Skoda felica almayı düşünüyorum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda felica almayı düşünüyorum

İleti toyota » 19 May 2015, 09:52

Merhaba arkadaşlar 1993 favoritimi 6.000 TL ye satmış bulunmaktayım her ne kadar motoru yürürü sağlam olsada kaportası yaşlanmıştı.Şimdi felicia almak istiyorum piyasada bu aralar yüksek gidiyor ama acileyiti yok.Elimdeki para 10.000 TL üzerine çıkamam.Ben 97 veya 98 gazlı felicia düşünüyoru GLX bu araçların en çok arıza yapan yerleri neresidir nelerine bakmamı tavsiye edersiniz zaten motorları favorit ile aynı bildiğim kadarı ile enjeksiyonlular hariç.Bilgilerinizi paylaşırmısınz ?

Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti blauzahn » 19 May 2015, 10:12

Kardeşim hayırlı olsun. İnşallah temiz bir felicia bulursun. Ben bir iki şey karalayayım;

Şu http://i.hizliresim.com/AmLzQv.jpg resimdeki işaretlediğim yerlere dikkat etmeni öneririm. Buralarda paslanma daha çabuk oluyor. Bagaj ayrımındaki işaretlediğim yeri tam işaretleyemedim o hattın komplesinin fitilin altı kontrol edilebilir. Aynı şekilde kapı fitillerinin alt birleşim yerleri kontrol edilmeli. Buralarda hafif çürümeler varsa fitil sökülüp bakılmalı illa bir yerlerde oluyor.

Sonrasında içerideki far, 4lü, park, sis gibi düğmelerin çalışırlığı konrol edilmeli. Bunlardan çalışmayan varsa tanesi 50 lira civarı oluyor ve zor bulunuyor.

Yine iç kapı kolları vs. zor bulunduğundan kırık çalışmayan filan bakılmalı.

Gösterge sıkıntılı olabiliyor, kontrol edilmeli. Hararet göstergesi benzin göstergesi, km vs. tam çalışıp çalışmadığı gibi.. Piyasada neredeyse bulunmuyor. Bulunsa da fahiş fiyatlarla satılıyor.

Arka cam rezistansı ve stop lambasının çalışırlığı sağlamlığı kontrol edilmeli.

Motor, ön takım vs. bunları zaten siz halledersiniz.

Son olarak benim tavsiyem enjeksiyonlu alacaksanız çok iyi test edin derim. Forumda görüyoruz bazen lpg uyum problemleri oluyor. O yüzden karbüratörlü olsa daha iyi olur.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti toyota » 19 May 2015, 11:04

blauzahn yazdı:Kardeşim hayırlı olsun. İnşallah temiz bir felicia bulursun. Ben bir iki şey karalayayım;

Şu http://i.hizliresim.com/AmLzQv.jpg resimdeki işaretlediğim yerlere dikkat etmeni öneririm. Buralarda paslanma daha çabuk oluyor. Bagaj ayrımındaki işaretlediğim yeri tam işaretleyemedim o hattın komplesinin fitilin altı kontrol edilebilir. Aynı şekilde kapı fitillerinin alt birleşim yerleri kontrol edilmeli. Buralarda hafif çürümeler varsa fitil sökülüp bakılmalı illa bir yerlerde oluyor.

Sonrasında içerideki far, 4lü, park, sis gibi düğmelerin çalışırlığı konrol edilmeli. Bunlardan çalışmayan varsa tanesi 50 lira civarı oluyor ve zor bulunuyor.

Yine iç kapı kolları vs. zor bulunduğundan kırık çalışmayan filan bakılmalı.

Gösterge sıkıntılı olabiliyor, kontrol edilmeli. Hararet göstergesi benzin göstergesi, km vs. tam çalışıp çalışmadığı gibi.. Piyasada neredeyse bulunmuyor. Bulunsa da fahiş fiyatlarla satılıyor.

Arka cam rezistansı ve stop lambasının çalışırlığı sağlamlığı kontrol edilmeli.

Motor, ön takım vs. bunları zaten siz halledersiniz.

Son olarak benim tavsiyem enjeksiyonlu alacaksanız çok iyi test edin derim. Forumda görüyoruz bazen lpg uyum problemleri oluyor. O yüzden karbüratörlü olsa daha iyi olur.

Eyvallah Kürşad kaporta işine bu sefer fazla özen göstererek bakıcam km devir haralet panelinide tek tek kontrol edicem karbüratörlü araç alıcam zaten favorit ile aynı motor konusunda bakıcağım yerleri biliyorum ondan dolayı sıkıntı yok gözle yapılacak kontorllerin tümünü yapıcam bir de aracı lifte kaldrıtıp altına bakıcam 2 oldu araçların dışına bakıp aldanıyorum alt tarafları haşat durumda oluyor buna özellikle bakıcam sıkıldım bu durumdan bir de koltuklarda kılıf varsa üşenmeden söküp bakıcam insanlara güvendim hep koruma amaçlı taktık kılıfı diyorlar döşemesi tertemiz aracı alıyorsun bir söküyorsun kılıfı orjinal döşeme paramparça :( Arka cam rezistansını bu havalarda kontrol edemem ama bak şuan düşündüğüm araç bu az çok yorumlarını alayım senin de araç GLX karbüratörlü adam GLX İ yi seçmiş ama göçmenlerden garaj arabası fotoğrafta garajıda görünüyor zaten ama araçta tüp yok http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 8986/detay
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 19 May 2015, 11:34

Rica ederim kardeşim. Aynen aracı lifte kaldırmak çok önemli. Alırken ben de lifte kaldırmasam da bu altı görünmesi için dik rampalı yerler var oraya çıkarmıştık incelemiştik aracı. Rezistansı en azından test edersin uçlarda elektrik var filan diye. Rezistans yollarında problem görünmüyorsa ve uçlarında elektrik varsa yüksek ihtimal sorunsuzdur. Gerçi kışın bir işe yaramıyor hattın geçtiği yerlerdeki buzu çözüyor sonra silecek sıyırıp atıyor. Ha bu arada arka sileceğinde su bastığına ve çalıştığına emin ol ;) Gerçi tek motor var öne su basıyor arkaya basmıyorsa hortumlarında sıkıntı vardır. Bu linkteki araç benim aracın aynısı sadece GLX versiyon :) ve benimkinden diri duruyor. Tabi yakından bakmak lazım. Araç çalışıyor ama hararet göstergesi sonda duruyor. Belki yeni çalıştırmıştır ama dikkatli olmak lazım. Benzin göstergesi de tam göremedim ama oda dipte gibi duruyor. Benzinli olması iyi zaten düz sistem lpg taktırmak fazla maliyetli olmaz. Fiyat ne yüksek ne düşük orta karar görünüyor. Zaten şu sıralar felicialar değerlendi sanki. Çevrede de görmeye başladım alanlar oluyor. Daha dün komşu almış mesela :D Aracın çok resmi yok o yüzden yerinde görebilirsen daha iyi olur.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti rehbernihat » 21 May 2015, 08:16

rehbernihat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Nihat Sağdıç
Nereden: Bursa
Arabanız: Felicia GLXİ

İleti toyota » 21 May 2015, 17:58

Sizin araç tek nokta enjeksiyonlumuş ben karbüratörlü veya çok nokta enjeksiyonlu bakıyorum ve fiyat olarak biraz pahalı yinede teşekkürler hayırlı satışlar.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yakupersoy » 22 May 2015, 10:14

bende 96 model felıcıa sw uzun kasalılardan var karburatorlu ama satmayı su an dusunmuyorum cunku ufak tefek sorunlarını adam etmeye calısıyorum :)
yakupersoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yakup
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: black lıne 93

İleti frostbite19 » 25 May 2015, 17:13

Ben alma derim. Bizde 2006 dan beri felicia GLX var 5-6 kere üst kapak contası değişti, daha geçen hafta yine değişti. Bunların alüminyum motor olması çoooook sıkıntı yaşanmasına sebep oluyorrrr bence boşver alma

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti toyota » 25 May 2015, 23:02

frostbite19 yazdı:Ben alma derim. Bizde 2006 dan beri felicia GLX var 5-6 kere üst kapak contası değişti, daha geçen hafta yine değişti. Bunların alüminyum motor olması çoooook sıkıntı yaşanmasına sebep oluyorrrr bence boşver alma

Biz geçmişte 14 yıl skoda forman kullandık ilk sahibi olarak aldık 150.000 km kadar kullanıp sattık araç benzinli idi hiç conta yakmadı. Yazdığınız doğru alüminyum blok olması dez avantaj tabiki.Size bir tavsiyem olucak 5-6 kez üst kapak contası yakması normal değil üst kapak taşlanma sınırını geçmiş olabilir.Üst kapağı bloğa sabitleyen saplamaları kısaltın ve aracın radyatörünü devirdaim pompasını kontrol ettirin derim.Aracın km kaç ?

Şimdi senin tavsiyen için düşünelim ve bana öneride bulunursan kıyaslama yapıcam elimde 10.000 TL var.Üzerine çıkamam bana hem bagajı olan gerektiğinde koltukları yatıcak içerisine merdiven vs malzeme koyabileceğim hushusi olarak kullanılabilecek parçası uygun yakıtı az cefakar bir araç ne önerirsin ? Bu soruyu ciddi ciddi samimiyetten soruyorum kafam bu aralar biraz karışık.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti frostbite19 » 27 May 2015, 18:08

toyota yazdı:
frostbite19 yazdı:Ben alma derim. Bizde 2006 dan beri felicia GLX var 5-6 kere üst kapak contası değişti, daha geçen hafta yine değişti. Bunların alüminyum motor olması çoooook sıkıntı yaşanmasına sebep oluyorrrr bence boşver alma

Biz geçmişte 14 yıl skoda forman kullandık ilk sahibi olarak aldık 150.000 km kadar kullanıp sattık araç benzinli idi hiç conta yakmadı. Yazdığınız doğru alüminyum blok olması dez avantaj tabiki.Size bir tavsiyem olucak 5-6 kez üst kapak contası yakması normal değil üst kapak taşlanma sınırını geçmiş olabilir.Üst kapağı bloğa sabitleyen saplamaları kısaltın ve aracın radyatörünü devirdaim pompasını kontrol ettirin derim.Aracın km kaç ?

Şimdi senin tavsiyen için düşünelim ve bana öneride bulunursan kıyaslama yapıcam elimde 10.000 TL var.Üzerine çıkamam bana hem bagajı olan gerektiğinde koltukları yatıcak içerisine merdiven vs malzeme koyabileceğim hushusi olarak kullanılabilecek parçası uygun yakıtı az cefakar bir araç ne önerirsin ? Bu soruyu ciddi ciddi samimiyetten soruyorum kafam bu aralar biraz karışık.

Bu sorunu yaşamasak gerçekten hiç şikayet etmezdim Felicia'dan. Taşlama sınırı geldi çattı o sebepten geçen haftaki conta değişiminde taşalama yaptırmadan Contayı değiştirttik bilerek ve isteyerek, çünki bu ara Düğün var masraf yapamazdık kapak değiştirme işine girmedik, idare edecek şekilde yaptırdık.

Bidahaki sefere kapak değişecek.

Saplamaları bu son conta değişiminde usta kısaltmış, acaba daha önce kısaltılmadığı için mi yıllardır bu sorunu yaşıyoruz bilmiyorum.

Dediğim gibi motordaki bu conta sorunu olmasa hiç pişman değilim parasının hakkını veriyor her işimizi görüyor...

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti frostbite19 » 27 May 2015, 18:10

toyota yazdı:

Ben bunu satarsak Kartal ın İ.E modelini yada Tempra'nın SW SLXie modelini düşünüyorum. Enazından motoru sağlam diyorum. Yakıt olarak biraz farkedebilir tabii ki. Bilmiyorum sen ne dersin

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 28 May 2015, 18:04

frostbite19 yazdı:
toyota yazdı:

Ben bunu satarsak Kartal ın İ.E modelini yada Tempra'nın SW SLXie modelini düşünüyorum. Enazından motoru sağlam diyorum. Yakıt olarak biraz farkedebilir tabii ki. Bilmiyorum sen ne dersin

Tempra kartala göre daha iyi olacağını düşünüyorum sizin için.Benim gönlüm hala feliciadan yana inşallah iyisine denk gelirim.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erender » 29 May 2015, 14:42

toyota yazdı:Merhaba arkadaşlar 1993 favoritimi 6.000 TL ye satmış bulunmaktayım her ne kadar motoru yürürü sağlam olsada kaportası yaşlanmıştı.?

Bir favoyu daha kaybettik. Abi biz senden yeni projeler beklerken sen arabayı satmışsın. Hayırlısı olsun umarım temiz bir felicia bulursun.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: eren ender
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Favorit "94"

İleti toyota » 30 May 2015, 17:42

erender yazdı:
toyota yazdı:Merhaba arkadaşlar 1993 favoritimi 6.000 TL ye satmış bulunmaktayım her ne kadar motoru yürürü sağlam olsada kaportası yaşlanmıştı.?

Bir favoyu daha kaybettik. Abi biz senden yeni projeler beklerken sen arabayı satmışsın. Hayırlısı olsun umarım temiz bir felicia bulursun.

Abi favoya Currise Control dahi yapardıkta proje çoktu ama kaporta sorunlarından dolayı canım sıkıldı müşteri çıkıncada verdim kaportası az çürüklü olsaydı toplamaya devam ederdim zaten bir tek kaportası kalmıştı :) Arka amortisör kuleleri çamurluk içleri ön salıncak bağlantı yerlerindeki çürükler beni baya üzdü açıkçası yoksa gerek mekanik gereke elektirik olarak hiç bir sıkıntısı kalmamıştı.Kısmetse şimdi karbüratörlü felicia bakıyorum para da şuan yetersiz ondan dolayı sadece bakıyorum araştırıtyor ve aldığımda üzerinde yapabileceğim düzenlemeleri kafamda planlıyorum ilk işlerimden biri lpg sistemine yol bilgisayarı takmak olucak iç aydınlatmalar vs değişirim tabi bunlar süslemeler bakalım ne gibi mekanik sorunlarla karşılaşıcam ilk önce onları çözmem gerekicek illa sıkıntılı bir kaç şey çıkıcaktır.Ben yeni aldığım bir arabanın yağ filitresini yağını bujilerini benzin gaz filitresini hava filitreisini antifirizini fren yağını direk değişirim.Sonra gerekiyorsa 4 lastiği söküp balatları değiştirip el freni ayarı yaparım.Bir skodanın mekanik bakımının iyi olduğunu zaten aks ve direksiyon kutusu körüklerinden anlayabiliriz.Kısmetimize bakalım parayı toparlıyayımda.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti osmanspinar » 02 Haz 2015, 19:38

2000 model felica var cook memnunun... tum bakımlarını zamanında yaptırdım hıc bır sıkıntı yasamıyorum Allaha sukur. orjınal 132 bın'de... Düşünürsen sana verım benım felıcayı ?
osmanspinar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman soğukpınar
Nereden: Adana
Arabanız: skoda felica

İleti toyota » 02 Haz 2015, 20:13

osmanspinar yazdı:2000 model felica var cook memnunun... tum bakımlarını zamanında yaptırdım hıc bır sıkıntı yasamıyorum Allaha sukur. orjınal 132 bın'de... Düşünürsen sana verım benım felıcayı ?

Hımm 2000 model enjeksiyonluymuşta km iyi en başta yazdığım gibi 10.000 TL maximum verebileceğim fiyat uygunsa neden olmasın
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti osmanspinar » 10 Haz 2015, 09:51

üstüne 5.5 daha koyarsan neden olmasın ... Hıc kacırma derım :!:
osmanspinar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman soğukpınar
Nereden: Adana
Arabanız: skoda felica

İleti amaninmb » 10 Haz 2015, 14:56

Hayırlı günler.

Babamda 93 favo vardı , evlilik vs derken geçen sene Haziran'da Honda Motosikletimi satıp (3e) +3 daha koyup 94 motoru iyi fakat kaporta orta halli olan bir Favo aldım glx modeli. İyiydi güzeldi kaç kere Konya- Fethiye yaptım.

Sonra para dürttü +4500 daha verip 98 Felicia GLXi aldım. enjeksiyonlu, biraz aceleye ve eşimin ısrarına geldim :)
Birazdaha üst alabilir mişim.

Neyse Bendeki enjeksyonlu motor , eskisi kırmızıydı buda kırmızı ama kaporta iyi.

Alınca motora ve krank okuyucu sensörüne baktırın, tüpünde enjeksiyonluysa bakımını yaptırsın alacağınız kişi.

Eski araç 130 u geçmezdi yani zor zar zor, bu 140-150 ye kadar rahat geliyor düz yolda.
Bana masrafı - Krank okuyucu sensör - Yağ - buji ve ufak tefek kendi zevkime harcadığım masraflar oldu.

Ama 2000 falan alırsanız benimkinden ve favodan artı olarak

-Hidrolik direksiyon
-yan aynalar elektrikli
-koltuk iner kalkar
-modeline göre klima

gerisi pek farklı değil. Aynı blok vs.

Birde yaz - kış yazlık müşür taktırın bırak çalışsın dursun fan gözünüz hararette olmuyor hiç.

Ama öneririm şehir içi 280 km de 50-52 Tl gaz + aylık 20 TL benzin yakıyorum.Sıralı sistem tüp.
Yol tutuşu vs iyi. Standar hesaplı , işcilik parça ucuz araba işte.
Kullanıcı avatarı
amaninmb
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet
Arabanız: 93 Favo Prima - 94 Favo GLX - 98 Felicia glxi

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir