Felicia 2001 - Silkeleme ve tesadüfen çözümü.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Felicia 2001 - Silkeleme ve tesadüfen çözümü.

İleti KorsanKedi » 26 Tem 2015, 21:30

Daha önce bir tamircinin, stop etme sorunum yüzünden başka bir tamirciye yönlendirmesiyle gittiğim adam, sohbet esnasında "ya bazen debriyajı ne kadar yavaş bırakırsan bırak ilk kavramada silkeliyor, giderken hafif ayağını gazdan çek, silkeliyor" dediğimde bana cevabı : "Biliyorum, Allah'ı gelse yapamaz" demişti.

Sonra boğaz kelebeği almak için gittiğim (kesin alacağım) parçacım "abi sen bunu alma, seni bir yere göndereyim, baksın, al derse gel vereyim dediği başka bir tamirciye gittim. Kelebekten değil dedi. Adamın sohbetine samimiyetini beğendiğim için birkaç işim oldu. Önce diskleri ve balataları değiştirttim. Sorun yok. Aynı sorunu ona bahsettim. Baskı balata değişecek dedi, tamam dedim. Değiştirdik. Bu arada vites mili yağ kaçırıyor, hemde uzun zamandır. Bunu görmezden geldi. Silkeleme düzelecek dedi, düzelmedi. Sonraki gidişlerimde hep beni oyaladı, o gün gel şu gün gel. Aracımla çalışıyorum, her zaman müsait olamıyorum. Vites mili içinde benden ayrıca bir güzel para aldı, Allahtan artık yağ kaçırmıyor.

Son gidişimde "motor kulağı, şanzıman kulağı değişecek, ama olur diyemiyorum" dedi. Ve gün verdi. Ben o güne yine uygun değildim, ertesi günü kulakları kendim alarak başka bir tamirciye gittim.

"Ustam, durum bu, bunları değiştir" değiştirdik.

Debriyajı bırakırken "tık" sesi vardı, o gitti, şimdi gaz pedalını bırakıp basarken gelmeye başladı. Aynı akşam telefon açıp bilgi verdim. bir sonraki gün tekrar gittim. "Sol aks değişecek" dedi, "Tamam" dedim.

Bu arada sorunum silkelemeolmasına ramen bu değil, rahatsız edici "tık" sesiydi. Ona yoğunlaştık.

Sol dış aksı değiştirdik (daha önce sağ değiştirmiş, sol aksı değiştirmemiştim) bitmeye yakın aynı konuyu açtuım ustaya.

"Usta, olurya, belki bu silkeleme de düzelir" dedim, "daha önce söyleseydinya" dedi. "Ustam, o kadar çok kişiye gittim, kime ne yaptırdığımı artık unuttum" dedim.

Usta bişey demeden bindi arabaya gitti. 10 dk sonra geldi, anahtarı bana verdi "gör bak, dolaş gel, neler olmuş arabaya gör"

Ama ben daha usta benim araçla dükkanın önüne yanaşuırken farkettim, sesi değişmişti felinin. Bindim dolaştım geldim.

Vites geçişlerinde, özellikle "1 ve 2 ve de geri giderken, debriyajı bırakırkenki o "tık" sesi yok.
Hareket halinde iken ayağınızı gazdan çekince olan silkeleme yok.
Aracın motor sesi o kadar bir değişime uğradıki. "Ne alaka" diyebilirsiniz. Ama öyle geçekten. Bunu da motor ve şanzıman kulağına bağlıyorum.

Son olarak:
Bu sorunu yaşayanlar, eğer ateşleme ile ilgili sorunları yok ise, "Motor kulakları, Şanzıman kulağı, iç ve dış aks'lara" yönelmeli.

Aracım da zaten stop sorunu vardı, epeydir stop etmiyor, 1 yıldan fazla oldu alalı, şimdi keyif vermeye başladı. Eğer düzelmeseydi, şuan başka bir araç almış olarak yazıyor olabilirdim bu yazıyı.

KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: İlhan Alan
Nereden: Bursa
Arabanız: Punto Evo 1.4 2012

İleti sainz » 26 Tem 2015, 22:15

Haydi bununla geçmiş olsun İnşaallah.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti KorsanKedi » 10 Eyl 2015, 17:00

Bu keyifli sürüş, ortalama 1 ay sürdü arkadaşlar. Ufaktan yine silkeleme ve debriyajı bırakırken ki "vuruntu, öne atma" yeniden başladı. İç aks sorunu olabilir mi? Şanzımandan çıkan, akslara geçen kol.

Soran olursa, Lpg Benzin aynı.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 10 Eyl 2015, 22:14

Yine motor kulağı olabilir mi?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mustklc » 11 Eyl 2015, 17:02

Araç lpg li mi? benzinde de yapıyor mu
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti KorsanKedi » 12 Eyl 2015, 17:02

sainz yazdı:Yine motor kulağı olabilir mi?
Toplamda kaç kulak var bilmiyorum. Biri Şanzıman, diğeri de motor olan iki tane değiştirdik.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 13 Eyl 2015, 12:21

KorsanKedi yazdı:
sainz yazdı:Yine motor kulağı olabilir mi?
Toplamda kaç kulak var bilmiyorum. Biri Şanzıman, diğeri de motor olan iki tane değiştirdik.

Bir tane de altta kartere yakın bir yerde var. Arkadaşımın Favorit' i de kalkışlarda tıkırdardı. Aracı lifte aldık ki o alttaki kulağın içindeki cıvata bile düşmüştü.
Orijinalden sonra takılan kulakların lastikleri çok çabuk bozuluyor. Önceki tamir ettirdiğin veya değiştirdiğin kulakları yine kontrol ettirmeni öneririm naçizane.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti KorsanKedi » 18 Ekm 2015, 17:14

mustklc yazdı:Araç lpg li mi? benzinde de yapıyor mu

Lpg benzin, ikisi de aynıydı.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti KorsanKedi » 18 Ekm 2015, 17:28

O kadar uğraş et, akslarda boşluk olsun, yeni takılanlar da (sağ sol dış aks, farklı zamanlarda) sorun çıkarsın, ve ustalar ikisini birlikte değiştir demesinler.

Sonunda gittim tek tek değil, takım olarak aldım. 300 TL - 100 TL de işçilik. Şimdi kıyak oldu. Ayağımı gazdan çektiğimde vuruntu yok, hangi hızda çektiysem aynı hızda devam ediyor. Olması gereken de buydu aslında. Aks keçeleri, viraj lastikleri yenilendi.

KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mrtarikaya » 25 Ekm 2015, 17:02

Yani sorun akslarda mıymış kulaklarda değil miymiş ?
mrtarikaya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mert Arıkaya
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Felicia 1.6 Glxi (2000)

İleti KorsanKedi » 25 Ekm 2015, 23:02

mrtarikaya yazdı:Yani sorun akslarda mıymış kulaklarda değil miymiş ?

Aynen öyle Mert bey. Ben her ihtimale karşı birince resimde olan (kutuların dışında solda) şanzıman kulağını da yeniledim.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 25 Ekm 2015, 23:03

Ustunden cikan akslari alsaydiniz
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti eskişehirskodaustası » 26 Ekm 2015, 00:20

eski uzun akstaki ağırlık inşallah yenisine takılmıştır araca takılmadan önce:)
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir