felicia hararet sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

felicia hararet sorunu

İleti murat öner » 04 Eyl 2014, 14:47

slmlr..96 model felıcıa karburotorlu arac sahıbıyım...aracta radyator hortumlar metal boru dahıl hepsı yenı degıstı en son 74 luk termostat taktım..contada en ufak sorun yok.. damla su eksıltme yok devırdaım yenı su dolasımı gayet ıyı suyu tertemız..orjınal davlımbazlı kendı fanı var 82 68 fan musuru elle de nanuel kumandalı...gelgelelim hararetten cıldacagım..en ufak rampada 4.vıteste bıle 110 a dayanıyor..fan yetısmıyor..tabıkı bende 110 gormeden duruyorum..en son bu sekılde durdum kaputu actım suda kaynama falan yoktu..tek yapmadıgım fanı degısmek oldu bı o kaldı..en son conta degısımını yapan usta motorun gayet ıyı oldugunu soyledi bu arada eskı sahıbı ust kapagıda degıstırmıs..aracta baska en ufak sıkıntı yok..bı tonda masraf yaptım..yoksa hemen satacaktım o derece sıktı...son yapacagım fanıda degısmek..oncekı favorıtımde tofas fanı vardı 82 lıkte termostat oldugu halde en ufak bır sıkıntı yasamadım.buna uygun bır fan tavsiyesı ıstıyorum..

murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti sainz » 04 Eyl 2014, 14:53

Favorit aracınızda da rampa çıkarken veya dur-kalk trafikte hararet yükselmez miydi?
Karbüratörlü serilerde elektronik kontrol olmadığı için motorun rampa, sıkışık trafik, ...vs. gibi zorlanma anlarında hararetin dalgalanması normal. Ancak hararetin hemen 110°C seviyesine gelmesi de çok normal değil tabii ki.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti murat öner » 04 Eyl 2014, 15:00

yukselırdı ..ama fan devreye gırınce anında rahatlardı tofas fanı vardı onda aldıgımda ..uc sene kullandım..hararetle ılgılı hıc sorun yasamadım..
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat öner » 04 Eyl 2014, 15:06

bunda yol duzse fan devreye gırınce hararet rahat dusuyo..ama rampa ıse 4. vıtes dahıl..bıraz ısı sasabıt kalıyo sonra agır agır yukselıyor hararet hemen degıl fanın yetısmedıgını hıssedıyorum..kendımce
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 04 Eyl 2014, 20:04

murat öner yazdı:slmlr..96 model felıcıa karburotorlu arac sahıbıyım...aracta radyator hortumlar metal boru dahıl hepsı yenı degıstı en son 74 luk termostat taktım..contada en ufak sorun yok.. damla su eksıltme yok devırdaım yenı su dolasımı gayet ıyı suyu tertemız..orjınal davlımbazlı kendı fanı var 82 68 fan musuru elle de nanuel kumandalı...gelgelelim hararetten cıldacagım..en ufak rampada 4.vıteste bıle 110 a dayanıyor..fan yetısmıyor..tabıkı bende 110 gormeden duruyorum..en son bu sekılde durdum kaputu actım suda kaynama falan yoktu..tek yapmadıgım fanı degısmek oldu bı o kaldı..en son conta degısımını yapan usta motorun gayet ıyı oldugunu soyledi bu arada eskı sahıbı ust kapagıda degıstırmıs..aracta baska en ufak sıkıntı yok..bı tonda masraf yaptım..yoksa hemen satacaktım o derece sıktı...son yapacagım fanıda degısmek..oncekı favorıtımde tofas fanı vardı 82 lıkte termostat oldugu halde en ufak bır sıkıntı yasamadım.buna uygun bır fan tavsiyesı ıstıyorum..

Aynı termostat aynı fan müşürü. malum havalarda çok sıcak. Fan devamlı çalışmasına rağmen yokuşlarda yetersiz kalıyor ve hararet hareketleniyor. Ama bilinçli kullanımda, arada bi dinlendirince sorun yaratmıyo. Ama uzun yolda sıkıntı olur. Tofaş fanı öneririm 50tl bişi, bildiğim kadarıylada uyduruyorlar. Kesin çözüm radyatörü ve fanı daha büyükleriyle değiştirirsek 88C termostatla yaz kış sorunsuz kullanırız ve hararet dalgalanmasını minimize ederiz.
Birde su-antifiriz karışımının %50 olmasına dikkat ederseniz bi nebze bu dalgalanmanın önüne geçebilirsiniz.
Ben şahsen şehir içinde pek fazla problem yaşamıyorum. Ama ava felan gittiğimde 1.-2. viteste rampa tırmanmaya başlayınca hararet hareketleniyo. fan kesinlikle yetişmiyor. Arabanın suçu yok. soğuk iklim araçları bunlar. Kışın hiç problem olmuyor mesela. Biraz dikkatli olmak gerek hepsi bu.
Araba gibi araba. Ben çok memnunum. tek sorunu bu olsun...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 06 Eyl 2014, 21:53

bence sorunun tek cozumu celık sılındır celık radyator varsa tabı. ne yaparsak yapalım elde olmadan ıllakı bu hararet yukselıp dusuyo ve bu dandık krommu ne kullandılarsa yamulup bukuluyo sıcak soguk karısınca. valla cekısıde yakıtıda yasına ve motoruna gore super ama bu hararet korkusuyla emın surus yapamıyosun. ya bu toroslara hasta oluyorum gozumun onunde resmen maket araba gıbı bı torosun contası yapıldı taslama maslama yok elde zımpara :) takıldı yerlestırıldı yarım saat ızledım. arabayı bı calıstırdılar ses seda yok bızımkı bıraz hararet yapmaya gorsun. cıns araba cıns hararet cıns cıns surus keyfı
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti Ahmet BALKANCI » 06 Ekm 2014, 22:49

BENİM ARACIM 2000 MODEL SKODA FELİCİA 1.3 MPİ. BENZİNLİ.
1- YAZ-KIŞ CASTROL ORGANİK PEMBE ANTİFRİZ KULLANIYORUM
2- TERMOSTAT 80 DERECE.
3- FAN MÜŞÜRÜ TOFAŞ 92-87. (İTALYAN MALI 15 TL'YE ALDIM)
HARARET SORUNUM YOK. USTA DA DEĞİLİM. YANLIŞIM VARSA ARKADAŞLARIM MESAJ İLE BENİ UYARABİLİRLER. SAYGILAR SUNARIM.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti ismailaltun » 02 Kas 2014, 21:56

Silindir kapak contasında bulunan su kanallarını aracın motor blogundaki orjınal su kanallarının çapına açtırıp takarsanız hararet sorununuz ortadan kalkacaktır. Bu araçlar soğuk iklim araçları olduğundan kalorifer sisteminin randumanlı çalışması için motor bloğu üzerinde bulunan orjınal su kanallarının contadaki karşılıkları daraltılmış. Dediğim gibi contada bulunan su kanallarını blok üzerindeki orjınal kanal çaplarına açtırırsanız ustanıza contayı bu şekliyle taktığınızda hararet sorunu yaşamazsınız. Herkese arızasız keyifli sürüşler dilerim.
ismailaltun
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ismail altun
Nereden: Bilecik
Arabanız: felicia pick-up

İleti AhmetH » 02 Kas 2014, 22:05

radyatörün kendisini değiştirin
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti adembaba » 18 Oca 2015, 17:02

slm arkadaşlar bende 99 felicia var ama motor yag kapagını kaldırınca kapagın altında pamuklanma ve su damlacıkları olusuyor ustaya sordum skodaların genelınde var diyor nekadar dogru kafan rahat degil yardımcı olursanız sevınırım
adembaba
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: adembaba geniş
Nereden: İstanbul (And.)

İleti blauzahn » 18 Oca 2015, 17:40

Bu aylarda nemden kaynaklı buharlanma ve krem doku olabiliyor. Nem olmadığı dönemlerde olmaması gerekiyor. Sıcak yaz aylarında kapağın tamamen kuru olması gerekiyor.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti erdal63 » 20 Oca 2015, 09:52

Merhaba arkadaşlar bende de 1997 Felicia Glx var. Benim arabada hiçbir zaman hararet sorunu çıkmadı. Ama bende 72 derecelik termostat var. Termostat takayım derken adamlar bana 88'ik yerine 72'lik satmışlar. Araba hızlı giderken ısınma sorunu bazen yaşıoyorum ama hararet hiçmi hiç yükselmiyor. 90 dereceyi aştığını hiç görmedim.
erdal63
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erdal KARATAŞ
Nereden: Şanlıurfa
Arabanız: Felicia 1997 1.3 Glx

İleti murat öner » 22 Oca 2015, 20:50

slmlr...bıraz gec oldu ama...hararet sorunu yokmus...aslında..sadece musur...yanlıs gosterıyormus...ankaraya gıttıgımde mevlut ustadan bır tane orjınal cıkma tedarık edıp taktık...su an normal degerlerı neyse onu gosterıyor....bu arada...yazın radyator, hortum ,boru hepsini degişmiş olduk.. :) :) :)
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

İleti Ahmet BALKANCI » 23 Oca 2015, 23:32

FELİCİA ARAÇLARA OPAR FAN MÜŞÜRÜ OLUYOR. İTALYAN MALI 15 TL'YE ALDIM. 92- 87 'LİK. SORUN YOK.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti blauzahn » 24 Oca 2015, 00:00

Ahmet BALKANCI yazdı:FELİCİA ARAÇLARA OPAR FAN MÜŞÜRÜ OLUYOR. İTALYAN MALI 15 TL'YE ALDIM. 92- 87 'LİK. SORUN YOK.

Arkadaş sanırım hararet müşürünü değiştirmiş ama verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Bende de gösterge sıkıntısı var aracı aldığımdan bu yana yalnız mavi ve sarı bilezikli hangisini almak gerekli onu bilemiyorum.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir