Station Wagon Felicia 1.3 GLXi LPG Bilgi ve Fikir Alışverişi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Station Wagon Felicia 1.3 GLXi LPG Bilgi ve Fikir Alışverişi

İleti FeliciaGLXiSW » 06 Eyl 2014, 14:30

Merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim. Öncelikle herkese merhaba...

2013'ün Eylül ayında 13 bin liraya satın aldığımız 2001 model 77 bin km'de Station Wagon 1.3 GLXi yani MPi motorlu benzinli Felica'mızı 1 yıl boyunca, olduğu gibi benzinli kullandık. Çok ince hesaplama yapmadık ama rahatlıkla diyebilirim ki bu araç fabrika verilerinde (şehir içi 9,3 lt) olduğu gibi, şehir içinde 9-10 litreden az yakmıyor. Yani şimdiki benzin fiyatlarına (5,02 TL) göre konuşursak kilometrede 45-50 kuruş yakıyor şehir içinde.

Orijinalliğini bozmayalım, az biniyoruz derken 1 yıl içinde 9 bin km yapmışız. Varsayalım ki aracı satın aldığımızda hemen LPG taktırsaydık ve araç LPG ile kilometrede 25-30 kuruş yaksaydı, 1 yıl içinde aracın yakıtında 1800 lira tasarruf etmiş olacaktık.

Tabii ki bu bir varsayım, yani kağıt üzerinde böyle. Buraya başlık açmadan önce forumda okuduklarıma göre; forumdakilerden bazıları araçlarını LPG ile hiç sorunsuz kullandıklarını ve tasarruf ettiklerini söylerken, bazıları ise LPG ile yeterli tasarruf sağlayamadıklarını veya yakıttan elde ettikleri tasarrufu motor arızalarına harcadıklarını ifade ediyor.

Şimdi söyleyin a tecrübeli dostlar; ben ne yapayım?

- LPG taktırayım mı taktırmayayım mı? Taktırırsam hangi markayı taktırayım? Taktırmazsam bu haliyle çok yakıyor, aracı mı değiştireyim?

İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

FeliciaGLXiSW
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi Combi

İleti emre_tokay » 06 Eyl 2014, 14:44

Gecen gun aracim farkli sebeplerden dolayi arizalanmisti bi motor ustasi gelmisti bakmaya. Laf lafi acti yakita geldi. Ustanin soyledigi bu arabalarda ne yaparsan yap benzinde 40kr altina dusuremezsin dedi. Bende artik ugrasmayi biraktim. Lpg konusundada bizim arabalardan anlayan adam yok kime sorsam bu arabalar tek nokta enjeksyiyonlu lpg de randiman alamazsin filan dediler. Arabada zaten klima yok diye arabadan sogumustum bu yakit olayi da tuz biber oldu. Internete ilan koydum 10.500 e satiyorum. Baska az yakan klimali bi araba alicam insallah. Bu arada benimde aracim 200model 1.3 glxi mpi 210bin km de.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti enesfrkn » 06 Eyl 2014, 15:57

konunun takipçisiyim bende en yakın zamanda takdırmak istiyorum eger taktırmaya karar veririseniz kaça takdırdıgınızı yazarsanız mutlu olurum
enesfrkn
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Felicia 1.3 MPI

İleti FeliciaGLXiSW » 06 Eyl 2014, 16:22

LPG taktırırsam kaça taktırdığımı, yakıt tüketiminin son durumunu ve arıza çıkarıp çıkarmadığını paylaşırım burada. Ama önce bu konuda tecrübeli -mümkünse benimki gibi station wagon 1.3 GLXi Felicia'ya sahip ama uzun zamandır LPG'li kullanan- bir arkadaşımızın yazacağı deneyimlerini bekliyorum...
FeliciaGLXiSW
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti blauzahn » 06 Eyl 2014, 19:38

Beyler lpg de lt olarak benzinde yaktığınızın en azından %20 fazlasını yakarsınız. 10 lt benzin yakıyorsanız 12 lt gaz yakarsınız 100 km de. Zaten 12 lt yakacağınızın en fazlası. Daha üstüne çıkmaz diye düşünüyorum. Bir de önemli olan markadan ziyade düzgün işçiliği olan bir yere montaj yaptırmak. Yoksa X markası iyi diye ustalığı iyi olmayan bir yere X markayı taktırırsanız zamanınız servislerde geçer.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti tnt68 » 06 Eyl 2014, 20:01

18 Ağustos 2014 tarihinde 2000 model 1.3 MPİ motorlu HB Felicia GLXİ almıştım. Üzerinde BRC tüp vardı ve işçiliği gayet güzeldi. Araç ta benzindeyken olmayan silkeleme problemi vardı bilgisayar ile ayarlama yaptıktan sonra problem ortadan gitti.

Gel gelelim LPG verimine. Uzun yolda kesinlikle araç LPG ile Benzin arasında Pek Farklı Yakmıyor. Çok Düşük Farklar var.
ama şehir içi kullanımında LPG fark ediyor. Kamu personel olmam nedeniyle aracı Çok fazla Şehir dışı kullanamadığım için Şehir içinde bence tasarruf amaçlı taktırılmalı.

10.000 Km de LPG kendi masrafını tamamen karşılıyor aynı zamanda bugun LPG taktırsanız Aracınızın Değeri 500-700 TL arası artıyor çünkü bu aracı kullanacak orta ve düşük gelirli insanlar aracın az yakmasına önem veriyor. Yani 5000 Km yaptıktan sonra LPG kendini kurtarıyor diyebiliriz.

LPG-1.3 MPİ motor.. Bu araçların en büyük problemi malesef Aliminyum alaşımlı motor kullanıyor olması. Motor çok ısınıyor fabrika bu motoru yaparken soğuk iklim koşulları altında çalışması için tasarlamış olmalı ki böyle bir hammadde seçmiş. LPG takıldığında Benzinin soğutma avantajını kullanamıyor ve motor daha yüksek derecede çalışıyor. şehir içi 2 dur kalk yaptıktan sonra hemen fan çalışmaya başlıyor ve bu insanın çok sinirini bozuyor sanki araç her an hararet yapacakmış gibi hissediyorsunuz..

LPG-Kötü işçilik ile takılırsa aracınız hiçbir zaman düzen tutmaz. 2011 Model focusa Kayseride LANDİ RENZO marka tüp taktırdım işçilik nedeni ile 23.000 Km de motoru rektefe etmek zorunda kaldık.

Sonuç olarak sürekli şehir içi kullanıcıysanız ve aracı en az 6-7 bin km yapmadan satmam diyorsanız daha evvelLPG taktırmış memnun kalmış arkadaşların referansı ile iyi bir ustada LPG taktırmanızda fayda var..
Kullanıcı avatarı
tnt68
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fsoner
Arabanız: Tabanway 2.8 OTİ Elegance

İleti furunotr » 06 Eyl 2014, 21:38

Şehirlerarası tam yük km.de 30-35 kuruş; Istanbul şehiriçi 40; maksimum 45 kuruş yakıyor aracım; tabii çok yoğun trafiğe girmediğimi belirtmek isterim; Konya trafiğini bilemeyeceğim ama Istanbul kadar yoğun olmasa gerek; bu durumda aracınızın benzinde de fazlaca tüketim yaptığı yorumu yapılabilir... İşi litreye dökersek 100 km.de 6 litre ile 9 litre arası tüketimi mevcut araç yüklü olarak...

Bu motorlar tek değil çok noktadan enjeksiyonludur...

Aracı 96000 km. civarında falan aldım ilk sahibini değil ancak ondan sonraki 2. ve 3. sahibini tanıyorum ki oldukça titiz insanlar; ben 4. sahibiyim ve araç 140000 km. civarlarında şu an hatırladığım kadarıyla; çünki çok yoğun kullanmıyorum aracı; yağlama vs. bakımlarını zamanını geçirmeden yaptırıyorum ama onun dışında özel bir bakım v.s. yapmıyorum...

Elbet Lpg taktırırsanız epey bir tasarrufunuz olacaktır şüphesiz; ancak marka ve usta seçimi çok önemli; bu motorlar bir parça seçici sanırım; bunlar iyi seçilirse pek bir problem çıkartacağını sanmıyorum; ben bilhassa yaz tatillerinde uzunyol yaptığımdan dolayı ve bagaj hacmi önemli olduğu için böyle bir tercihte bulunmadım ve düşünmüyorum...

Aracım 2001 GLXİ-Combi...

Not: Alüminyum blok v.s. problem değil; pekçok araç alüminyum alaşım blok kullanıyor; çelik kullanan yoktur herhalde... Hararet problemim de yok; bu tip problemleri olan ilgili sistemi kontrol ettirsin...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti FeliciaGLXiSW » 10 Eyl 2014, 15:20

Dün sanayiye gidip Atiker Nanofast LPG Kiti (K01.000045) taktırdık.

Tecrübelerimi aktarırım...
FeliciaGLXiSW
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia00konya » 16 Eyl 2014, 10:57

benimde aynı araçtan var bende fazla yaktıgından şikayetciyim arkadaşlar bu araç en düşük ne aralarda yakar şu anbenim gazda şehir içi 320 felen yakıyo bu bana göre cok fazla bi oran değilmi
acaba arcımda bi sıkıntımı var diye düşünüyorum gaz ayarınada soktuk hal böyle fikri olan varsa benimle paylaşmasını rica ederim
felicia00konya
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ahmet hamdi çiftci
Arabanız: skoda felicia 1,3glxicombi

İleti FeliciaGLXiSW » 17 Eyl 2014, 15:51

LPG taktırdıktan sonraki ilk yakıt ölçüm değerimizi paylaşıyorum:

Gidilen yol: 202 km
Alınan gaz: 54 TL

54 / 202 = 0,27 TL

(Araç hep şehir içinde ve devirli kullanıldı ve henüz gaz ayarı yapılmadı. 1000 km yapıldıktan sonra gaz ayarı yaptırılacak.)
FeliciaGLXiSW
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti furunotr » 17 Eyl 2014, 22:40

Değerler oldukça makul görünüyor; belki ayara bile gerek yoktur...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti FeliciaGLXiSW » 27 Eyl 2014, 17:42

10 günlük bir aradan sonra tekrar merhaba.
İlk yakıt ölçümümden sonraki yakıt değerleri:

Gidilen yol: 194 KM
Alınan yakıt: 42 TL
42 / 194 = 0,22 TL

Gidilen yol: 176 KM
Alınan yakıt: 37 TL
37 / 176 = 0,21 TL

Araç Konya trafiğinde kullanıldı.
Sonuç yüz güldürücü...
FeliciaGLXiSW
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia00konya » 15 Ekm 2014, 10:43

bence bu degerler cok iyi benim lpg markası destro diye bi marka acaba bi sıkıntımı var beyninde diye düşünmeye başladım çünkü gaz ayarına verdiğim paralar hep boşa gidiyor bi servisini bulup götürmeyi düşünüyorum çünkü araba benzinde bi problem görünmüyor
felicia00konya
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ahmet hamdi çiftci
Arabanız: skoda felicia 1,3glxicombi

İleti prvnilaska734 » 15 Ekm 2014, 13:19

oturup düşünüp taşınman ve tatlı tatlı kaşınman seni biryere götüremez usta. kesinlikle lpg güzel bi sibop ayarı bi gaz ayarı yapıldıktan sonra AT gibi gezersin.. bence LPG taktır .. günümüz türkiyesinde benzinle 1.0 motorla bile gezilmez :D:d.D: :evil: :x :love:
prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökçe aktaş
Nereden: Bursa
Arabanız: Felicia 96 lx

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir