ALLAH RİZASİ İCİN COZUN SU DURUMU USTATLAR BE :(

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ALLAH RİZASİ İCİN COZUN SU DURUMU USTATLAR BE :(

İleti prvnilaska734 » 04 Ekm 2014, 00:25

Yolda giderken sis farlarım ve normal farlarım açıkken durduk yere tak diye stop ediyor. öyle böyle yoldan çevirdiğim 2-3 elemanla vurduruyorum almıyor.. 2. yada 3. vurdurmamda çat diye açıyor.. normal bir şekilde seyir almaya devam ediyorum.. işyerine geliyorum .. 8 saatlik vardiyamin bittikten sonra geçiyorum sigaramı yakarak güzel bir hevesle marşa basıyorum yine almıyo.. ve 2. 3. marşta okadar zayıflıyorki marş. allah bin türlü belasını versin. kaçak sigara içmekten bıktım bu arabaya yatırım yapıcam diye.. arabanın mekanik aksamında yürüyeninde birşey yok 15 inç bbs cantlarla köpek gibi çekiyo gazla geziyorum ediyorum. bu sorunları yaşıyorum deliricem.. herşeyi geçtim.. bir gün yolda kaldım.. en yakın benzinliğe 2 km uzaklıkta. bursalılar bilir acemler kavşağının orada tam ortada dur kalk olan trafiğin orada gitti. tak diye gitti. o rezilliğide yaşamayan bilemez ayrıca .. birtane genç bi arkadaşı durdurdum kartaldı... beni tamponumdan ittire ittire BP ye götürdü orada expertizdeki abi baktı etti arabaya... bitane 2 uçlu bi kablo kesti bana.. bana dediki böyle bir durum olursa eğer şahet bir ucunu aküye diğer ucunu gaz beyninin üstünde bulunan üzerinde + ve - işareti olan bir dalga motor var... onun kablosunun bitanesi yıpranmış ve içi gözüküyor.. ona değdir dedi.. deli gibi cayır cayır dönen marş aracı çalıştırmazken.. araç stop halindeyken kabloları söylediğim yere değdirince çıt çıt diye sesler geliyor gaz beyni aktif hale geliyor sanki.. ve o kablo o bölgelerde tutuluyken marşa basında araba çat diye açıyor.. abi anlamadım kafayı yicem.. akü temiz yeni akü. inci akü birde. herşeyi geçtim geçen sevgilimle buluştum bursa görükle istanbul yolu çevre yoluna girdim 2. km de tak diye durduk yere elektrik kesti araba seyir halindeyken.. arkadaşımı aradım nöbetçi 2 elektrik ustası getirdiler.. allah razı olsun akü getirmişler yanlarında söktüler akümü onlaınkini taktılar fıstık gibi ulaştık sanayiye araç 1 gün kaldı .. marş dinamosuna giden 2 tae yeşil beyaz kabloları değiştirmişler.. sinyallerim iptaldi çalışmıyodu onları yapmışlar aküyü sabaha kadar şarjda bırakmışlar. kömürler mömürler marş dinamosunun falan değiştirmişler. gaz ayarı avans ayarı falan fıstık onları yapmışlar.. ve herşeyden farklı gelen ışıklı yanan bir dalga takmışlar o + - olan kabloyu değdirdiğim yere. isminede 'ROLE' dediler.. iyi deidk hoş tamam.. bas marşa fıstık tekte aldı .. 2-3 gün gittim geldim işe .. kız arkadaşımın yanına gittim geldim sorun yok. bu gece işe gelirken yine aldım ve şu an işyerindeyim .. 00.30 da aracın marşına bastım ölü gibi.. ve vurdurayım dedim.. vurdurdum aldı marşı. çalıştı araba 3-4 dakika çalıştı rolantiden sanırım yine stop etti. düzgün biryerde park halinde şu anda.. tekrar deniyim dedim. seri döndü marş motoru ama nafile yine çalışmadı.. sabah tekrar vurdurmayı düşünüyorum.. yani halim perişan dostlar.. bilgilerinizi paylaşın 'VURDURMAKTAN' bıktım usandım.. hem ustalara vurduruyoruz. hem feliciama aşkıma ilk göz ağrıma vurduruyorum ne iş bu vurdurmanında sonu var.. yarın bi gün bayırda biyerde tak diye elektrik keserse SELAMIN ALEYKÜM olmak istemem .. çekiciye verecek param yok çözün şu durumu abiler ablalar halalar dayılar. yardım edin.. bursadan kestane şekeriniz benden

prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökçe aktaş
Nereden: Bursa
Arabanız: Felicia 96 lx

İleti İstop » 04 Ekm 2014, 01:03

İyi bi lpg ciye göstersene ? kendın yazmıssın ıste lpg nın ustundeki kablolar acıkta dıye guvenılır bı lpg cı de elektırıkcı gıbı arızanın neresınde oldugunu eger log beynıyle alakalıysa şap dıye çözer sende unıtedden wınstona terfı edersın :)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti prvnilaska734 » 04 Ekm 2014, 01:08

haha onu akıl edemedim.. ama lpg olup olmadığını çözemedim mantık oralara gitti hep. dolu akü niye boşalsın peki ? paldır küldür odamı lpg :D ? :?: :?: :?: :?: :love:
prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

İleti İstop » 04 Ekm 2014, 05:25

marsa cok yuklenıyosan gayet dogal degılmı akunun bosalması. sen varya hıcmı hıc elektırıkcılerle ugrasma ben 6 tane elektırıkcıye gıttım daha bı dandık sıgortayı yaptıracak adam bulamadım :) lpg cıye gıt sen :idea:
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 04 Ekm 2014, 15:55

Değerli arkadaşım, yazdıklarını yazış şeklinden dolayı gülerek okudum.
Şimdi yazdıklarımı iyi oku. Ayrıntılı yazıyorum

Araç gazda iken kontağı açtığımızda motorda iki adet role "cıt" sesi ile açılır. Bunların biri LPG beyninin üzerinde diğeride LPG borusunun üstündedir. Ayrıca bir rolede Gaz deposunda bulunur. Kontak açıldığında bu roleler açılmaz veya giderken temassızlık yüzünden kapanırsa "çat" diye yolda kalırsınız. Bu roleler zamanla eskidiğinden açılmayabilir, şaseyi tam alamıyodur açılmayabilir. Problemli role değiştirilmeli veya ekstradan şase cekilmelidir. (+) ucta problem varsa ve siz direk (+) uc bağlarsanız kontak kapalıykende role açık kalır. Tehlike yaratacağı gibi aküyüde bitirir.
Siz siz olun aracı çalıştırırken motordan gelen role açma sesine her zaman kulak verin.
Ayrıca motor kısmında veya iç kısımda LPG tesisatına bağlı bir sigorta bulunur. Oksitlenmesi eskimesi durumunda dediğiniz arıza meydana gelir.
Bu arızanın bir nedenide gözde kaçırılıyor bazen. Oda gaz göstergesi - düğmesi olan modül arızasıdır.

Gelelim şarj dinamosu arızasına:
Bana göre araçlarda en pis arıza şarj dinamosu arızasıdır. Ne zaman şarj keseceği hiç belli olmaz. Sıfır arabada dahi bir anda şarj kesebilir. Bu durumda akünü enerjisiyle ortalama 50km yol gider ve yolda kalırsınız.
Evet dediğiniz gibi bu durumda vurdursanızda çalışmaz. Kısa bir çözüm için dolu bir akü takıp sanayiye kadar idare edebilirsiniz.
Peki şarj dinamosunun sağlamlığı ve arızası nasıl anlaşılır:
Şarj dinamosu testinin en kolay yolu araç çalışırken akünün (+) kutbunun sökülüp aracın çalışıp çalışmadığına bakmaktır. Eğer stop ederse şarj dinamonuz arızalıdır. Çalışıyorsa sağlamdır.
Daha farklı bir test için akücülere araç çalışırken ölçü aletiyle ölçüm yaptırılmalıdır.
Şarj dinamosu arızasında her zaman şarj lambası yanmaybilir. Şarj lambasına hiçbir zaman yüzde yüz güvenilmemelidir.
Şarj dinamosu genel arızaları "diyot tablası" , "kömür bitme" , lehimlerdeki temassızlık kopukluk veya bobinin miyadını doldurması olabilir.
Bu arızaların problemlisi bana göre diyot tablası arızasıdır. Bu parça şarjı küt diye kesebileceği gibi ara ara şarj vererekte kesebilir. Sağlamlık testide bildiğim kadarıyla yoktur.

Benim şahsi fikrim şarj diinomasından (alternatör) sık problem yaşıyorsanız komple değiştirmektir. Bobinajcılarda cıkma temiz dinamolarda olabiliyor. Ama tabiyki sıfırının arasında fazla fark yoksa sıfır öneririm.

Şimdi aklıma geldi. Geçmişte farklı araçlarda başıma gelmişti. Aracın ana şase bağlantısını kontrol edin. Düşük bir ihtimalde olsa bağlantı yerinde paslanma ve oksitlenmeden dolayı şaseyi tam yapamıyor olabilir. Bu durumda akü tam şarj olmayacaktır.

Aklısıza takılan soru varsa sorun cevaplayalım.

Umarım atladığım bişi kalmamıştır. Umarım yararlı olur.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti prvnilaska734 » 04 Ekm 2014, 20:30

mustafa kardeş ne diyeyim sana eline yüreğine koluna sağlık allah razı olsun senden. dediklerinin hepsini deneyeceğim.. hepsini 4 gözle okudum ve deneyeceğim. en korktuğumda şarj dinamosu... bakalım testler sonucu ne gösterecek. bayramın mübarek olsun teşekkür ederim...
prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

İleti kispest » 06 Ekm 2014, 23:25

Yeminle kahkaha atarak okudum. Acayip bi adamsın sen. :D
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti prvnilaska734 » 12 Ekm 2014, 00:48

:DDDDDDDDD
prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 13 Ekm 2014, 13:38

prvnilaska734 yazdı::DDDDDDDDD

Gökçe kardeş son durumu merak ediyoruz ama :)
Ne oldu ne bitti, çözdükmü sorunu...
geçmiş olsun...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti prvnilaska734 » 14 Ekm 2014, 21:10

evetttt hemen cevapliyorum arkadaşlar canima cigerime tak etti bu yolda kalmalar derken buraya bu konuyu acarken ve açtıktan sonra bile oldu bu sorun.. artık yeter diyerekten ve skodaciya sek sek giderekten bugün ;
1 adet elektronik mars beynimi ne ( solda hemen bobinin altında duruyor ondan ) 1 adet bobin 1 adet tepsi tevzi terzi mevzi makarası :DD 8-) 4 adet bosch marka buji 1 adette disbirtor alindi ve usta geldi arabanın başına .. ve 1 adet takviye kablosu ve onun beraberinde yardıma gelen kardeşten candan öte 87 model 1 adette murat 131 buluyoruz. :) usta tüm parçaları taktıktan sonra marsa bastım tekte aldı yanı anlayacağınız sorunun nerde olduğu sırrı skodada hala saklı :DDD tek bir parçayı arayıp bulmaktan sa yollarda kalıp hala hangi parçaydı diyerek sinirlenmektense hepsini degistirdim .. ama değişim esnasinda bobinin yagininmi artık suyunun mu biseyi bitmiş haldeydi ve disbirtorun içindeki tevzi mevzi makarası kopuktu onlarda tertemiz takildi. hepsini değiştirdin anlayacağınız parçaların hepsi kaliteli olanlar yanı 150 TL tuttu elektriğe dair ne varsa tertemiz oldu .. ve farkına vardimki akumunde garantisi devam ediyormuş.. metro alışveriş merkezine götürücem baskınlar 60 amper akü falan ama 3 marsta akunun bitmesi normal değil arkadaşlar. kalın saglicakla. seviyorum sizi varsa bisorununuz o bölümle ilgili ne varsa değiştirin benden size tavsiye felicia sırlarla dolu bir araba
nede olsa bir şahin değil düzgün temiz bakım istiyor. görüşürüz bursadan selamlar
prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

İleti konevi1 » 23 Kas 2014, 02:10

merkezi ateşleme beyni ve tevzi makarası arızası başka bir şey değil, geçmiş olsun.
2007 Octavia MPİ
Kullanıcı avatarı
konevi1
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia 2007 A5 kasa MPİ

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir