Akü lambasının yanmaması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Akü lambasının yanmaması

İleti omerhuso » 19 Oca 2016, 20:17

abilerim iyi aksamlar 2000 model feliciam var kısaca konuya gireyim
anahtarı takıp yarım kontak yaptıgımda her zaman yanan akü şarj lambası yanmıyor
muhtemel nedenleri nelerdir
bilen varsa bu lambanın kısaca çalışma prensibi nedir
yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

omerhuso
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: Felicia

İleti AhmetH » 19 Oca 2016, 20:33

Gostergeden patlamis olabilir.

O isigin yanmasi alternatorun akim vermedigini dolayisi ile akunun sarj olmayacagini arac calisiyor halde ise butun elektrikle ilgili yukun akuye ihale kaldigini gosterir. Klasiktir ama yandigi zaman ilk akla gelen sorun alternatoru ceviren kayisin kopmus oldugudur. Bir iki sefer bu durumla karsilastim her defasinda kayisim kopmustu .

Basit bir voltmetre ile araciniz calisiyorken 14.7volt civari olcum yapabiliyorsaniz ve gaz verdikce okudugunuz deger assagi yukari 14.7 civarina yakin ise 18-19 gormuyorsa alternatorunuz saglamdir ve gosterge icindeki kucuk ampul patlamis demektir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti teksamet » 19 Oca 2016, 22:10

AhmetH yazdı:Gostergeden patlamis olabilir.

O isigin yanmasi alternatorun akim vermedigini dolayisi ile akunun sarj olmayacagini arac calisiyor halde ise butun elektrikle ilgili yukun akuye ihale kaldigini gosterir. Klasiktir ama yandigi zaman ilk akla gelen sorun alternatoru ceviren kayisin kopmus oldugudur. Bir iki sefer bu durumla karsilastim her defasinda kayisim kopmustu .

Basit bir voltmetre ile araciniz calisiyorken 14.7volt civari olcum yapabiliyorsaniz ve gaz verdikce okudugunuz deger assagi yukari 14.7 civarina yakin ise 18-19 gormuyorsa alternatorunuz saglamdir ve gosterge icindeki kucuk ampul patlamis demektir.

aynen dediğiniz gibi,
şöyle pratik bir bilgi daha işinize oldukça yarayacaktır.
Eklentiler
battery voltage.jpg
akülerin voltaj durumuna göre sağlamlık kontrolü
battery voltage.jpg (109.86 KiB) 500 defa görüntülendi
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti omerhuso » 20 Oca 2016, 11:32

abilerim yorumlarınız için teşekkür ederim lambanın patlak oldugunu düşünmüyorum ayrıca dinamonun şarj etmediği cok belli oluyor yalnız sıkıntı surada arabayı çalıştırdıgımda da yanmıyor yani dinamom şarjı kesince normalde yanması lazım ama yanmıyor bu birinci sıkıntım
ikincisi ise en basta dediğim gibi yarım kontak yaptıgımda arabam çalışmıyorken yanmıyor normalde yanması lazım arabayı çalıştırdıgımda sönmesi lazım bunun ile ilgili nasıl bir bağlantı var ben kendi kafamdan şöyle olabilir diye düşündüm acaba akü ile şarj dinamosu arasında yada konjektörde elektriki bir devamlılık var ve bu devamlılıkdan geçen voltaj aracı yarım kontak yaptıgımızda akü lambasının yanmasını mı sağlıyor bunlarla ilgili bilgisi olan paylaşırsa çok teşekkür ederim.
ayrıca aracımı sabah sanayiye bıraktım zaten neyse bakıp ona göre ne değişicekse masrafdan kaçmıcam tamir filan yok değiştirin dedim aksama iyi bir fatura cıkartırlar diye tahmin ediyorum.
omerhuso
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: Felicia

İleti SKDFORMAN » 20 Oca 2016, 17:23

Arkadaşlar bizim araçlar için pek bilinmeyen bişey var. Bende bugün araç çalışmayınca anladım.

Alternatörün - şarj dinamosunun ürettiği elektrik aküyü gösterge paneli üzerinden besliyor. Göstergenizde ve lambanızda sorun varsa asla şarj etmiyor. Boşu boşuna akü değiştircektim bugün.

Eğer bu tür sıkıntılar yaşıyorsanız sırasıyla
- önce şarj dinamosu
- göstergeler
-en son da akü nüzü kontrol edin.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti NazikAdam » 23 Ekm 2016, 20:11

Gösterge panelinde aydınlatma ampülü patlamış