Kalurofer isitmama

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kalurofer isitmama

İleti felicia560 » 07 Mar 2016, 00:37

97 karvuratorlu felicia...motor ve motor suyu isindigi halde kaluroferin sicak konumu acikdiginda iceri yeteri kadar sicak uflemiyor camdaki buguyu bile cozemedi.
Kaoutu acio kalurifer radyatorune gelen ve giden hortumlarin sicakligina vaktim yeteri kadar sicak iceri gecio fani aciyorum ikk uflemede sicacik ama hemen soguyor buz gibi olmuyor ama ilik bile denmeyecek derecede bi isiyla ufluyor. Fan birinci kademede veya 3. Kademede olaun ilmasin fark yok iGaralardan gelen isi ayni

felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdem hakki bagama
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 1997 skoda felicia

İleti sainz » 07 Mar 2016, 11:03

1- -Keşke yazdıklarınızdaki imlâ hatalarına biraz dikkat etseniz zira yazdıklarınızı anlamak epey zor oluyor.
2- Kuvvetle muhtemel kalorifer peteği tıkalı. Ya işi bilen birisi söküp temizleyecek ya da yenisi ile değiştirilecek. Hangisi yapılırsa yapılsın sistemdeki suyu tamamen boşalttırıp tertemiz su koydurmalısınız ki tekrar tıkanmasın.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti felicia560 » 09 Mar 2016, 22:18

Telefonun klavyesinde sikinti var bastigim tuslari pek secemiyor hic farkinda degildim kusura bakma su yazdiklarimi bile kac kez duzelttim.
Gelelim konuya petek tikali olma ihtimali benimde aklima geldi ama petege giris cikis borularini avucladigimda oyle isinmiyor denilecek bi sicaklikta degiller.
Acaba yeterli olup olmadigini ben mi ayirt edemiyorumdur.
Muhtemelen kendim sokup bakacam yarin vites levyesini filan degisecem mafsaldaki bosluktan dolayi petege de bir bakayim sonucta 18 yasinda arac tikali da olabilir
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 10 Mar 2016, 14:05

felicia560 yazdı:Telefonun klavyesinde sikinti var bastigim tuslari pek secemiyor hic farkinda degildim kusura bakma su yazdiklarimi bile kac kez duzelttim.
Gelelim konuya petek tikali olma ihtimali benimde aklima geldi ama petege giris cikis borularini avucladigimda oyle isinmiyor denilecek bi sicaklikta degiller.
Acaba yeterli olup olmadigini ben mi ayirt edemiyorumdur.
Muhtemelen kendim sokup bakacam yarin vites levyesini filan degisecem mafsaldaki bosluktan dolayi petege de bir bakayim sonucta 18 yasinda arac tikali da olabilir

"Önce sıcak üflüyor sonra çok ılık oluyor" demenize istinaden petek tamamen tıkalı değil ancak su geçişi çok çok az olduğu için bu durum ortaya çıkıyor.
Eliniz yatkınsa, siz de temizleyebilirsiniz. Kalorifer peteğinin arka kısmında teneke tırnaklar var. Onları tekrar kapatabileceğiniz şekilde sökebilirseniz iyice temizleyebilirsiniz. Yalnız o kısmı sökip de takamazsanız, yeni petek almak durumunda kalırsınız. Bir de peteği temizleseniz de yeni petek de alsanız sistemdeki soğutma sıvısının da tertemiz olmasına dikkat edin zira sistemdeki tortu vs. kısa sürede yine peteği ki tıkayacaktır. Onca emeğiniz boşa gitmesin.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felicia560 » 10 Mar 2016, 18:02

Bugun petegi sokmeden once gozlem yaptim arac normal sicaklik derecesine geldiginde notorun ternostat tarafindaki borular simsicak el tutulmuyor ama notor devirdaim tarafindaki kalorifer hortunlari olsun jikle hortumlari olsun sadece hafiften ilik okadar hava vardir havasinibalayim dedim jikle kismindan soktum borularda su yok kuru icerden gaz verince su fiskiriyor gazdan ayak cekince su geri cekiliyor yani devirdaim zayif gibi.
Subap kapagi vika yeni takildi takilmadan once rektefiyeci gozden gecirdi sorun yok temac marka conta taktirdim ama devirdaimi degistirmemistim.
Graf marka siparis verdim yaklasik 150 lira civari geldiginde degistircem zaten devirdaim kulagindaki lastik bosa cikmisti motor asiri titriyordu.
Onun disinda kalurifer petegini cikardim eve getirdim icine su bastip azicik pas disinda bisey cikmadi tikaniklikta yok sicak su verdim guzelce dilasip cikti petek konple isindi.
Devirdaimi bekliyorum.
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 11 Mar 2016, 13:37

felicia560 yazdı:Bugun petegi sokmeden once gozlem yaptim arac normal sicaklik derecesine geldiginde notorun ternostat tarafindaki borular simsicak el tutulmuyor ama notor devirdaim tarafindaki kalorifer hortunlari olsun jikle hortumlari olsun sadece hafiften ilik okadar hava vardir havasinibalayim dedim jikle kismindan soktum borularda su yok kuru icerden gaz verince su fiskiriyor gazdan ayak cekince su geri cekiliyor yani devirdaim zayif gibi...

Devir daime girmişken, aşağıda kırmızı ile işaretlediğim metal boruda tıkanıklık olabilir ki kuvvetle muhtemeldir zira hep göz ardı edilir. Resimde kırmızı ile işaretlediğim kısımdan jikle ve kalorifer radyatörüne su geliyor. Devir daimi yenileyince, bu boru tıkalıysa yine rahat devir daim edemeyecektir suyu. Bence bunu da kontrol edin. Yalnız uzun süre hiç ellenmediyse, sökerken kırılıp dağılabiliyor. Ya çok dikkatli sökün ya da yenisine rahatça ulaşabilecekseniz bu işe girişin derim naçizane.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felicia560 » 11 Mar 2016, 16:39

Dogrudur yukarida yazmayi unutmusum sokmusken malum boruyu ele alip kontrol ettim icerisinde paslanmalar mevcut yalniz su dolasimina engel olacak kadar degil bitaraftan suyu verdimmi diger taraftaki deliklerden hizlica bosaldi.
Devirdaimde sizma kacirma filan yok calismasi da gayet sentede gorunuyor oyle dagilmis gibi bir donusu de yok ama belki suyu donduren pervanesi filan ozelligini yitirmis suyu gereken hizda donduremiyodur diye dusundum.
sistemin hava yapmis ve havasini alma isini benim beceremiyor olmam ihtimali devirdaimin ozelligini yitirmis olma ihtimalinden fazla ama dedigim gibi motor kulagi zaten gidik oldugu icin direk degiseyim dedim.
Motor rolantide bin devirde olmasina ragmen aku lambasi yaniyor. Triger zincirini kendim degismistim o ara v kayisini yeteri gerginlikte takmamis da olabilirim.
Graf devirdaimim gelsinde degisirken butun bunlari gozden gecirecem
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia560 » 05 Nis 2016, 20:17

Graf devirdaimi taktim bugun kendim taktim evin altinda ama resmen anam agladi 7 saat surdu.
Eski devirdaimde kesinlikle hicbir problem yokmus sokunce gordum.
Yenisini takinca hicbir degisiklik olmadi petek cok az isiniyor.emme manifoldundan kalurofer petegine giden boruyu sokup baktigimda oluk oluk su akiyor petegimin icine baktigimda cikis tarafinda kirik parca vardi su akisini yavaslatan onu onemsememistim ama petegi degisecem demekki yeterli su dolasimini saglayamiyor.
Onun disinda emme manifoldundan cikle zemberegine giden boruyu emme.manifoldu tarafindan soktum delik resmen kapi duvar.civi bile soktum girmedi civiyi elimle ittim biraz ama nafile acilmadi hava karardi kapattim viaporta gezmeye gittim :)
Hararet problemim yok ama zemberek ve kalurifer oetegi isinmiyor.
(Devirdaimi bosuna degismedim tabi kulak tamamen bitmisti su an daha guzel oldu)
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir