GİDEREMEDİĞİM BENZER PROBLEMLER

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

GİDEREMEDİĞİM BENZER PROBLEMLER

İleti V.BARUT » 07 Arl 2014, 01:10

Merhaba arkadaşlar. Malatya' dan katılıyorum aranıza. Uzun zamandır sitenin üyesiyim fakat bendeki problemlerin benzerlerini siteden devamlı takip ettiğim için genelde forumlara katılmıyordum. 1.6 mpi motor 1997 model felicia aracım var. 3 yıldır bende. Bendeki problemleri ve yaptığım işlemleri maddeler halinde anlatmak istiyorum. Ayrıca bu konuyla alakalı yardımcı olabilecek arkadaşların önerilerini bekliyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.1- Rölantideyken stop etme ve dengesiz rölanti problemi var. Her zaman yapmasa da bazen düzgün çalışıyor, bazen dengesiz çalışıp stop ediyor. Sanayide gösterdiğim ustalar cihaz bağladıktan sonra 4-5 tane arıza görüyor. Bunların hepsini siliyor fakat boğaz kelebeği arızasını silemiyorlar. Bana verdikleri cevap boğaz kelebeği değişecek diye. Malatyada 300 TL. ye sıfır km. yan sanayi boğaz kelebeği taktırdım hiçbir değişiklik olmadı, yani arıza aynı şekilde devam ediyordu. Boğaz kelebeği olsa belki düzelirdi veya farklı yan sanayi üründe olsa çalışmasında bir değişiklik olurdu. Parçayı geri iade ettim benim boğaz kelebeğini geri taktım. 2- Gaz ayarı yaptırdım 3-4 kez değişen bir şey yok. Usta map sensörü arızalı dedi değiştirdik yine düzelmedi.3- Araç vitesde iken ayağımı gazdan çekince 5-10 saniye sonra gazı kesip kendiliğinden benzine geçiyor. Özelliklede uzun yolda yokuş inişlerde hep yapıyor bunu. Tekrar kontakdan stop edip geri çalıştırıyorum bu durumda. Vitesi boşa atıp yokuşları boşda iniyorum. Tabi böyle yapınca bu sefer stop etme olayı sık sık olmasa da arada bir meydana geliyor. Vitesdeyken gazdan ayağımı çektikden 5-10 saniye sonra kendiliğinden benzine geçme olayı elektrik tesisatı ile ilgili olabilir mi.

4- Bunların sebebi elektrik tesisatı yada motor beyni arızasından kaynaklı olabilir mi. Bana buradan önerisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Boş yere para harcayacak durumum yok.

V.BARUT
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Vahap BARUT
Nereden: Malatya
Arabanız: Skoda Felicia

İleti 06emre » 07 Arl 2014, 09:55

qüzel abim boqaz kelebeqinde bir soket var elektronik bişey birde ona baktırsan problem çözülebilir.
06emre
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: emre başkentli
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia 1.6 16v. Elegance

İleti SKDFORMAN » 07 Arl 2014, 16:19

06emre yazdı:qüzel abim boqaz kelebeqinde bir soket var elektronik bişey birde ona baktırsan problem çözülebilir.

Ben o soketi söküp kullanmıştım. Sorunu öyle çözmüştüm.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti eskişehirskodaustası » 07 Arl 2014, 22:54

1.3 enjeksiyonlu skoda felicialara lpg uyum sağlamıyor.sorun lpgde.lpgyi söktürüp attıktan sonra vas 1552 cihazı ile temel ayarlardan girerek boğaz kelebek adaptasyonu yaparsanız sorun ortadan kalkar.
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

İleti V.BARUT » 08 Arl 2014, 00:18

Evet arkadaşlar ilginize teşekkürler. Boğaz kelebeğinin üzerindeki soketi söküp denedim değişen bir şey olmadı. Konuyla ilgili olarak aracın motor beyninde veya elektrik tesisatında bir sıkıntı olabilir mi acaba. Ben haftada yada 10 günde bir gün biniyorum aracıma o yüzden pek üzerine düşmedim fakat aynı problemleri yaşayan ve çare bulamayan arkadaşlar motor beyni ve elektrik tesisatını da kontrol ettirirlerse belki problemi giderirler. Bu ay içerisinde bende motor beyni ve elektrik tesisatını kontrol ettireceğim.
V.BARUT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti KorsanKedi » 08 Arl 2014, 22:19

Vahap bey, benim konu dikkatinizi çekti mi bilmem, sorunlarımız aynı sayılır.

http://www.skodam.com/felicia-pickup/felicia-neden-stop-eder-t32959.html

Ben de Çekoslavakya'dan Boğaz Kelebeği isteme durumuna geldim açıkçası. Halen çözülmüş değil.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: İlhan Alan
Nereden: Bursa
Arabanız: Punto Evo 1.4 2012

İleti V.BARUT » 09 Arl 2014, 01:44

Sizin aracınızla ilgili yazdığınız sıkıntıları ve tamir ettirme hikayenizi daha önce 2 kez okudum hemde baştan sona. Sorunlar %80 aynısı. Bende bir durum daha var yokuş inişlerde araç viteste tabi ki bu 3., 4. ve 5. vites fark etmiyor ayağımı tamamen gazdan çekince 5-10-15 saniye sonra kendiliğinden benzine geçiyor. Yani gaz bitmiş gibi lpg nin içerden uyarı sesi veriyor. Tabi ki uyarı sesi biraz farklı.

Ben elektrik tesisatından şüpheleniyorum. Bugün motordaki soketlerle biraz oynadım. Buradan resim yayınlamayı bilemediğim için yazarak tarif edeyim yerini;

Motor kaputunu açınca sağ tarafta fakat en sonda ön cama doğru bir soket var. Bu soketi aşağı-yukarı veya sağa-sola oynatınca rölantide değişme oldu. Önce rölanti 400 e hatta 200 devire kadar düştü ve rölanti düşünce soketten devamlı çıtırtı sesi gelmeye başladı. Tekrar aynı soketi yavaş yavaş aşağı-yukarı veya sağa-sola oynatınca rölanti 1400 devire kadar yükseldi ve ardından 1200 devire düştü. Bunun üzerine bir kez daha oynadım rölanti yine düştü ve aynı çıtırtı tekrar gelmeye başladı. Tekrar eski şekline getirdim ve getirince rölanti yükseldi ve çıtırtı sesi de kayboldu. Bunun üzerine daha fazla kurcalamadım bu şekilde bıraktım. Şimdi en yakın zamanda iyi bir elektrik ve ardından motor ustası bulup durumu izah edip aracı göstereceğim.

Bence sizde daha fazla başka yerlerini kurcalatmayın. Önce iyi bir elektrik ustasına elektrik tesisatını gösterin ardından motor ustalarına gidin. Anlayan motor ustası pek bulunmuyor zaten ve adamlarda bakmak istemiyor yani ilgilenmiyor. Hal böyle olunca işin kolayına kaçıp kısa yoldan başka parçalarda arıza var deyip hemen para kopartıp başka müşterilere dönüyorlar. 250 TL. ye değiştirdiğim map sensörü bile 15 gün sonra başka lpg ci de yine arızalı çıktı. Belki de elektrik tesisatındakı arızadan dolayı map sensörünü bozuyor sistem. Dediğim gibi işi iyi bilen elektrik ustasına önce bir gösterin aracınızı.
V.BARUT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kiyakfeli » 13 Arl 2014, 18:50

bende gazda calisirken benzine geciyor. tekrar gaz benzin yapiyordu. map degisti bir kac ay sorunsuz calisti. sonra yeniden yapinca gazciya biraktim elektrik tesisatindan bazi kablolarin yerini degistirdi. problem bir daha olmadi. gaz bitince bip sesi cikarmayan gosterge dde gaz bitince otmeye basladi. cok sukur bir problem olmadi bir daha. gaz atikker sirali. kolay gelsin.
Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi
Deniz Mavisi
Kullanıcı avatarı
kiyakfeli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Felicia 2000 Glxi 1.3 mpi

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir