BAYRAMDA YOLDA KALMAMA SEBEB OLAN TUHAF SES

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BAYRAMDA YOLDA KALMAMA SEBEB OLAN TUHAF SES

İleti enesfrkn » 06 Ekm 2014, 16:14

Arkadaşlar arife günü Ankaradan yola çıktım ve mağlum herkes benim gibi düşünmüş ve çevre yolundan çıktıktan sonra uzunca bir süre trafikte kaldım ve çok dur kalk yaptım tahmini 40 dk sonra çıktıktan sonra hararet yükselmiş olduğundan hemen motor soğusun diye hız yaptım hız derken 100 den bahsediyorum motor sıcaklığı 90 ana indi fakat belli bir süre sonra motordan mı artık vites topuzunun altından bir yerden olsa gerek tüm arabayı sarsıcak bir ses,uğultu geldi yavaşlamak zorunda kaldım araç 25 km hızı geçemez oldu 2000 deviri geçince ses tekrar geliyordu daha sonra durup servisi aradım şanzımandan olabileceğini söyledi ama benim yoluma devam etmem gerekiyordu en azından yavaş yavaş gidiyim dedim yola tekrar çıktım emniyet şeridinden giderken yüksek devirle kalkmaya çalıştım ve ses kesildi 1-2-3 derken bayağı hızlandım fakat dediğim gibi acemiler gibi çok gaz vererek kalkmam gerekiyor trafikte yoğun olduğu için birden hızlanıp durmak tehlikeli oluyor.Bu arada benzin bayağı azalmıştı benzinden olabilir diyerek benzin aldım düzeldi gibi gelirken aynı sesi tekrar yaptı.Bu sesi sürekli yapmıyor arada yapıyor bazen gene normal kullanımda kullanıyorum hiçbirşey olmuyor anlamadım.bu arada bir akrabamın tavsiyesiyle eskiden motor ustası olan birine götürdük adam arabayı zorladı hatta şanzımandan olabilir mi diye el frenini çekip kalkmaya çalıştı hiçbir sorun yok dedi.Şimdi benim merak ettiklerim şunlar:

1-Benzinden kaynaklı olabilir mi depoyu yıkattırmam mı lazım ve bundan sonra hangi marka benzin almam lazım(Normalde en ucuz nerdeyse ordan alıyorum)
2-Servisin dediği gibi şanzımandan dolayı olabilir mi??Maliyet çok olur sanırım
3-Usta arabayı sürerken birşey farketti araç rolantide çalışırken devir çok hareketliydi camları açıp kapattığında yükseldi alçaldı benimde aklıma hemen trafikte uzun süre beklerken parklar açıktı içerdekilerin canı sıkılmasın diye radyo hep açıktı yani neden kaynaklı olabilir nereye gideceğime dair bir fikrim yok servise gitsem bir sürü şey çıkartırlar diye korkuyorum

Bu arada çok uzun yazdım farkındayım herkesten özür diliyorum sorunun çözülmesi için ayrıntılı anlatmak istedim cevap yazan herkese şimdiden teşekkürler

enesfrkn
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Felicia 1.3 MPI

İleti tnt68 » 06 Ekm 2014, 21:59

1- benzinden olduğunu zannetmiyorum... Benzin kalitesi çok fark etmez bu araçlar için zaten garantisi olmayan bir araca pahalı benzin almak yersiz.. Sonuç olarak Opet'de bile kaçak satılan benzin olabiliyor güvenli ve ucuz olan yerleri tercih edebilirsiniz..

2- Bu araçların şanzumanların da bazi kronik problemler var ama sizin bahsettiğiniz problem araç ve şanzuman soğukkenmi yapıyor yoksa sıcaklık fark etmeden yerli yersiz mi yapıyor.

3- devir saatinin ayarsızlığı lpg var ise lpg ayarından olabilir yok ise bir kaç nedeni var..
Kullanıcı avatarı
tnt68
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fsoner
Arabanız: Tabanway 2.8 OTİ Elegance

İleti enesfrkn » 08 Ekm 2014, 13:34

fssolak yazdı:1- benzinden olduğunu zannetmiyorum... Benzin kalitesi çok fark etmez bu araçlar için zaten garantisi olmayan bir araca pahalı benzin almak yersiz.. Sonuç olarak Opet'de bile kaçak satılan benzin olabiliyor güvenli ve ucuz olan yerleri tercih edebilirsiniz..

2- Bu araçların şanzumanların da bazi kronik problemler var ama sizin bahsettiğiniz problem araç ve şanzuman soğukkenmi yapıyor yoksa sıcaklık fark etmeden yerli yersiz mi yapıyor.

3- devir saatinin ayarsızlığı lpg var ise lpg ayarından olabilir yok ise bir kaç nedeni var..

Cevabınız için teşekkürler.Evet biraz yol aldıktan sonra yapıyor faket bazen yapıyor bazen yapmıyor anlamıyorum.Vites değiştirirken yapıyor boşa atıyorum gene yapıyor uğultu ve titremeden hareket edemiyorum.Şanzımandan kaynaklı olsa usta niye öyle desin servis yolu gözüküyor bize. Yazarken aracın benzinli olduğun yazmamışım kusura bakmayın bu dalgalanma neden olur acaba
enesfrkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti ufukt » 08 Ekm 2014, 17:46

bahsettiğiniz sıkıntıyı 2001 octavia ile yaşadım tek fark yağ lambasıda yandı bizde. yağ çubuğunu bi kontrol edin yağ seviyesinde bi artma varmı bide koklayın kokusu değişmiş mi? bizim araçtaki sorun benzin yağa karışmıştı. inşallah sizdeki durum bu değildir.
Kullanıcı avatarı
ufukt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ufuk türker
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Octavia 1.6 FSI DSG Elegance 2006

İleti jawacı » 10 Ekm 2014, 19:52

buna benzer bir sarsıntı ve titreme ben de yaşadım. bendeki sıkıntı aks lalesinden çıktı. aks lalesi dağılmış ve aks millerine balans yaptırıp titremeye sebep oluyordu. ama bunu sürekli yapmayıp, 2000 devir sonrasında yapmaya başlıyordu. her zamanda yapmıyordu ama titreme başlayınca aracı iyice yavaşlatıyordu.

laleyi değiştirince sorun düzelmişti.
sizinki de böyle birşeymi acaba ?
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti enesfrkn » 13 Ekm 2014, 14:45

ufukt yazdı:bahsettiğiniz sıkıntıyı 2001 octavia ile yaşadım tek fark yağ lambasıda yandı bizde. yağ çubuğunu bi kontrol edin yağ seviyesinde bi artma varmı bide koklayın kokusu değişmiş mi? bizim araçtaki sorun benzin yağa karışmıştı. inşallah sizdeki durum bu değildir.

Abi insallah öyle birşey değildir.Yoksa biraz tuzlu olur masraf.Memleketten geldiğimden belli kıpırdatmadım soğudum yaa binesim gelmiyor
enesfrkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti enesfrkn » 13 Ekm 2014, 14:47

jawacı yazdı:buna benzer bir sarsıntı ve titreme ben de yaşadım. bendeki sıkıntı aks lalesinden çıktı. aks lalesi dağılmış ve aks millerine balans yaptırıp titremeye sebep oluyordu. ama bunu sürekli yapmayıp, 2000 devir sonrasında yapmaya başlıyordu. her zamanda yapmıyordu ama titreme başlayınca aracı iyice yavaşlatıyordu.

Abi bu lale ve aks dediğin nedir cahilliğimizi maruz gör neresinde bulunur??? 2000 devirde yapıyor arabayı yavaşlatmıyor ben yavaşlamak zorunda kalıyorum kısacası biraz maliyetli olucak gibi bir bilsem ne olduğunu
enesfrkn
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 13 Ekm 2014, 15:35

enesfrkn yazdı:
jawacı yazdı:buna benzer bir sarsıntı ve titreme ben de yaşadım. bendeki sıkıntı aks lalesinden çıktı. aks lalesi dağılmış ve aks millerine balans yaptırıp titremeye sebep oluyordu. ama bunu sürekli yapmayıp, 2000 devir sonrasında yapmaya başlıyordu. her zamanda yapmıyordu ama titreme başlayınca aracı iyice yavaşlatıyordu.

Abi bu lale ve aks dediğin nedir cahilliğimizi maruz gör neresinde bulunur??? 2000 devirde yapıyor arabayı yavaşlatmıyor ben yavaşlamak zorunda kalıyorum kısacası biraz maliyetli olucak gibi bir bilsem ne olduğunu

Yukardaki arkadaşa bende katılıyorum. Aks tan olabilir. Eğerki aks tansa sizi yolda bırakacaktır. Aks kesti derlerya. Viteste gaza basarsınız araç gitmez.
Bunun için sırayla önce önsağ lastiği krikoya alıp, el freni çekik ve birde takos koyup aracı durduğu yerde 1.2.3.4. vites yapıp havadaki tekerin dönmesini sağlayın. Sora ön sol yapın aynı işlemi. AKs tansa aynı sesi yapabilir, hatta Aks, lastik havada olduğu için çıkabilirde. Yada sanayide anlayan bi ustaya baktırmanız iyi olacak. Buna benzer testlerle teşhis konulabilir.

Şanzuman ve motor yağının normal olduğundan emin olun. Motorda yağ insansaki kana benzer. Şanzumanın yağı tamamsa problem cıkacağını sanmam. Zaten ustada kontrol etmiş.

Yazdığınızı okuyunca direk akslar geldi aklıma ;)

Araçtan soğumayın. Her araçta olur böyle sorunlar. Kul yapısı sonuçta. bi çuval civata.
Geçmiş olsun...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti felicia_3437 » 13 Ekm 2014, 19:03

yazını okuyunca banada aks gibi geldi bunlardan korkma aks sa tanesı 50 lalesi is 90 tl dir
birde ikinci şık var tabi başıma gelen şanzımanın ıcındeki 5 bilyadan bır tanesının misketi yerınden cıkmış zaman zaman aracta tak tuk seslerın gelmesine neden olup aracın yolalmamasına sebeb ola biliyorda yada sekromac denılen parcada sorun olmuş olabilir buda en az 500 tl ye patlar
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir