1995 felicia 1.3LX Sorularım..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1995 felicia 1.3LX Sorularım..

İleti databilgi » 15 Mar 2015, 16:41

S.A 10 gün önce fiyat uygun diye aldım aracımı. Memnun olacağım inşallah ama sıkıntılarım var keyfe keder GÖSTERGE panelimde gece ibreyi hiçgörmüyorum çok zayıf devir saati olmayan model ANALOG SAAT kısmı gece cok aydınlık. OTO Elektrikçi km göstergesinin karton özelliğini ve ibre nin değişmesi gereektiğini söyledi. Kalrifer kısmının ampulleri patlak erhalde orasıda karanlık. Arka cam resiztansı kopmuş onu nasıl halledebilirim. Analog saat yerine orjinal Devir Saati aldım buralarda monte edebilecek insan bulamadım.Çanakkale de Direksiyonum Favorite göre çok ağır gerçi direksiyon kutusunu daha yeni değiştirdim ondandır dediler GÖSTERGE IŞIKLANDIRMA hakkında tamircim doğrumu söylemiştir. yoksa başka biyermibakayım ..... Karbüratorlü araçlarda devir saati çok uğraştırır dediler tam randıman alamazsın dediler. Birde devir saatinin içinden diğital saati çıkmadı oraya digital saat nasıl bulabilirim. veya komple yeni göstergemi alayım lütfen bana bir yol gösterin ....

databilgi
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: felicia lx
Nereden: Çanakkale
Arabanız: 1995 Skoda Felicia 1.3 LX

İleti blauzahn » 15 Mar 2015, 17:45

Aleyküm selam. Öncelikle hayırlı olsun aracınız.

Görmemenizin nedeni ışıklandırması zayıf mı yoksa hiç mi yanmıyor? Normalde çok güzel aydınlatması lazım. Belki üzerindeki aydınlatmalar değiştirildi ve takılanlar zayıf kalıyordur. Osram olanlar ile değiştirirseniz büyük ihtimal çözülecektir. Elektrikçi biraz sallamış gibi geldi bana ama elinizden geliyorsa söküp kontrol edebilirsiniz. Söktüğünüzde göreceksiniz ki daha sıfır gibi duruyor :)

Orijinal devir saati aldım demişsiniz lakin saatli göstergeye devir saati takılamıyor diye biliyorum. Çünkü devir saatine ait bir kart olması gerekiyormuş hatırladığım bu. Dijital saat ise analog olan saat devresinde bulunmuyor maalesef. Aşağıdaki resimde işaretlediğim bölüm dijital saat için olan bölüm olması gerek. Kısaca analog saatli model devir saatli modele kolay dönüşmüyor. Bunun yerine yeni gösterge daha mantıklı olacaktır. Benim aracımda da aynı şekilde devir saati bulunmuyor bir süre sonra zaten ihtiyaç duymuyorsunuz bile. Ses yeterli geliyor.

Arka cam rezistansu kopmuş demişsiniz ama nereden kopmuş. Biraz bahsedebilirseniz arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Direksiyon kutusunu hangi marka kullandınız? Bazıları biraz sert oluyor. Birazda lastik havasıyla da alakalı olabiliyor.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti KorsanKedi » 15 Mar 2015, 20:53

Gösterge ışıkları için nu linkte kendi yaptığım uygulama var. Foto mevcut. umarım işinize yarar.

http://www.skodam.com/post393246.html#p393246
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: İlhan Alan
Nereden: Bursa
Arabanız: Punto Evo 1.4 2012

İleti databilgi » 15 Mar 2015, 21:25

S.A. Arka camda rezidans kopmuş boşta duruyor. cama monte edecek uçları yok sağ taraftakinde cama yapışık sol taraf ise cam yapışık olan kısım yok elektrikçi camı değiştir dedi. kısacası elektrikçi anlamıyor.Burada forumda devir saati karburatorlu araçta randıman vermiyor dendi peki komple göstergeyi değiştirsem devir saati randımanlı çalışacakmıdır. Arkadaşım 97 - 2000 yılları arasında favorit kullanmıştım. Direksiyon kutusu NOVA marka geldi. 175-70-13 lastik ebatlarım hava önler ve arkalar 30 bastım.
rot balans tan geçirdim gerekenleri motorcum yaptı ancak oto elektrik te kendim yapmaya calışacam. Devir saatinden şimdilik vaz geçtim. çıkma olarak göstterge bulabilirsem ozaman devir işi olabilir oda siz uygun derseniz.
databilgi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 15 Mar 2015, 21:41

Gosterge ampului degisince aydinlatma duzelecektir, devir saati montaji atla deve degil ama nasil olacak bilmiyorum, zamaninda aksesuardi servisler yapardi montaji.
Plastik aksam sertlesmis gevremistir gostergeye ulasirken ayak tirnak falan kirmaniz olasi biraz japon yapistiricisi sigara kulu falan el altinda bulundurun :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti databilgi » 15 Mar 2015, 21:47

bu ampulleri değişrtirince ibrede parlayacaktır değilmi yoksa onun ampulu farklımı toplamda kaç adet ampul var
databilgi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti blauzahn » 15 Mar 2015, 23:34

Arka rezistans için bir şey diyemiyorum önce benimkini incelemem lazım. Rezistans için camın değişmesine gerek olmaz önce test edilir çalışıp çalışmadığı belirlenir gerekiyorsa değiştirilir. Elektrikçi baya baya sallıyor sizin :)

Direksiyon kutusu için nova çok kaliteli olmasa da orta seviye bir kutu. Keşke sismak taktırsaydınız hatta araçtan sökülen orijinal kutuysa keşke tamir ettirseydiniz. Benim aracı aldığımda üzerinde sismak vardı hala aynısı duruyor. Park esnasında fazlasıyla sert ama hareket halinde tek elle idare edilebiliyor. Orijinal direksiyon kutulusunu hiç kullanmadım ama illa fark ondan kaynaklanıyordur.

Devir saati işini ben çok araştırmıştım ilk aldığımda aracı. Aradan çok zaman geçtiği için tamamen gösterge temin etmekte fayda var. Sonradan montaj sıkıntı yaratabilir. Karbüratörlü glx modellerde devir saati var ve gayet güzel çalışıyor. Yani aracınızda ateşleme vs. sıkıntısı yok ise zaten devir göstergesi sabit kalacaktır. Belki sonradan takıldığı için gösterge 900 deviri gösterirken motorun gerçek devri 900 mü olur orası muamma. Kalibrasyon problemi olabilir.

Ampuller değişince ibrelerde parlayacak evet. Yanmayan lambalardan dolayı göremiyorsunuz. İçeride sanırım 24 tane lamba var hangisinin yanmadığını göstergenin devre kısmına kadar söktükten sonra soketlerini göstergeye takıp parkları açarak tespit edebilirsiniz. Tabi bu 24 ampulden bazıları kullanılmıyor. Örneğin abs. gibi. Onları yanmayanlar ile değiştirebilirsiniz. Tavsiyem bulabilirseniz gösterge üzerinden çıkan ampulün bire bir aynını alın. Garip markalar aynı parlaklığı sağlayamayabiliyorlar. Sanırım T5 Ampul olarak geçiyor içerisindeki ampuller ve Osram marka. 20 tane 1,2W'lık 4 tane 2,0w'lık.

Şurada göstergenin fotoğrafları var sökmeden önce inceleyin isterseniz. Benim hararet göstergesi yollarında sıkıntı vardı göstergeyi sökmeden önce baya incelemiştim.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti databilgi » 30 Tem 2015, 20:46

Elektrikci gosterge paneline ibrenin tam altina kirmizivled koyalim ibre canlanacak dedi bende tmm yapalim dedim 5 - 6 saat calisma sonucunda islem bitti ancak ibrenin fosfor ozelligi bitmis o yuzden parlamiyor dedi isi istedigim gibi yapamadi bi uzerine ucret odedim ibreler cok silik gece hic gorunmuyor cozum nedir
databilgi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti databilgi » 30 Tem 2015, 20:50

Elektrikci gosterge paneline ibrenin tam altina kirmizivled koyalim ibre canlanacak dedi bende tmm yapalim dedim 5 - 6 saat calisma sonucunda islem bitti ancak ibrenin fosfor ozelligi bitmis o yuzden parlamiyor dedi isi istedigim gibi yapamadi bi uzerine ucret odedim ibreler cok silik gece hic gorunmuyor cozum nedir
databilgi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 30 Tem 2015, 21:13

Bu kadar bilgi ile 4 aydir birde uzerine para vererek sorunu cozememissiniz dahada cozulmez, gecmis olsun :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir