Mars selonoidi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Mars selonoidi

İleti felicia560 » 19 Eyl 2015, 18:59

97 karburatorlu felicia
Mars motorunu sokmeden ( siminun kafasi dinaminun duvarina yapisik anahtar oturmuyor nasil olcak bilmiyom )
Mars selonoidini sokebilir miyiz.
Marsa basinca selonoid tik yapip icerden konup degistiriyor ama akimi bi ucdan bi uca aktaramiyor.

felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdem hakki bagama
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 1997 skoda felicia

İleti teksamet » 19 Eyl 2015, 19:58

selam lar,

marş selenoidin sağlam görünüyor demene göre,

selenoidin içinde 2 tane platin vardır yüksek miktardaki akımı marş motoruna veren muhtemelen o platinler artık yıpranmıştır. içini açıp tamir edilecek durumda değildirler.

aç kapa - aç kapa iyice yıpranmışlardır.

bence marş motorunu komple yenile daha karlı çıkarsın. max: 150 TL falan tutar.

tamir ettirmek için zaten usta en az 50 tl alır, ve artık parçalar.

git yenisini al rahat et.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti felicia560 » 19 Eyl 2015, 20:03

Ben tamirden yanayim sokebilsem kendim tamir edecem ama dedigim gibi mars motorunu sanzumana baglayan iki somondan biri duvara yapisik duruyo kafasina anahtar oturmuyo o yuzden.mars motorunu sokemiyorum derdim mars motorunu sokmeden selonoid sokulur mu acaba baktim gorunurde vidasi filan yoktu.
Akuden direk gelip selonoidin arkasina giren kablonun takildigi saplama bosta sallaniyo muhtenelen icerden baglantisi kopuktur yapisini bilmiyom ama yapilabilir gibi duruyo.
Ben ven bir haftadir arabanin triger zincirini degismeye ugrasiyom mars dinamosu beni sanayiye goturemez :)
Allahin izniyle.
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti teksamet » 19 Eyl 2015, 23:35

şimdiden kolay gelsin.

marş selenoidinden bi kablo soketi kopmuş anladığım kadarıyla,

o kablonun girdiği parça tamir edilemez durumda muhtemelen bakalit bi parça, selenoidin arka tarafındaki bakalit kısım komple değişecek. muhtemelen bunu da sökmeden de yapabilirsin. ama biraz uğraştırır 2 büklüm o parçayı sökmen.

birde triger zincirini değiştirmişsin veya uğraşıyorsun. bu da çok basit bir yöntemle yapılıyor. yeterki elinde takım olsun.
haa birde senkronizasyonu tam ayarlaman lazım yoksa pistonlara ve sübaplara zarar verirsin.

şimdiden kolay gelsin.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia560 » 20 Eyl 2015, 07:57

triger işi tamam ama ateslemede sorun var bır turlu calıstıramadım bujılerı mı dıstırıbıtoru mu yanlıs taktım bılmıyorum.
calısmalar devam edıyor ;)
tesekkur ederım
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti teksamet » 20 Eyl 2015, 11:04

aslında ateşleme de sorun olmayabilir.

siz trigeri değiştirirken senkronizasyonu tam yapamadıysanız ateşleme o yüzden olmuyordur.

yaptığınız işlemi bir daha kontrol ediniz.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia560 » 21 Eyl 2015, 10:32

triger konusu hallolmuştur.

mars dinamosunun kafasına anahtar oturmayan 16 lık somonunu mıh ve cekıc sayesınde vura vura soktum.
mars selonoıdı dedıdıgınız gıbı ıcı açılıp tamır edılen bısey degılmıs yenısını bugun alıp takacam
teşekkürler..
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia560 » 22 Eyl 2015, 10:17

benim mars dınamosu ve otomatıgı komple reno 19a aıt valeo markaymış bunu skoda yedek parçacısına gıttıgımde bu skodanın degıl dedıklerınde anladım
zira o yüzden somon duvara yapışıktı ve sokulmesı cok zordu.
yenii aldığım mars otomatıgı eskısıyle bırebır aynı ve valeo marka olmasına rağmen marsa basıldığında mars otomatıgı hareket edemıyordu tekrar soktum ve mars cubugunu gerı ceken yayı soktum bu sekılde ıken marsa basınca mars otomatıgı cubugu ılerı ıttırdı ama gerıye tam olarak degılde yarım olarak getırıyor.
bu gece artvıne yola cıkcam vaktım yok ve bu sekıl kullanmayı düşünüyorum umarım ömars cubugu volana takılı kalıp dınamoyu yakmaz.
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir