Akü Sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Akü Sorunu

İleti KorsanKedi » 27 Arl 2014, 18:46

Bugün yeni bir şey daha öğrendim arkadaşlar. 1 yıl 2 ay falan olmuştur, istemediğim halde 72 amper İnci akü almıştım. Geçenlerde bir sorun yaptı, "şarj etmiyor, şarj dinamon bozuk" dendi, değiştirildi. Herşey normaldi.

Dün gece misafir gezmesinden döndüm, parkettim, sabah aracın başına gittiğimde kumanda ile kapılar bile açılmadı. Anahtarı soktum, açtım. kontağı açtım, hiçbir ışık yok, marş da yok haliyle. Neyse, "vurdurayım bari" dedim, saldım yokuşa. Tık yok, çalışma belirtisi bile yok.

Elektrikçiyi aradım, "akü bitmiştir" dedi. "Peki akü bitse dahi vurdurunca çaılşmazmı" dedim. "Bitikse çalışmaz" dedi. "Müsaitsen gel" dedim ve geldi. Takviye yaptık, bir defada çalıştı. Dükkanına gittik, 220 TL ye 72 amper Mutlu aldım.

Yani, diyeceğim bu, bazı araçlarda tamamen boşalan akü nedeniyle vurdursak dahi çalışmazmış. Bunu öğrendim bugün.

Sizlerin yorumu ne olur?

KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: İlhan Alan
Nereden: Bursa
Arabanız: Punto Evo 1.4 2012

İleti SKDFORMAN » 27 Arl 2014, 20:33

1 yıl 2 ay olmuş akünüz. Onu garantiden gerimi aldılar. Geçenlerde akü bakarken artık aküler max. 2 yıl gider diyor satıcılar. ben en az bi aküye 5 yıl binmiştim. Bunu duyunca şaşırdım.
Dediğiniz akü, yani 1yıl 2 aylık akü 72A ömrünü tamamlamış olamaz. Şarj edip senelerce kullanabilirdiniz. Yakın zamanda aynı marka ve aynı amper aküm tesisattaki bi sıkıntıdan dolayı sıfırlamıştı. daha sora eski performansına dönmesi bayağ zaman aldı. (60A akü 50km de dolar denir. 72A aküyle 100km üstünde yaptım anca toparladı kendini) Bende akü değiştircektim neredeyse. akücülere yolunuz düşmesin, hemen akünüz eskimiş deyip değiştirmeye kalkıyorlar, eskiden böyle değildi. esnaflardamı değişti anlamadım yahu ( işinin ehli dürüst satıcılar hariç)
Size tavsiyem 1 yıl 2 aylık akünüzü alıp muhafaza etmeniz. en az 3 sene daha kullanılır

Akü tamamen sıfırladıysa araç vurduruncada calışmaz evet. En azından ateşleme yapacağı elektriğin olması lazım.
Belki cok dik rampadan vurdurursanız şarj dinamosu elektrik üretir ve buji ateşleme yapar. ama cok zor bi ihtimal.

Bu arada 1 yıl 2 aylık 72A bi aküde bu problemi yaşadıysanız en az akü kadar elektrik tesisatından, şarj dinamosundan vs. şüphelenmek gerekir. Yeni aldığınız aküylede aynı sıkıntıyı yaşayabilirsiniz aküde sıkıntı yoksa.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti furunotr » 27 Arl 2014, 21:07

Akü tamamen boşalınca sanıyorum plakalar mı yapışıyor; yoksa başka bir problem mi oluyor net olarak hatırlamıyorum şimdi bir daha kullanılması mümkün olmayabiliyor; ancak bazen; belki de kısmete diyelim tekrar şarz olabiliyor aküler; mesela benim son aldığım akü o şekilde; aracı çok seyrek kullandığım ve arasıra çalıştırmayı bile unuttuğum için geçen kış birkaç kez marş basmayacak, korna çalmayacak şekilde boşaldığı gibi bir kez de tamamen boşalmıştı; ancak BİM'den aldığım dandik şarj aleti ile her seferinde akümü şarj edebildim ve halen kullanıyorum; 4.yılı falan oluyor galiba akünün...

Bu arada akünün boşalması için ya benim gibi bir kullanıcı olacaksınız; yahut başka sorunlar vardır araçta; örneğin konjektör problemlidir ve yeterli şarj etmiyordur; yahut araçta kaçak mevcuttur; başka bir sorun ise akünün aracınıza göre biraz fazla yüksek kapasitede olması ve bundan dolayı belki araçtaki sistem yeterli gelmeyip aküyü yeterince şarj edemiyor olması gerekçe gösterilebilir; emin değilim ancak sanıyorum araçların orjinalinde 48 amper akü mevcut; ben 60 amper kullanıyorum; herhangibir problem yaşamadım ancak aküyü aldığım yer ve hatta oto elektrikçim 72 amperlik aküyü yukarıda yazdığım gerekçeden dolayı önermediler...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir