Rektefe

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Rektefe

İleti felicia560 » 02 Ekm 2015, 09:05

Arkadaslar biliyosunuz benim felicia yatak sardi ve su an rektefiye icin yatisa gecti :)
250 bine gelmis ve yatak saadan oncede konoresor kacirma durumu vardi bende komple yenileneye karar verdim tavsiyelere onerilere uyarilara acigim.
Ust blok alt blok krank reltefiyecide elden gececek..
Onun disinda yataklar piston ve kollari gomlekler segmanlar degismeyi dusunuyorum (marka oneriniz nedir vika urun cok var piyasada)
Yatak sarmadan onceki hararet ve konpresor kacirma durumundan dolayi ust blogun catlak olma ihtimali var gibi catlaksa dikis mi atilmali yeni blok mu alinmali.
Daha motoru actirmadim kendini hazir hissedince actircam.

felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdem hakki bagama
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 1997 skoda felicia

İleti AhmetH » 02 Ekm 2015, 09:39

Yenmak ve bir alman markasi vardi kolben schmid mi ney silindir piston icin bunlara cok iyi diyorlar.
Ana kol yataklari ve gezi ayi icin şahin yatak cok iyi diye duydum.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti AhmetH » 02 Ekm 2015, 09:42

Ust kapak kolay kolay catlamaz blok islak gomlek oldugundan oda catlamaz. Cok duzun sekilde ust kapak taslanmali. Ve yeni gomleklerin şim ayari gercekten iyi yapilmali yoksa conta gerektigi gibi basmayabilir iki gomlek arasi seviye farkini dokumanda 0.04mm olarak vermisler.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti felicia560 » 03 Ekm 2015, 16:02

sagol ahmeth dedıgın markaları arastırdım.
bugun motor acıldı yataklarda krankta pıstonlarda gomleklerde bısey yok sadece conta yanmıs sogutma suyu egzozdan atılmıs susuz calısan devırdaım dagılmıs yatak sesı sandıgım ses devırdaımden gelıyormus ve olay anında goremedıgım bıtmıs sandıgım 4 lıtrelık yag karterde duruyor :) nasıl olduda o an yag cubugunu cektıgımde bombos cıktı anlamadım.

Üst blok çürümüş arkadaşlar değişmesi gerekiyor.

bizim araçların motor nosu nerde üst blokta mı blogu değişince bide ruhsata işletmeyle uğraşmasak bari.

genelde vika marka bloklar var pıyasada hazır subaplı 500 600 lıra cıvarı bu konuda yorumlarınıza muhtacım.
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 03 Ekm 2015, 17:01

Curuyen yerleri tahmin edebiliyorum. Buralari aluminyum kaynagi ile dolduruyorlar. Taslama payi bitmediyse vika kapak icin degisme orijinali. Ust kapagi guzel bir rektefiyecide adam edip 8 supap lastigini yenileyip supaplarida yeniden yerine alistirinca sorun kalmayacaktir.

Conta icin temac yada victor-reinz ara tek al. Conta takimi alma. Gereken contalari tek tek al.

Motor sokuldugu icin soyluyorum kulbutorun subablara basan yeri alismis iz yapmis olacaktir 200.000 üzeri motor.
Ustaniza soyleyin o anlar kulbutorun subablara basan uclarini dikkatlice zimparalasin.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti felicia560 » 03 Ekm 2015, 18:34

Tamamdir ust kapagi kirtarmaya caliscam
Blok contasini tek ve soylediginiz markadan almaya caliscam blok contasinin disinda da zaten bi devirdaim contasina gerek olcak heralde.
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 03 Ekm 2015, 21:02

Manifold gözlük conta ile ile egzoz borusu ile manifoldun birlestigi yerde kucuk bir conta var o da lazim :)
TEMAC yada victor-reinz iyidir ama temacin çakmalari var dikkat edin bu forumda konusu var temac conta diye aratin fotolar vardi sankii
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti sainz » 03 Ekm 2015, 21:11

felicia560 yazdı:...bizim araçların motor nosu nerde üst blokta mı blogu değişince bide ruhsata işletmeyle uğraşmasak bari...

Senin 1üst blok" olarak adlandırdığın silindir üst kapağıda değil motor numuarası. Distribütörün arka kısmında ana blokta yazılı.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti felicia560 » 06 Ekm 2015, 12:50

sainz yazdı:
felicia560 yazdı:...bizim araçların motor nosu nerde üst blokta mı blogu değişince bide ruhsata işletmeyle uğraşmasak bari...

Senin 1üst blok" olarak adlandırdığın silindir üst kapağıda değil motor numuarası. Distribütörün arka kısmında ana blokta yazılı.

bu payşasımın ıcın tesekkur edıyorum.

bunun dısında arkadaslar ust blogu degıscem

pıyasadakı hazır subapları ustunde vıka marka ust bloklar var 500 lıra cıvarı nasıl bılırsınız subapları uzerınde ve alıstırılmıs doye bılgı gecıyorlar ama randuman verırlermı yoksa rektefıyecının elınden bır daha gecmelerı gerekır mı
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 06 Ekm 2015, 13:19

Abi duydugum kadariyla bu uzak dogu kapaklari alipta bir kere daha rektefiyeciden gecirmeyenler sikinti yasiyor. 8 tane supap var sonucta birkere daha elden gecmesi fena olmaz.
Hatta supsan gibi yerli firmalarin supaplari cok kaliteli birde bu supaplarin lastikleri gaytlari vardir.
Zaten kapakta calisan ve sikinti olusacaksa kendini belli edecek noktalr bunlardir.

Bos kapagin ustune kaliteli supaplar kalitesi belli bronz yada celik gaytlara alman mali kaliteli supap lastikleri ile guzel bir kapak toplanabilir
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti AhmetH » 06 Ekm 2015, 14:05

Ayrica abi madem kapakta degisiyorsun ustanda arkadasin oldu olcak silindir piston segman kitinide al yenmakta yatak yag pompasi da ekle komple bitir isi derim. Zincirinde yeni devirdaiminde yenilencek. Isi yarim toplamanin su asamada mantigi kalmamis gorunuyor
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti felicia560 » 06 Ekm 2015, 19:05

Subap isini onemsemek istiyorum ben de piyasadakilerin sirf subapli olsun diye subap takildigini dusunuyorum...
Blogu bos alip soyledigin sekilde subap ekletme isi aklima yatti...
Gomlek piston segman olayina gelince arkadasa cok soyledim ama kesinlikle gerek yok ama istersen yapalim dedi ben de gerek yoksa kurcalamayayim maliyeti ve sureyi buyutmeyeyim diye dusundum.
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 06 Ekm 2015, 19:55

AhmetH yazdı:Ayrica abi madem kapakta degisiyorsun ustanda arkadasin oldu olcak silindir piston segman kitinide al yenmakta yatak yag pompasi da ekle komple bitir isi derim. Zincirinde yeni devirdaiminde yenilencek. Isi yarim toplamanin su asamada mantigi kalmamis gorunuyor

+1
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti felicia560 » 09 Ekm 2015, 07:26

Ust blogu bos bi sekilde (subapsiz) aliyorum..
Subap konusunda yardima muhtacim.
Bahsettiginiz kaliteli dediginiz subap,gayt,plastik vs...
Elden alacaksam nereye gidip alicam online alcaksam hangi siteden alca. Bilen ?
Bos bloga sadece subap gayt ve plastik uclusu mu gerekli ben blogu istanbuldan alip guzelce subaplari taktirip hazir bi sekilde trabzona yolliycam.
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir