşallah bir neticeyle sonuçlanır
enesfrkn
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Felicia 1.3 MPI

İleti hakan1284 » 02 Eyl 2014, 21:45

enesfrkn yazdı:abi benim feliciada seninkine benzer bir ses var keskin bir dönüş yaparken ve özellikle 1.vitesten 2 ye atarken hafif sarsıldığında araç garç gurç diye sesler geliyor konuyu takip ediyorum inşallah bir neticeyle sonuçlanır

İnan çözdürmeye çalışana kadar yoruldum ön takımla alakalı değiştirmediğimiz kalmadı. işinin ehli bir ön düzenciye veya rotçuya gösteceğim uygun bir zamanımda.

Benim kinin sesi bir tek ileri gidip geri gelirken ki manevralarda çıkıyor. veya tam tersi (direksiyon hafif dönük) özellik ile park ederken garç gurç .veya çok sert fren yapılırsa.. ama ses çok sert şekilde çıkıyor.
hakan1284
CLASSIC
CLASSIC

İleti enesfrkn » 03 Eyl 2014, 14:05

İnşallah en yakın zamanda çözüme kavuşur ve bunuda bizle paylaşırsın abi ne kadar tutduğunuda yazarsan memnun olurum
enesfrkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 05 Eyl 2014, 21:13

slm bazen bendede oluyordu o tarz ses ilk olarak devır dayımla şazenın arasına kavucuk bır hortum bağlayın önerim ikinci olarakta aracınızın tıravez bahlantısında kırık catlak olabılır aracı lifte kaldırın güzelce konturol edin eminimki pütürün alt tarafında bıryerınde catlama vardır bunuda zor yaptırısınız
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti enesfrkn » 06 Eyl 2014, 15:59

felicia_3437 yazdı:slm bazen bendede oluyordu o tarz ses ilk olarak devır dayımla şazenın arasına kavucuk bır hortum bağlayın önerim ikinci olarakta aracınızın tıravez bahlantısında kırık catlak olabılır aracı lifte kaldırın güzelce konturol edin eminimki pütürün alt tarafında bıryerınde catlama vardır bunuda zor yaptırısınız

cevabın için sagol abi inşallah öyle birşey değildir :) en yakın zamanda bir bakıma sokmak lazım
enesfrkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 08 Eyl 2014, 23:05

Sağ yada sol dış aksın birinde sorun çıkacak muhtemelen

tam sağ yada sola kırarak haraket etmeye çalışın ileri yada geri bir şekilde o ses gelecektir.

seri olarak tak tak tak şeklinde geldiği araçlar kullandım.

uğraşırız ederiz ustam vakit ayırır derseniz dış aks lalelerinin ikisinide söküp içindeki kafes ve bilyaları dağıtıp temizleyin. hiçbir gres kalıntısı kalmayana kadar. takarkende solu sağa sağı sola takarsanız hiç aşınmamış taraflarını kullanmaya başlarsınız güzel olur.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakan1284 » 09 Eyl 2014, 11:38

AhmetH yazdı:Sağ yada sol dış aksın birinde sorun çıkacak muhtemelen

tam sağ yada sola kırarak haraket etmeye çalışın ileri yada geri bir şekilde o ses gelecektir.

seri olarak tak tak tak şeklinde geldiği araçlar kullandım.

uğraşırız ederiz ustam vakit ayırır derseniz dış aks lalelerinin ikisinide söküp içindeki kafes ve bilyaları dağıtıp temizleyin. hiçbir gres kalıntısı kalmayana kadar. takarkende solu sağa sağı sola takarsanız hiç aşınmamış taraflarını kullanmaya başlarsınız güzel olur.

Hocam 2 tane dış aks' değiştirildi. çin malı takıldı gerçi.
aks sesinden biraz farklı bu. bir kere yapıyor sadece . örnek veriyim. direksiyon çeyrek tur dönük (sağ veya sol farketmiyor) olsun vites 1 de ileriye doğru kalkış yap tak bir ses geliyor. ve kesiliyor sonra durdun tekrar aynı şekilde kalkış yap bir daha çıkmıyor. tekrar çıkması için aracı Geri vitese alıyorsunnuz direksiyon örneğin gene çeyrek tur dönük araç geri geri gitmeye başladığı an tak bir yerleşme sesi gibi sert bir ses daha çıkıyor. ve gene kesiliyor.. hep düz gidersem yada hep geri gidersem ses yok :) ne zaman bi ileri bi geri ( tekerler hafifde olsa dönük olcak) çat bir kere ses geliyor ve duruyor . birşeyler yerşeşip oturuyor ama nedir bulamadık herşeyide sıktık.. istanbul anadolu yakasındayım .iyi bir ön düzen rotçuya götüreceğim. fırsatım olduğunda.
hakan1284
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 10 Eyl 2014, 01:07

Hocam ozaman bir diğer ihtimal (başıma gelenlerden konuşuyorum)

tekerlek göbek somunu

onu sağlı sollu kontrol etmenizi öneririm. genelde havalı tabanca ile sıkıldığından hele bide toz kum pislik varsa azda olsa boşluk yapınca anlattığınıza benzeyen ses yapabiliyor
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakan1284 » 21 Eyl 2014, 21:31

Bugün bir ustaya daha gittim. Gene kotrol ederek oda tekerlek göbek somunundan şüphelendi fakat hayvanca sıkmasına rağmen genede düzelmedi. mekanik olarak herşey düzgün deniyor. Bir şey daha farkettim sağ da biri oturuyorken sağ da yolcu olduğunda ses daha az çıkıyor. Ben sağda oturup usta aracı test ederken ses azaldı galiba dedi bende sanki evet dedim. ama dükkandan tek başıma geri geri çıkarken çat diye by by selamı verdik ustaya :)
Tam olarak hangi koşullar altında çıkarttığını keşfedersem belki sonuca ulaşmak daha hızlı olacak. Yapabilcek şeyler olarak şaşe de gizli bir çatlak veya rotiller bağlantı noktalarında bir problem olabileceğini bakılması gerektiğini söyledi. Ama o ağırlık mevzusundan dolayı şüphelerim helezon dan yana ya yaklaştı. sanırım kesilmiş helezonlar aracın önü arkaya göre daha yakın. biraz önden basık duruyor araç. bir daha ki testlerimde kaputu açıp araç giderken üzerine oturmayı düşünüyorum artık. yada ön düzene kör noktasız kamera bağlayacağım :D kendim bulcam bu gidişte. Fakat bakan ustalar sesi duyduğunda bu sadece ses yapar herhangi bir başka rahatsızlık vermez diyorlar. . Bi ara videoya çekip sizlerede dinletmek isterim. Gelişme oldukça çözülünceye kadar yazmaya devam. :)
hakan1284
CLASSIC
CLASSIC

İleti DEDİM » 22 Eyl 2014, 08:43

hiç direksiyon kutusuna baktırmak aklına geldimi.o ses bende de var aracım 135 L saga manevra yaparken hiç bir ses yok ama sola manevra yaparken gırç diye bir ses geliyor başkada olmuyor bu ses düz yolda giderken saga yada sola virajlı yollarda virajlar çok kıvrımlı ise yine aynı sesi alıyorum.bir tek direksiyon kutunuz kalmış baktırmadıgınız baktırın istersenız
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HASAN KIRAÇ
Arabanız: favorit 135 L

İleti hakan1284 » 22 Eyl 2014, 10:11

DEDİM yazdı:hiç direksiyon kutusuna baktırmak aklına geldimi.o ses bende de var aracım 135 L saga manevra yaparken hiç bir ses yok ama sola manevra yaparken gırç diye bir ses geliyor başkada olmuyor bu ses düz yolda giderken saga yada sola virajlı yollarda virajlar çok kıvrımlı ise yine aynı sesi alıyorum.bir tek direksiyon kutunuz kalmış baktırmadıgınız baktırın istersenız

Benim sıkıntım bir tek ilk kalkış anında Aynı usta direksiyon kutusunun körüklerini değiştirdi. olsaydı söylerdi diye tahmin ediyorum.
Ama genede kontrol ettireceğim.
hakan1284
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan1284 » 15 Kas 2014, 16:30

Arkadaşlar bugün sorun çözüldü. şu an için ses mes kalmadı.
Yapılan işlem. Ön tekerlek göbeğinin ordaki rulman değiştirildi. bilya sesi fln yoktu gerçi.
usta boşluk yapmış biraz dedi.
hakan1284
CLASSIC
CLASSIC

İleti arif1226 » 16 Kas 2014, 07:42

Hakan kardeşim pendik velibabada osman usta var oraya git allahin izniyle sorununu yarim saatte çözecektir araci kaldirin lifte abi kontak acil veya araç calisir olsun lastikleri direksiyonu çevirir gibi çevirip ileri geri yapin ayni sorunu sesi göreceksiniz fazla uzağa gitmeye gerek yok aks komple değişirse sorun çözülecek emin ol ustalariniz sad ce dış aks değiştirdi bundan dolayi sorunu cozemiyosunuz bence
arif1226
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ARİF ÇETİN
Arabanız: FELİCİA

İleti hakan1284 » 16 Kas 2014, 11:55

Eyvallah sağolasın da sorunum çözüldü , çözüm yolunuda bundan önceki son mesajımda konuyu takip edenler için belirttim.. tşk.
hakan1284
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir