göstege paneli hararet ve benzin ara sıra çalış

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

göstege paneli hararet ve benzin ara sıra çalış

İleti ellham » 22 May 2015, 13:09

Merhaba foruma yeni üye oldum 2001 model 1.3 glx mpi motor bir felicia sahibi oldum yeni.Aracım çok güzel ve temiz genel oarak memnunum fakat benzin ve hararet göstergeleri bazen çalışmıyor bazen çalışıyor bunlar çalışmadığı zamanlarda devir saatide takılı kalıyor zaten konu hakkında bilgisi olan varmı Ankarada felicia için iyi bir elektirik ustası tavsiye eden varmı .
teşekkürler

ellham
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erhan gön
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda felicia 1.3 mpi

İleti blauzahn » 22 May 2015, 13:24

Elinizden geliyorsa göstergeyi söküp kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Göstergeye bağlanan kablo fişlerinin bacaklarında problem olabiliyor.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti ellham » 22 May 2015, 13:42

sizce ondan mıdır çukurlara girince felan da gelip gidiyor bazan
ellham
CLASSIC
CLASSIC

İleti yakupersoy » 22 May 2015, 14:53

sıgorta ve rolelerınede baktırmak lazım
yakupersoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yakup
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: black lıne 93

İleti blauzahn » 22 May 2015, 16:21

Benim frene basınca saçmalıyordu ama bacaklardan olduğunu düşünmemiştim. İlk söktüğümde normale döner gibi yaptı hararet göstergesinin durumu değişti sonra tekrar söktüm hararet göstergesi ilk haline döndü. Sıkıntı nerede diye bakarken bacaklardan birinin lehimi zayıflamış lehimini ısıttım ve şimdi sıkıntı yok.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 22 May 2015, 20:21

Arkadaşlarında yazdığı gibi sizin sorununuz soketlerde veya elektronik kartta temazsızlık.Muhtemelen soğuk lehim. Ben bu aralar felicialar üzerine baya araştırma üzerindeyim aşağıda benzin göstergesi ile ilgili bir video buldum transistör arızasından bahsediyor belki birilerinin lazım olmabilir diye bu başlık adı altında paylaşıcam. Bir de felicialarda ve favoritlerde aynı alternatör yani şarj dinamosu kullanılmakta diyot tablası veya kömürleri zaman içerisinde arızalanabiliyor buna bağlı olarak normalde aracın akü gerilimi 12V olması gerekirken devire bağlı olarak 17 V ve üzerine çıkabiliyor hatta forumda vardı bir arkadaşın far ampulleri dahi patlamıştı ve aynı zamanda teybi de bozulmuştu yani elektronik aksamlara zarar verebiliyor bu sayede gösterge panelide yarı iletken elektronik devre elemanlarından oluşuyor bu yarı iletkenler 12 V ila 14 V arasında çalışmakta üzeri zarar verebiliyor benzin göstergesinde problem yaşayanlara faydalı olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=n9tmP3xeTDM
Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti blauzahn » 22 May 2015, 20:51

Video güzelmiş. Keşke dilini anlasak daha bir güzel olurdu :) Türkçe böyle video bulmak mümkün değil. Zaten elektronik bilgisi iyi olan birisi devredeki elemanları ölçerek arızalı olanı rahat bulur. En kötü bi televizyoncuya götürürüz abi bi kontrol ediver deriz :)

Bu arada benim göstergede solda sarı olarak işaretlediğim yol hararet göstergesinin sinyalinin geldiği yol. Yolun alt kısmı soketin bacağı oranın oynadığını farkettim. Lehimi kırık gibi duruyordu. Tabancayla ısıttım eski haline döndü sıkıntı kalmadı.

blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ellham » 28 May 2015, 16:36

Paylaşımlar için teşekkürler ederim hafta sonu sigorta kutusunu bakıp temizledim balta sipreyi felan sıktım olmadı ama gösterge panelini şekerleme olacak gibi geliyor bi ara vakit ayırıp ugrasmak lazım bu arada yeni sıralı lpg taktım yakıt tüketimi şehir içi 22 yada 23 kuruş sizce normal mi
ellham
CLASSIC
CLASSIC

İleti toyota » 28 May 2015, 18:01

ellham yazdı:Paylaşımlar için teşekkürler ederim hafta sonu sigorta kutusunu bakıp temizledim balta sipreyi felan sıktım olmadı ama gösterge panelini şekerleme olacak gibi geliyor bi ara vakit ayırıp ugrasmak lazım bu arada yeni sıralı lpg taktım yakıt tüketimi şehir içi 22 yada 23 kuruş sizce normal mi

Yakıt tüketiminiz normal bana kalırsa.
Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir