Aracim cok yakmaya ve sallanmaya başladı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracim cok yakmaya ve sallanmaya başladı

İleti emre_tokay » 16 Ekm 2014, 21:16

Arkadaslar hepinize merhabalar. Normalde aracim benzinde 40kr civarlarinda yakiyor ne yapip ettiysemde altina inmiyor aracimda lpg yok ve hic takilmamis. 212bin km de son 2 gundur cok aşırı derecede yakit sarftmeye basladi. Net olcmedim ama 55-60kr civarlarina firladi ayrica motor rolantide beklerken ara ara sallama yapiyor. Bayagi hissettiyor sarsintiyi. Bizim burda skoda dan hakkiyla anlayan usta malesef yok. Iyi kotu gittiğim bir usta var bakimlari ona yaptiriyorum. Durumu anlattim bana triger zinciri olabilir yada ust kapakta subaplar kaciyor olabilir dedi. Ayrica dip not olarak egzos emisyonda degerler cooook yuksek cikti cig benzin atiyor olabilir dediler. Ne olur yardimci olun bulamadim cagresini...

emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti prvnilaska734 » 16 Ekm 2014, 22:57

bujilerine baktır rolantide sallamayı ondan yapabilir kardeş.. vardır bi sorunu garibanın :(
prvnilaska734
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökçe aktaş
Nereden: Bursa
Arabanız: Felicia 96 lx

İleti emre_tokay » 17 Ekm 2014, 04:46

Surekli bakimini yapiyorum 4 buji yeni degisti atesleme bobini degisti orjinal sifir aldim yag ve filtreler degisti daha ne olsun anlamadim gitti valla.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti arif1226 » 17 Ekm 2014, 09:45

ANADOLU YAKASINDA OSMAN USTA VAR PENDİK ŞAMPİYON OTO ONA GÖTÜR KARDEŞ O ÇÖZER SENİNSIKINTINI
arif1226
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ARİF ÇETİN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FELİCİA

İleti emre_tokay » 17 Ekm 2014, 12:25

Suanda bursa da yasiyorum. Daha önceden istanbulda surekli osman abiye gidiyordum ama suanda bursa orhangazideyim ve burda usta yok malesef bizim arabalardan kimse anlamiyor oyuzdende cok cagresizim :(
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti arif1226 » 17 Ekm 2014, 12:42

KARDEŞİM Bİ HAFTA SONU ATLA GEL HEM MANGAL YAPARIZ HEM OSMAN USTAYA ARABANI YAPTIRIRZ TANIYOSUN BAK BİLİYOSUN İŞDE =) ÇÖZÜM SENDE VAR ORTAK =)
arif1226
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ARİF ÇETİN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FELİCİA

İleti emre_tokay » 17 Ekm 2014, 12:46

Valla araba bahane mangal sahane yani araba icin degil ama mangala gelirim bak :D
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti emre_tokay » 21 Ekm 2014, 21:14

Arkadaşlar bu aniden yakıt artışı ile ilgili kimsenin bir fikri yokmudur ??? Malesef pek cvp veren yok lütfen düşüncesi bilgisi olan arkadaşlar varsa yorum yapıp yardımcı olsunlar. Şimdiden teşekkür ederim...
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti phenomx3 » 22 Ekm 2014, 00:31

Bobin orjinal bulup aldıysan tamam. bujilerden olabilir. ben de bujileri değiştim ve araba rolantide sallantılı çalışıyordu. tek tek söküp baktım. bir tanesinin tırnak aralığı diğerlerine göre farklıydı,çok azdı, eski bujilerim duruyordu birini taktım sorun düzeldi. hatalı bujinin tırnak aralığını diğerleriyle aynı ölçüye getirip taktım şimdi sıkıntı yok.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti emre_tokay » 22 Ekm 2014, 00:35

Daha yeni 250 tl karsiliginda osman tesla marka bobin aldim. Bobini istanbuldan şampiyon otodan osman abi yolladi en iyisi bu dedi. Ama bujileride degistirmistim yeniden brisk marka tek tirnakli alicam yine degistiricem bakalim sonuc ne olacak.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti phenomx3 » 22 Ekm 2014, 00:44

benimkiler de brisk. ama bence markadan ziyade takmadan önce sentil ile hepsini ölçmek ve sonra takmak gerekli.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti emre_tokay » 22 Ekm 2014, 00:59

Zaten en kisa zamanda yurt disindakiler gibi aracin herseyini sokebilecek alet edevat toparlicam. Adam gibibusta yok. Herif enjeksiyonlu arabayi karburatorcuye gotur diyor. Kafayi duvarlara vurdum senin gibi ustanin ............. dedim icimden :)
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 22 Ekm 2014, 02:18

emre_tokay yazdı:Arkadaslar hepinize merhabalar. Normalde aracim benzinde 40kr civarlarinda yakiyor ne yapip ettiysemde altina inmiyor aracimda lpg yok ve hic takilmamis. 212bin km de son 2 gundur cok aşırı derecede yakit sarftmeye basladi. Net olcmedim ama 55-60kr civarlarina firladi ayrica motor rolantide beklerken ara ara sallama yapiyor. Bayagi hissettiyor sarsintiyi. Bizim burda skoda dan hakkiyla anlayan usta malesef yok. Iyi kotu gittiğim bir usta var bakimlari ona yaptiriyorum. Durumu anlattim bana triger zinciri olabilir yada ust kapakta subaplar kaciyor olabilir dedi. Ayrica dip not olarak egzos emisyonda degerler cooook yuksek cikti cig benzin atiyor olabilir dediler. Ne olur yardimci olun bulamadim cagresini...

Aracınız benzinli vede enjeksiyonlu. Bunları göz önünde bulundurarak yorumda bulunmak gerekir diye düşünüyorum.

Anlattığınız rolantideki sallama ateşleme sisteminde sorun olabileceğini gösteriyor lakin başka biyerdende olabilir. Dediğim gibi aracınız enjeksiyonlu.

Benzinli arabayı ş.içinde km/40krş altına indirmek cok güç. Aksine indireyim derken cıkarırsınız ki öylede olmuş.
LPG li araçlar bile 30kuruş civarı yakıyor.
Ben Ş.içinde 55-60 kuruşada benzinli kullanımda cok diyemiyorum. 100km de 10-11lt yapıyorki bu çokta anormal sayılmaz bence ş.içi için.
Ama öte yandan egzoz emisyon değerlerinizin yüksek oluşu ve çiğ yakıt atıyor olmasıda yine bana göre ateşlemedeki problemleri işaret ediyor. Avans ayarına ve ateşlemeye baştan aşağıya bakmak gerekir.
diye düşünüyorum.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti emre_tokay » 06 Kas 2014, 12:28

Arkadaslar bilen biliyor uzun zamandir aracimin cok yakmasi cig benzin atmasi ve sarsintli calismasina cagreler ariyordum. Degismeyen sey kalmadi bobin bujiler tek tirnak brisk, yag ve fiktreler. Ama hala gecmemisti bugun bi elektrikci arkadaşa ugradim. Yeni brisk buji taktirdim yakit olayini anlattim. Hararet musurunun yenisini ve orjinalini almam gerektigini ve alinca gececegini soyledi. Sizce olabilirmi ??? Birde orjinal musur kac paradir nereden bulabilirim yardimci olabilirmisiniz ???
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 06 Kas 2014, 14:45

emre_tokay yazdı:Arkadaslar bilen biliyor uzun zamandir aracimin cok yakmasi cig benzin atmasi ve sarsintli calismasina cagreler ariyordum. Degismeyen sey kalmadi bobin bujiler tek tirnak brisk, yag ve fiktreler. Ama hala gecmemisti bugun bi elektrikci arkadaşa ugradim. Yeni brisk buji taktirdim yakit olayini anlattim. Hararet musurunun yenisini ve orjinalini almam gerektigini ve alinca gececegini soyledi. Sizce olabilirmi ??? Birde orjinal musur kac paradir nereden bulabilirim yardimci olabilirmisiniz ???

Palavra palavra palavra...;)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti Ahmet BALKANCI » 06 Kas 2014, 19:17

FAZLA YAKMANIN HARARET MUŞÜRÜ İLE ALAKASI YOKTUR KANAATİNDEYİM. BEN FELİCİA YA ORİJİNAL BULAMADIM. YÜCE OTO'DA DA YOK. OPAR'IN İTALYAN MALI 92-87'LİK MÜŞÜRÜNÜ TAKTIM. SORUN YOK. BUJİLERİMDE BRİSK ÜÇ TIRNAK (DR15TC)
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti emre_tokay » 09 Kas 2014, 17:13

Arkadaslar dun akraba ziyaretine bandirmaya gittim. Dayim sanayide radytorcu. Benim arabanin durumunu anlatim ayni sekilde gecenlerde bi felicia daha gelmis bendeki sorunlarin aynisi mevcut. Benim gibi atesleme sistemini komple yenilemis ama sorunlar giderilememis.
Sanayide dayim arkadasi olan bi usta zincirin bollasmis olacagini ve ateslemede zamanlamada karisikliga sebep oldugunu soylemis. Motorun sesli calismasi zincirin bollasmasinin habercisi oldugunu solemis. Bendede ayni sekilde sesli calisma mevcut problemlerde ayni ve sanirim benimde zincir degismesi gerekiyor.

Asil sorular sunlar:
Zinciri komple set olarakmi almaliyim tavsiye edebileceginiz bir marka varmi varsa link verebilirmisiniz.

Bi ustaya sordum cok mesakatli bir is oldugunu ve 300tl iscilik oldugunu soyledi gercekten bu fiyatlarda mioluyor ??

Acaba kendim degistirebilirmiyim bir miktar alet edavat mevcut elimden tamir isleri iyi gelir ancak yapilabilincek biseymidir ??
i
Oneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum simdiden teşekkür ederim..
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti jawacı » 09 Kas 2014, 19:09

aracın rölantide sallanması bir pistonun ateşlemesinin kesilmesinden kaynaklanıyor muhtemelen. yani sübap ayarı gibi görünüyor.
aynı sorun bende de vardı, motor 3 silindir çalışıyormuş. sübap ayarından sonra düzelmişti.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir