1999 1.3 Felicia Savrulma Sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1999 1.3 Felicia Savrulma Sorunu

İleti Ersinx » 09 May 2016, 09:33

Selam Dostlar

Aracı alalı 1 hafta oldu, sevdimde aracı ancak beni rahatsız eden hatta korkutan bir sorun var..

Araçla tem'de yada E5 yollarında 70-80 hızına vardığımda araç hakimiyeti benden alıp savruluyor.
Yolu tutmuyor 90 üzerine hiç çıkamadım.. Direksiyonu sıkı sıkıya tutarak hakimiyet sağlıyorum sallanmaya başlıyor araç.. İlk kullandığım gün ciddi hakimiyeti de kaybettim 75km hızla Allah'tan yol boştu toparladım.

Lastikler % 90 iyi durumda
Rot balansa Soktum olayı fark edince ama değişmedi..

Sizce bu tip sorunlar neden kaynaklanır fikirlerinizi bekliyorum..

Teşekkürler..

Ersinx
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ersin Efe
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: felicia

İleti fthpl » 09 May 2016, 16:23

genelde rot balans da alt takım, ön takım kusurlarını bildiriyorlar. Size her hangi değişmesi gereken bir parça söylemediler mi ?

Araçta büyük bir darbe olmasın, araç gönyesinden çıkmış işe savrulmalar olabiliyor ..

Yada ön takımda ciddi bir kusur olabilir , ön travers de , salıncak burçları vs

Büyük bir rot balans firmasına ve ya ustaya gidip derdi anlatmanız lazım

geçmiş olsun, umarım hallolur
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti furunotr » 09 May 2016, 20:00

Amortisörleri, sanırım get lastiği diyorlar veya takoz onları, viraj demirlerini de kontrol ettirmenizi öneririm savrulma varsa; en doğrusu iyi bir usta bulup olası sorunları tespit ettirmek...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti mustklc » 09 May 2016, 20:45

Lastikler % 90 iyi durumda

demişsiniz ama %90 lastikten yapıyor.

aynı sorun bende de vardı. iyi bir lastikçiye gösterdim, detaylı baktı. lastiğin deseninde kayma var dedi. baktım hakikaten desen bir yerde sabit durmuyor, sağa sola gidiyor. lastiği değiştirince düzeldi.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Ersinx » 10 May 2016, 10:07

Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim.

Aracı göstermiştim 2 gün önce ön takımlarda yada yürüyen aksamda sorun olmadığını belirttiler.
Rot balansa , daha iyi bir rot balansa aracı baştan sokacam çünki diyeri bi sorun yok demişti. Pekte içime sinmedi tamirciler konusunda acemiliğim var.

Araştırmalarım ve çevreme danışmam sonucunda herkes lastiklerini iyi durumda olduğuna aldanma dediler.
Bugün ön lastikleri iyi birşeyle değiştirip ( Şuan petlas ) Rota sokacam. GoodYear Almayı düşünüyorum onuda.
Ersinx
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 10 May 2016, 11:56

Arka dingilin şaseye bağlandığı yerlerdeki lastik burçların da kontrolünü yaptırın.Genelde hep gözardı edilir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti izmitlee » 13 May 2016, 08:28

sürekli savrulma vardı bende de arka dingil yamukmuş kazadan kalma

yaptırdım sakaryada bir ustaya iple ölçüp yapıyor :)
izmitlee
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: taner çetinkaya
Nereden: Kocaeli
Arabanız: felicia 1.3x 96

İleti Ersinx » 16 May 2016, 22:35

4 lastiği değiştirdim, ön taraf sağ sol aks bilyesi yenilendi çok sallanıyordu teker.
aracı baştan rot balansa soktum artık rahatlıkla 100 - 110 gidebiliyorum ama 110 dan sonra ince titremeleri oluyor oda vagon model olduğundan diye düşünüyorum..

Benim araç benzinde çalışmıyordu 1.3 GLX model bugün onu yaptırdım gazla arasında neredeyse 2 kat performans farkı oldu. Yol müsait değildi 100 üzerine çıkamadım. Anxak 80-90 banamısın demedi yola yapışıyordu araç .. Sanırım gaz kontrollerini yaptırmam gerek .. Çünkü bu kadar bariz fark olmaması gerek diye düşünüyorum...
Ersinx
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ceetden27 » 22 May 2016, 12:44

dingil eğik olabilir usta bir rot balansçı anlar. Ayar tutmaz savurur. Topkapı tim 1 karadeniz rot balans turgut usta istanbulun en iyi ustalarından bir göster derim.
ceetden27
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: cevdet yasar
Arabanız: skoda fabia choice

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir